Державні символи РК, їхня історія та значення

Державні символи Казахстану прославляють країну та її народ. Вони вирізняються унікальним дизайном, символізмом, мають духовну і культурну цінність. Історія головних символів країни, те, як вони виглядають і що втілюють, відображено в законодавчих актах і на президентському інформаційному ресурсі.

Що належить до державних символів РК? У Законі «Про державні символи РК» від 4 червня 2007 року зазначено три головні державні символи країни — прапор, герб і гімн.

Державний прапор

Художник прапора РК — Шакен Ніязбеков. Його обрали під час конкурсу, який провели 1992 року. Серед учасників були представники Монголії, Німеччини, Туреччини, країн СНД.

Чинний варіант — прямокутне полотнище бірюзового кольору, у центрі та зліва розміщена символіка золотого кольору. Довжина прапора перевищує його ширину вдвічі.

Що означає казахстанський прапор? Як пише офіційний сайт Президента РК, прапор символізує єдність країни, благополуччя, мир, чисте небо. Образи-символи на ньому уособлюють достаток, достаток, благополуччя, енергію і життя. В атрибутиці відображено прагнення Казахстану до вершин сучасної світової цивілізації, прихильність до загальнолюдських цінностей і відкритість для співпраці та партнерських відносин з усіма країнами світу.

Колір прапора

Колір прапора небесно-синього відтінку, оскільки він переважає в природі. Тло прапора має віковічне коріння в культурі тюрків: небесно-блакитний стяг був для них символом відданості, вічності, сталості, надійності, бездоганності. Стародавні тюрки шанували небесний купол, а їхній синій прапор уособлював відданість предкам.

Блакитний тон символізує надію. Це колір неба, який для всіх людей на планеті означає мирне, спокійне життя і благополуччя. Художник відстоював однотонність, яка символізує єдність усіх націй і народностей, що проживають на території Казахстану. На небесному тлі зображені золотом сонце і беркут у центрі, орнамент біля древка.

Сонце і промені

Сонце, яке зображене як колос, асоціюється з достатком, багатством і життєвою енергією. Від нього виходять промені, виконані у вигляді зерен, які символізують добробут і достаток. Небесне світило оточують 32 промені-зерна.

Сонце на державному символі асоціюється з людяністю, притаманною казахстанському народу. Держава за допомогою прапора заявляє на весь світ, що вона переповнена життєствердною енергією і відкрита для партнерства та співпраці.

Беркут

Орел (беркут) — один із головних геральдичних атрибутів казахстанського прапора. У давнину орла сприймали як символ влади, доброчесності та проникливості. У євразійських кочівників птах асоціювався зі свободою, вірністю, гідністю, мужністю, міццю і чистотою помислів.

На прапорі РК орел, що ширяє, уособлює силу держави, суверенітет і незалежність. Національна ідея — прагнення до передового, високого, стійкого і процвітаючого майбутнього. Золотий беркут на прапорі Казахстану — символ прагнення держави до висот світової цивілізації.

Орнамент

Орнамент у золотому кольорі біля древка — одна з форм художнього сприйняття світу в суворій відповідності з естетичними смаками народу. Це символ культурного багатства і традицій Казахстану. У гармонії форм і ліній майстерного малюнка відображено глибокий внутрішній світ казахстанського народу.

Державний герб

Герб Республіки Казахстан затвердили 4 червня 1992 року. Після цього він кілька разів зазнавав змін.

У гербі Казахстану відображена багатовікова культура і народні традиції країни. Над його створенням працювали дизайнери Шот-Аман Уаліханов і Жандарбек Малібеков.

Форма герба — коло (колесо). У кочових народів фігура уособлювала сонце і вважалася символом вічного руху і життя. Творці герба свідомо обрали таку форму. Цим вони показали, що ідея держави — нескінченний розвиток і рух до кращого майбутнього.

Шанирак (вхідна склепінчаста частина юрти) — центральний геральдичний елемент герба. Розташували її на блакитному тлі. Від неї на всі боки розходяться уики (опори) у вигляді сонячних променів. По боках від шанирака розташували міфічних крилатих коней. Зверху додали об’ємну п’ятикутну зірку, а внизу красується напис «Qazaqstan».

Символи герба означають таке:

  1. Шанирак зовні схожий на небесний купол. Для євразійських кочівників він був важливим елементом життєустрою. Шанирак у гербі символізує єдність усередині держави і спільний дім для всіх народностей, які проживають у Казахстані. Також країна дружньо ставиться до приїжджих, для яких завжди відчинені двері до спільного дому.
  2. Крилаті коні (Тулпар) уособлюють хоробрість, вірність і силу. Крила — символ мрії казахстанського народу про побудову сильної і процвітаючої держави. Коні асоціюються з чистими помислами і з прагненням до послідовного вдосконалення.
  3. Художники доповнили цей образ оригінальною деталлю — у коней є роги, які викликають асоціацію з єдинорогом. Таким чином, символ став уособленням справедливості, мудрості та честі, благополуччя та радості.
  4. Золоті скакуни нагадують колосся, тож уособлюють працьовитість казахстанців і матеріальне благополуччя.
  5. П’ятикутну зірку використовують з давніх часів. Вона уособлює прагнення до світла істини, всього піднесеного і вічного. У гербі зірка символізує прагнення до творення, співпраці та партнерства з усіма народами світу.
  6. Золото — основний відтінок, який використовується в гербі. Він символізує багатство, справедливість і великодушність.
  7. На гербі присутній і небесний відтінок, який є на прапорі. Він гармонує із золотим кольором і символізує чисте небо, мир і благополуччя.

Для чого потрібен герб і прапор? Завдяки державним символам Казахстан заявляє у світовому співтоваристві про свій суверенітет і незалежність. Прапор і герб відкривають велику історію казахстанського народу, його прагнення до миру, достатку, дружби з іншими народами.

Державний гімн

Державний гімн в історії суверенного Казахстану затверджували двічі — 1992 року і 6 січня 2006 року. Над чинною композицією працювали:

  • Жумекен Нажимеденов і Нурсултан Назарбаєв — автори слів;
  • Шамші Калдаяков — композитор.

У 1992 році провели конкурс, щоб визначити автора нового гімну суверенної країни. У підсумку вирішили продовжити використовувати гімн Казахської РСР. Авторами музики першого гімну були Мукан Тулебаєв, Латіф Хаміді та Євген Брусиловський. У конкурсі на найкращий текст перемогла група авторів, до складу яких увійшов Кадир Мирзалієв, Музафар Алімбаєв, Жадира Дарібаєва, Туманбай Молдагалієв.

Пізніше було прийнято рішення популяризувати звукову символіку країни. Нурсултан Назарбаєв 9 травня 2000 року оголосив, що країні необхідний новий гімн, після чого дав відповідне доручення голові Мажилісу Жармахану Туякбаю. Цього дня відбувалася церемонія покладання вінків до пам’ятника воїнів. Одразу після цього новий проєкт було прийнято на розгляд.

Новий гімн ухвалили на спільному засіданні в парламенті Казахстану 6 січня 2006 року. За основу взяли популярну в народі патріотичну пісню «Менің Қазақстаным». Музику для неї написав Шамші Калдаяков 1956 року на вірші Жумекена Нажимеденова. Перший Президент Республіки Казахстан допрацював текст, зробивши його більш урочистим.

Гімн націлений на те, щоб згуртувати народ. Коли громадяни виконують гімн, то відчувають себе частиною великого народу. Композиція супроводжує всі значні офіційні церемонії в країні та за кордоном, якщо в них беруть участь казахстанці.

Що означають державні символи Казахстану? Кожен символ вказує на те, що Казахстан — вільна єдина нація, незалежно від національності та походження. Кожен громадянин — важлива ланка, без якої подальший розвиток неможливий. Символи уособлюють доброзичливе ставлення до решти народів у світі, суверенітет, незалежність, благополуччя, мужність, силу, прагнення до розвитку і рівності з іншими країнами.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

close