Акваріумна рослина кушир: опис, посадка та утримання

Акваріумна рослина кушир: опис, посадка та утримання - Ветеринар

Кушир (Ceratophyllum) вважається досить популярною акваріумною рослиною по всьому світу. Він дуже невимогливий, невимогливий до освітлення і температури води, має низьку вартість. Практично всі акваріумісти-початківці починають «облаштовувати» власний перший акваріум з купівлі власне цього гідрофіта, що прискорює налагодження біологічної рівноваги в новому акваріумі.

Особливості

Кушир — довголітня водна рослина. Зустрічається на всіх континентах, крім Антарктиди. У культурному вирощуванні використовується для озеленення акваріумів і домашніх водойм. Гарний зовнішній вигляд у комбінуванні з корисними властивостями забезпечують постійну популярність цератофіллума. Роголисник універсальний. Це і елемент декору в оформленні акваріума, і нерестовий фітосубстрат, і біологічний фільтр, що активно очищає воду від нітратів і органіки.

Стебла тонкі, звивисті, кущисті, вкриті голкоподібним зеленим або буро-зеленим листям, схожим на хвойні голки. Розсічені листи нагадують роги, оточують стебло у вигляді пухнастого декоративного пучка. Роголисник вільно розміщується в товщі води, може частково виступати над поверхнею, не має кореневої системи. Живлення надходить конкретно з води в клітини листя і стебел. Ниткоподібні стеблові відростки ризоїди кріпляться на дні акваріума до елементів ґрунту — корчів, каміння, мулу.

Цвітіння відбувається в товщі води. Пухкі суцвіття-волоті з дрібними (приблизно 2 мм) одностулковими квітками на короткому квітконосі закріплені в міжвузлях. Запилюються під водою потоками води. Плід куширника — маленький горішок (до 5 мм) з шипоподібними наростами.

Специфічна особливість цього виду водної флори — обволікання листя кутикулою — тонкою жироподібною оболонкою з речовини кутин. Кутикула відіграє роль своєрідної мембрани між листям і водним середовищем в акваріумі, захищає гідрофіт від поїдання жителями акваріума.

Різновиди

Існує близько 30 ботанічних видів куширу, але в акваріумістиці застосовується кілька.

  • Занурений (він же темно-зелений, підводний, тривісний). Має тонкі довгі червонуваті стебла і темно-зелені голчасті розсічені листи. Росте в товщі води. Можна вирощувати вільно плаваючим або кріпити до ґрунту. В умовах акваріума зберігається сезонність зростання цього виду куширника. При зменшенні температури в зимовий час зростання сповільнюється, рослина скидає частину нижнього листя (залишаються тільки верхівки пагонів) і «лягає» на дно на зимівлю.

Отримав масове визнання і велике поширення серед акваріумістів на всій планеті за багатофункціональність, невибагливість, швидке зростання.

  • Напівзанурений (світло-зелений) кушир має світло-зелені розсічені листи і розгалужене ламке стебло. Росте дуже швидко. У невисоких акваріумах може затулити іншу зелену флору, тому вимагає суворого контролю за ростом. Інтенсивна освітленість впливає на колір рослини — ніжне світло-зелене листя набуває червоного відтінку. У зоомагазинах у відділах водної флористики продається рідко через ламкість стебел.
  • Мексиканський. Успішно росте в м’якій і жорсткій воді. Виживає в холодній (до 6 градусів) воді, дуже добре розвивається і в тропічних акваріумах з температурою +25… +30 градусів. Розміщують уздовж бічних або біля задньої стінки акваріума. Мальовничий вигляд мають декоративні невеликі зарості мексиканського куширника з 15-20 стебел.

Недолік цього виду — надзвичайна крихкість стебел, що спричиняє великі проблеми під час його перевезення і перешкоджає широкому впровадженню в аквакультуру.

  • Кубинський (червоностебельний, «лисячий хвіст»). Має сильно розгалужене стебло багряного відтінку. Міжвузля розміщені недалеко одне від одного, листя пухнасте, багате. Гілки, що кущаться, на рідкість гарні, за формою схожі на насичений лисячий хвіст, тому така назва закріпилася за кубинським кучерявом. Особливість такого різновиду — постійне цілорічне зростання без якихось додаткових хитрощів.

Має найбільш високу декоративність і дуже міцне стебло з усіх варіантів.

Умови вирощування

Роголисники невибагливі до умов утримання. Дуже зручно цей гідрофіт почувається у воді за температури +22-25 градусів, за середніх показників жорсткості води і в нейтральній або слабокислій обстановці (рН 5,5-6,8). Потрібно сказати, що тепла вода сприяє стрімкому зростанню цератофіллумів.

Пріоритетне значення для куширу має режим освітленості. Світловий день має тривати 10-12 годин. Кушир любить слабке розсіяне світло. Під час розміщення акваріума потрібно обов’язково взяти до уваги, що цератофілуми не виносять прямих сонячних променів, під їх тривалим впливом рослини гинуть.

Розміри акваріумів потрібно підбирати з урахуванням швидкого зростання цератофілумів. Ці рослини здатні в мінімально можливий час заповнити весь невеликий акваріум. Ідеальна ємність — 100-120 ємність, але цілком можна вирощувати їх і в невеликих резервуарах, якщо регулярно контролювати ріст рослин і вчасно підрізати їх.

Розмноження

Розведення цератофілума в акваріумі вважається легким процесом. Нові пагони відростають у куширу з вершин стебел. Досить акуратно обрізати молодий пагін, опустити його в акваріум і залишити вільно плавати поблизу дорослої рослини. Іноді пагони самі відокремлюються від материнської рослини, тоді новий кущ кучерявика починає рости самостійно. Можна розмножити кущ вегетативно — розділити довге стебло на частини (приблизно по 10-15 см).

Прикріплені до ґрунту або вільно плаваючі у воді живці незабаром починають бурхливий ріст. Підросле стебло починає кущитися новими пухнастими пагонами. Вражаюче ажурне дерево заповнює все більший простір в акваріумі.

Як посадити?

Більшість акваріумістів не садять кушир, а залишають нові рослини у вільному плаванні у водоймі. Але рослина, що вільно плаває, дуже часто виростає в непросте вузлове утворення, яке неможливо розплутати ніякими способами. Рекомендується застосовувати для посадки спеціалізовані присоски. До них волосінню акуратно фіксується матеріал для посадки, і присоски кріпляться на дні або стінках акваріума. Такий спосіб істотно полегшує подальший догляд: зручно витягувати рослини з ємності для промивання і видалення підгнилих ділянок.

Додавати поживні підживлення в придонний субстрат не потрібно, оскільки у куширу не має коріння і він повністю живиться з середовища води.

Правильний догляд

Потрібно розуміти, що гідрофіти — важлива ланка в біологічній рівновазі акваріума. Водним рослинам потрібне належне утримання, постійна увага і хороший догляд. За прийнятних умов цератофілум росте досить швидко (за місяць стебло може стати більшим на 0,9-1,2 м) і може заповнити все місце в акваріумі, пригнічуючи іншу рослинність.

У догляді за куширником обов’язкові 2 аспекти.

  • Систематична обрізка стебел, що розрослися, щоб не порушувалася декоративна цілісність водойми і не пригнічувалися інші види водної флори.
  • Часте промивання листя водою з крана, щоб очистити його від сміття, нальоту і органічних залишків, які збираються на рослині, як на біологічному фільтрі. Робити це потрібно з найбільшою обережністю, щоб після процедури залишилося якомога менше уламків гілочок від тендітних стебел.

Акваріумістам-початківцям (і не тільки їм) слід чітко розуміти, що невимогливий кущ куширу, що не блищить красою, — організм, який живе. Не потрібно вважати нормою «спартанські» умови його утримання.

Рослина не буде успішно розвиватися без належного освітлення, у відверто брудному резервуарі, у водній обстановці з критичними гідрохімічними показниками.

Проблеми, які можуть з’явиться

Роголисники стійкі до захворювань і уражаються хворобами рідко. При впливі прямих сонячних променів або занадто агресивного освітлення ніжне листя жовтіє. При появі подібних симптомів потрібно прибрати поганий фактор і зрізати пошкоджені частини рослини.

Різка зміна параметрів середовища (якщо з’являється потреба пересадити кущ в інший акваріум) спричинить скидання листя, оголене стебло вже не зможе відновитися. Можна обрізати верхівкові пагони й опустити у воду, а стебло доведеться викинути.

Якщо в акваріум потрапила рослинна хвороба, необхідно акуратно витягти кушир і всю акваріумну флору, дбайливо вимити під струменем проточної води й обробити спеціальним легким засобом для дезінфекції. Рослини потрібно помістити в тимчасовий резервуар, щоб перечекати період дезінфекції акваріума.

Вибір водної флори для акваріума — справа не легка. Акваріумісти прагнуть наповнити акваріум не тільки рослинами з високою декоративністю, а й з корисними властивостями. У цьому плані не всяка водна рослина може зрівнятися з куширником. Він швидко адаптується в новому акваріумі і починає активно працювати, поки інші рослини перебувають у стадії акліматизації.

Він активно поглинає вуглекислий газ, формує кисень, нормалізує азотний цикл. Вода в акваріумах з куширкою довго зберігається чистою, оскільки ця рослина — біологічний фільтр. На його насиченій зелені осідають залишки органіки, суспензії, мул. Усе це за необхідної кількості кисню швидко окислюється і вода не стає каламутною.

Пухнаста зелень, крім гарної ролі, вважається ідеальним нерестовим субстратом і населеним середовищем для мальків риб.

З поганих якостей рослини відзначається значна ламкість стебел, а ще необхідність регулярно стежити за її розростанням, щоб вчасно прибирати зайве заповнення водойми зелені. З вирощуванням куширника впорається кожен акваріуміст, навіть початківець.

close