Найотруйніша риба у світі: топ-10

Найотруйніші риби стають винуватцями десятка смертей щороку. Щоб не зіткнутися з небезпекою десь на сонячному курорті, слід знати, який вигляд мають смертоносні мешканці глибин і чим можуть нашкодити людині. Відкриває десятку небезпечних видів риба фугу.

Які риби найотруйніші у світі? Серед перших за небезпекою для людини такі отруйні риби: фугу, бородавчатка, риба-зебра, великий дракончик, риба-жаба, скорпена, скат-хвостокол, інімікус, риба-хобот і морське корівка.

Риба фугу

Яка риба найотруйніша у світі? У Книзі рекордів Гіннесса найотруйнішими у світі рибами названі риби сімейства голкочеревих, або риб-собак. В ікрі, шкірі та печінці риби фугу (риба-собака) міститься смертельна для людини доза тетродотоксину. Небезпечну отруту риба виробляє не сама, а виділяє її зі свого раціону і накопичує. Енциклопедія Britannica відносить рибу до десятки найнебезпечніших для людини.

Де мешкає найотруйніша риба у світі? Риба фугу має широкий ареал. Її можна зустріти в північно-західних регіонах Тихого океану, а також у прісних азіатських річках Індо-Тихоокеанського басейну.

Риби добре відомі не тільки біологам і гурманам усього світу. З риби-собаки виробляють популярну японську страву — фугу. Найчастіше її готують із найпоширенішого і дуже отруйного виду риби — бурого скалозуба. Щоб готувати небезпечний делікатес, японські кухарі довго вчаться і повинні отримати державну ліцензію.

Помилка в приготуванні може призвести до болісної смерті від паралічу і задухи. Паралізований залишається у свідомості до самої смерті. Антидоту від тетродотоксину немає, хоча людину можна врятувати за допомогою системи штучного життєзабезпечення. Щороку через небезпечний делікатес фугу гине близько 5 осіб.

Бородавчатка

Бородавчатка, або риба-камінь, — отруйний хижак родини скорпенових із тілом завдовжки 30-40 см. Забарвлення від бурого до зеленого добре виконує маскувальну функцію.

Риба мешкає в тропічних водах Індійського і Тихого океанів, від Червоного моря до Австралії. Її можна зустріти на мілководді курортів Хургади і Шарм-еш-Шейха. Жителі Японії та Гонконгу вживають філе бородавчатки в їжу.

Риба-камінь — найсмертоносніша отруйна риба у світі. Велику небезпеку становить для людини, яка купається на мілководді. Завдяки унікальному специфічному забарвленню вона дуже схожа на камінь, тому її складно помітити на дні.

За найменшого подразнення вона випускає міцні й гострі колючки спинного плавця, які можуть проколоти навіть взуття. Введена з уколом отрута викликає сильний біль, шок і параліч, через що людина може померти протягом кількох годин, якщо не отримає медичної допомоги.

Риба-зебра

Риба-зебра, або смугаста крилатка — вид променеперих риб сімейства скорпенових. Це хижі риби, озброєні отруйними шипами. Максимальний розмір крилаток досягає 48,8 см, у середньому ці риби виростають до 45 см. Мешкають риби-зебри в тропічних регіонах Індійського і Тихого океанів. Найбільші популяції спостерігаються біля берегів Японії, Китаю та Австралії.

Небезпечні шипи риба використовує для самозахисту. У разі загрози вона перевертається і завдає укол з отрутою. Людина, яка отримала такий укол, відчуває сильний різкий біль у місці уколу і в голові. Отрута викликає блювоту і утруднене дихання. Без своєчасної медичної допомоги людина помирає.

Риба-зебра має дуже смачне і ніжне м’ясо. Через це вона стає важливим об’єктом рибальського промислу. Сьогодні популяції крилаток нічого не загрожує, а ось сама риба-зебра становить серйозну загрозу для коралових рифів і їхніх мешканців.

Великий дракончик

Ще одна отруйна хижа променеперова риба сімейства драконових — великий дракончик. Мешкає в прибережних водах Середземного і Чорного морів, а також біля європейських берегів Атлантичного океану. Довжина тіла досягає 25-50 см, вага — до 2 кг.

У риби-хижака є отруйні шипи. Дракончик любить зариватися в м’який ґрунт в очікуванні жертви, через що його складно розгледіти і можна випадково на нього наступити. Це становить найбільшу небезпеку для людини. Часто страждають рибалки, які колються об шипи, коли розгортають сітку, куди попалися великі дракончики.

Як розповідає вчений Р. С. Девіс, вжалена людина відчуває неймовірно сильний біль, який у районі уколу може зберігатися до кількох місяців. Смертельні випадки поодинокі і пов’язані не з токсином риби, а з вторинними інфекціями.

Риба-жаба

Риба-жаба — хижий вид роду жабунів сімейства батрахових. Мешкають у західних регіонах Атлантичного океану. Довжина тіла риби становить близько 40 см, вага сягає 2 кг. Улюблена тактика полювання цих риб — заритися в мулисте або піщане дно. Через це на рибу можна випадково наступити. На спині у риби знаходяться отруйні шипи, укол яких дуже болючий. Риба видає гучні звуки-гудки, які поблизу можуть бути болючими для вуха.

Риби-жаби не тільки становлять небезпеку для людини, але іноді служили їй у наукових цілях. У 1998 році NASA запустили кількох риб-жаб у космос на шатлах «Колумбія» і «Діскавері» і спостерігали за поведінкою морських мешканців в умовах невагомості.

Скорпена

Чорноморська скорпена — хижа риба родини скорпенових, якій і дала назву. Мешкає в Чорному і Середземному морях, східній частині Атлантичного океану, іноді зустрічається в Азовському морі. Більшу частину часу проводить у заростях на кам’янистому дні в очікуванні жертви.

У скорпени дуже смачне м’ясо, але вона небезпечна для аквалангістів, рибалок і кухарів, тому що в її кісткових шипах і колючках міститься отрута. Отруйний слиз риби, який потрапляє в ранку, викликає сильне запалення.

Скат-хвостокол

Скат-хвостокол — представник сімейства хрящових риб загону хвостоколоподібних надзагону скатів. Ці скати мешкають у всіх тропічних і субтропічних морях. Вони ведуть донний спосіб життя, зустрічаються в прибережних зонах, мангрових заростях і солонуватих гирлах річок. Мають плоске тіло і довгий отруйний хвіст.

Згідно з легендою, Одіссей загинув від удару списом із шипом хвостокола. Саме через напад ската-хвостокола та удар шипом у серце загинув відомий натураліст Стів Ірвін.

Інімікус

Інімікуси — отруйні променепері риби сімейства скорпенових. Досягають у довжину 25 см. Тіло частково вкрите лускою. Інімікуси — хижаки, які для полювання зариваються в пісок. Так вони роблять засідки на черв’яків і ракоподібних. За словами National Geographic, люди часто наступають на замасковану рибу, яка несе в собі смертельну небезпеку. Біля її спинного плавця знаходяться колючки з нейротоксином.

Риба-хобот

Кузовкові класу променеперих риб — сімейство токсичних риб. За характерну форму «дзьоба» їх називають риба-хобот. Довжина тіла різних видів варіюється від 11 до 55 см. Тіло захищене панциром із кісткових пластин шестикутної форми. Шкіра гола, вкрита слизом. Мешкають кузовкові в тропічних районах Тихого, Індійського та Атлантичного океанів. Їх можна зустріти в туристичних зонах Червоного моря і біля берегів Австралії.

Риба здатна виробляти особливий нейротоксин — пахутоксин. Він поширюється через шкіру і слиз тварини, швидко розчиняється у воді й отруює риб, які оточують. Оскільки отрута міститься в тканинах м’яса риби, вона небезпечна для вживання. Нейтралізує токсини і робить м’ясо риби придатним у їжу правильна обробка. Риба посідає важливе місце в місцевому рибному промислі.

Морська корівка

Ще один представник небезпечних отруйних риб загону драконоподібних — морські корівки, або зіркозвіткові. Сімейство містить близько 50 видів риб, усі з яких отруйні. Хижаки живуть у морях і гирлах річок у теплих зонах басейнів Атлантичного, Індійського і Тихого океанів. Хижак переважно веде нічний спосіб життя, а вдень заривається в донний мул або пісок.

Максимальна довжина тіла — 90 см. Окремі види рідко перевищують завдовжки 22 см, наприклад європейський звіздар. Луска риби дрібна або майже відсутня. Не вживається в їжу, тому отрута морської корівки небезпечна тільки для тих, хто купається. У звіздарів на тілі знаходяться отруйні шипи, які з’єднані з отруйними залозами. Крім того, риби мають електричні органи і здатні створювати розряд, який для людини небезпеки не несе.

Найотруйніші риби у світі можуть завдати каліцтва і навіть убити людину. Коли вирушаєте на відпочинок у теплі країни або замовляєте екзотичну страву в ресторані в чужій країні, уникайте найнебезпечніших отруйних риб на планеті.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

close