Акваріумна рослина анубіас: види, утримання та розведення

Акваріумна рослина анубіас: види, утримання та розведення - Ветеринар

Анубіас — квіткова рослина з нечисленного однойменного роду, що належить до сімейства Ароїдних. Рід анубіас поширений на досить невеликій території — у Західній Африці. Усі різновиди — це жителі тропічних боліт і є насамперед навколоводними рослинами. Однак зважаючи на особливості клімату власного ареалу зростання, вони інколи піддаються повному затопленню, яке подекуди може тривати практично півроку. У цей час рослина гальмує власний ріст, а вже потім настання посушливого періоду продовжує рости. Ця здатність дала можливість застосовувати анубіаси як озеленення для акваріумів. Але вони все ж більш комфортно себе відчувають в умовах мокрого тераріуму або палюдаріума (штучного болота).

Опис

Як акваріумна рослина, анубіас залишається досить екзотичною. При цьому, не звертаючи уваги на низку труднощів вирощування, він чудово підійде для спекотного акваріума. Великі форми з темно-зеленим листям можуть стати чудовим фоном для більш приємних рослин. Карликова форма — задовільна прикраса дна будь-якого акваріума. Рослина в зануреному вигляді росте плавно, не порушуючи загальний задум інтер’єру акваріума і не вимагаючи значних хірургічних втручань.

Цвітіння анубіаса в акваріумі — досить нечасте явище. У природних умовах воно приходить у період наземного зростання, коли починається бурхливий ріст рослини. Анубіас набагато краще росте і постійно цвіте у вологій оранжереї або палюдаріумі. Непоказне суцвіття — качан захищене тонким покривним листом. Відмінною рисою всіх представників роду є товсті кореневища, які іноді досягають 1,5 см завтовшки. Кореневище легко розгалужується, розростаючись у поверхневому шарі ґрунту, від нього відходять численні корені, що утримують рослину.

Листки щільні, за регулярного затоплення вони ростуть досить повільно, тому дуже часто вкриваються нальотом з водоростей. Форма листя — від яйцеподібної до ланцетоподібної. На нижній поверхні листка добре видно поздовжню виступаючу жилку. Маючи щільні покриви, листя анубіаса успішно чинить опір молюскам і травоїдним рибам. Вирити розрослеся кореневище не під силу навіть сомикам.

Однак рослина може страждати від муті, що осідає на листи. Щоб цього не допустити, в акваріумі потрібно створити хорошу фільтраційну систему.

Різновиди

Рід Anubias налічує всього 12 описаних видів. Вони відрізняються подібними умовами вирощування, зумовленими фактично збіжним ареалом природного зростання. В акваріумістиці найбільшого поширення набуло кілька варіантів цієї рослини.

  • Anubias Afcellii. Одним з варіантів цього виду вважається досить відомий ланцетовидний анубіас. Рослину вирощують як в акваріумах, так і в палюдаріумах, де вона росте істотно активніше. Це досить велика рослина і в акваріумі досягає 50 см у висоту. Прекрасним місцем для її посадки вважається простір у кутах біля задньої стінки акваріума великого розміру з ущільненим килимом плаваючих рослин, що перешкоджають прямому поширенню світла. Зазвичай від кореневища відростає не більше 7 листків.
  • Anubias nana. Анубіас нана або карликовий вважається одним із підвидів анубіуса Товарообігу (Anubias barteri). Він відрізняється від вищеописаного ланцетовидного власними дуже маленькими розмірами. Цей різновид здатний покрити темно-зеленим килимом все дно акваріума. Маленькі овальні листочки дуже щільно розміщуються на коротких пагонах — кореневищах. Нана може досягати через пару років допустимої висоти в 10 см, кількість листя при цьому може дійти до 20. Прекрасним місцем для карликового різновиду вважається передня частина акваріума.
  • Anubias gigantean. Величезний анубіас — це дуже рідкісна рослина в акваріумах, що набула широкого поширення в оранжереях і палюдіріумах. На батьківщині в Західній Африці листи рослини цього виду можуть досягати 1 м у висоту. Вона непогано росте в акваріумах великого розміру в напівзануреному стані. Характерною рисою вважається різноманітність форми листової пластини, від звичайної ланцетовидної до стрілоподібної. Це рекордсмен за кількістю одночасно зростаючих листків серед усіх анубіасів, їх може бути понад 35.
  • Різнолистим також називають ще один великий вид Anubias congensis (конголезький). Цю рослину подібно до попередньої краще утримувати напівзануреною або в палюдаріумі.

З якими рибами можна утримувати?

Анубіаси вирощуються в тропічному акваріумі, одночасно в ньому перебувають будь-які дрібні тропічні риби. Однак низка обмежень все таки є. Рибки, які активно риють, наприклад більшість сомиків, піднімають з дна незліченну безліч каламуті — маленьких частинок ґрунту і мулу. Ця суспензія, осідаючи, може потрапляти і на листові пластини анубіасів. З огляду на повільне зростання оновлення листя майже не відбувається, забруднені листи потроху стають непридатними, що може призвести до загибелі всієї рослини. Постійна фільтрація і щотижневі підміни води допоможуть зменшити описаний ефект.

Абсолютно небажано утримувати в акваріумі з анубіусами великих сомів (птеригоплихтів або плекостомусів). За ніч у пошуку їжі вони можуть абсолютно перерити ґрунт і вирити навіть рослини з потужною системою кореня. Необхідно зазначити, що з подібним сусідами можуть уживатися лише плаваючі рослини.

При цьому невеликий родич сказаних вище великих сомів — анциструс, навпаки, виявиться дуже корисним для анубіусів сусідом. Завдяки особливостям будови ротового апарату він може зчищати водоростеві обростання з їхнього жорсткого листя. Певні види живородних (гуппі, мечоносці, пецилії, моллінезії) можуть стати ідеальними помічниками в боротьбі з обростаннями. Альтернативою живородкам може послужити зграя гурамі. Однієї або 2-ох рибок лабео також цілком вистачить для боротьби з цією неприємною подією. Дуже добре допоможуть у боротьбі з водоростями заслужені професіонали цієї складної справи — отоцінклюси і гірінохейлуси.

Умови для вирощування

Усі різновиди анубіасів походять із тропічної Західної Африки. Клімат цієї території або екваторіальний — спекотний і вологий, або субекваторіальний з вираженими двома сезонами — вологим і посушливим. Вони ростуть на берегах річок або на болотах з найвологішим пухким і поживним ґрунтом, віддаючи перевагу затіненим багаторівневими лісовими пологами ділянкам. Температура навколишнього середовища в таких широтах досить рідко спускається нижче +24°С. У дощовий сезон ставки виходять з власних берегів, затоплюючи місця зростання анубіасів, перетворюючи їх на справжніх мешканців ставків. Певні варіанти цих рослин також прекрасно почуваються і у воді, і на суходолі, але більшість все ж таки краще росте в не зануреному стані.

Утримання будь-яких рослин, зокрема й анубіасів, в акваріумі або оранжереї, насамперед, спрямоване на створення умов, близьких до тих, що створила природа на їхній батьківщині. Догляд за цими рослинами полягає в підтримці параметрів штучного середовища, що знаходиться навколо них, у допустимих межах.

Не звертаючи уваги на відносну невибагливість, ці тропічні гості все ж потребуватимуть до себе деякої уваги.

Освітлення

Як уже було згадано, анубіаси — жителі заболочених тропічних лісів і прибережних заростей. Сонячне світло доходить до них неодноразово розсіяним, власне завдяки цьому акваріум або палюдаріум з цими рослинами необхідно освітлювати неяскравим світлом. Наприклад, в акваріумі паралельно з ними можна помістити плаваючі рослини, які люблять яскраве пряме світло. Це дасть можливість дещо зменшити потік світла, що утворюється лампами. Дуже корисне природне розсіяне освітлення, але в умовах штучного ставка забезпечити його дуже важко.

Непогано проблему освітлення вирішити можна за допомогою високоекономічних стрічок, що світяться. Такий варіант підсвічування дає можливість варіювати інтенсивність і основну якість потоку світла. Комбінування холодного і теплого білого дає можливість імітувати розсіяне природне освітлення. Включення в систему освітлення стрічок з найрізноманітнішим співвідношенням червоних і синіх світловипромінювальних діодів дасть можливість збільшити спектр освітлення відтінками, яких зазвичай бракує в умовах штучного вирощування, необхідними рослинам.

Тривалість світлового дня для тропічних рослин має становити 11-12 годин. Саме такий режим «дня і ночі» для анубіасів вважається ідеальним. Надмірне освітлення може допомагати розвитку мікроскопічних водоростей і швидкому обростанню листя анубіаса.

Нестача світла також небажана, це буде причиною пригнічення рослини, яка і без того плавно росте.

Ґрунт

Створення прийнятного штучного ґрунту для анубіасів не становить труднощів. Важливо пам’ятати, що ці рослини мають потужну розвинену кореневу систему і навіть для карликового анубіаса нана потрібен доволі товстий ґрунтувальний шар, не менше 10 см. Розмір частинок ґрунту краще великий, хоча насправді цей момент великого значення не має. Найкращим субстратом вважається дрібна галька або великий пісок. Зважаючи на повільне зростання, рослині абсолютно достатньо поживних речовин, що накопичуються поряд з мулом, і додаткове підживлення практично не потрібне.

Комфортна температура води для цієї спекотної рослини — близько +24°С. Збільшення температури до +28-+30°С некритичне, а ось зниження нижче +22°С небажане і призводить до зупинки росту і повільної загибелі рослини. Воду в акваріумі з анубіасами потрібно постійно (щотижня) підмінювати приблизно на 25% об’єму й обов’язково пропускати через фільтр. Ці заходи потрібні не тільки для забезпечення припливу поживних речовин, а й як головний засіб боротьби з обростаннями.

Жорсткість і реакція води фактично ніяк не позначаються на розвитку рослини.

Як посадити?

Посадка молодої рослини в новий акваріум не становить труднощів. Садити рослини великих різновидів з м’ясистим корінням, що розрослося, потрібно, прикопуючи його в ґрунті поряд з кореневищем. У карликової форми досить прикопати лише коріння, залишивши кореневище на поверхні. Як підгодівлю бажано в ґрунт під коріння помістити мул зі старого акваріума. Важливо правильно розташувати рослину на дні підготовленого ставка, щоб це зробити, потрібно врахувати яскравість освітлення в різних частинах акваріума.

Розмноження

Розмножувати анубіасів за допомогою насіння, як це відбувається в природних умовах, в акваріумах або палюдаріумах поки не виходило. В акваріумах рослина не дає схожого насіння ніколи, та й цвіте дуже рідко. Всі сучасні рослини для акваріума цього нечисленного роду отримані шляхом ділення кореневища. Від кореневища, що розрослося, відокремлюють кінцеву ділянку з 3-4 листям і кількома корінням, її і садять на новому місці. Незабаром на кореневищі материнської рослини недалеко від зрізу виникає одна або кілька бруньок, з яких розвиваються нові кореневища, які активно ростуть, і які можуть бути застосовані для розведення анубіасів.

Варіанти оформлення акваріума

Як оформлення акваріума анубіаси мають безперечні переваги перед більшістю акваріумних рослин. Вони виростають дуже довго, тому не вимагають постійного втручання з боку акваріуміста, який намагається підтримувати відповідний вигляд власного акваріума. Можливість комбінування з плаваючими та іншими вкоріненими рослинами робить їх дуже зручними у вигляді основи інтер’єру жаркого акваріума. Великі рослини висаджують біля задньої стінки акваріума або в кутах, непомітне освітлення додає загадковості такому ставку, прекрасно інтер’єр зробить багатшим темна ширма за задньою стінкою, що створює ефект глибини. У подібному інтер’єрі чудово виглядають зграйки грайливих неонів, повільні дискуси і великі скалярії.

В оформленні акваріумів за популярністю жоден різновид анубіасів не буде сперечатися з карликовим (нана). Ці рослини дуже вигідно розмістити біля переднього скла акваріума. Так вони не загороджують огляд всього іншого простору, а кореневища, що виступають над ґрунтом, — чудове місце проживання для дрібних мешканців штучного ставка — риб, ракоподібних і молюсків. Зарості нани завжди сповнені життям, створюють подобу килима, водночас ніби розділяючи об’єм акваріума. Над килимом з листя карликового анубіаса залишається багато вільного місця для риб, що активно плавають. Прекрасно виглядає нана на корчах або каменях.

Для цього застосовують маленькі горщики з ґрунтом, замасковані декоративними елементами.

close