Для чого кішці хвіст?

Для чого кішці хвіст? - Ветеринар

Довгий і чудовий хвіст можна з рішучістю назвати одним з найголовніших плюсів кішки. Повертаючись додому з роботи, приємно побачити, що тебе на порозі зустрічає домашній вихованець з ласкавим і тихим муркотінням і високо піднятим від радості хвостиком. Природа подарувала цим неймовірно ласкавим тваринам хвіст не тільки для шикарного зовнішнього вигляду. Тут вся справа полягає в тому, що довгий або короткий хвіст — досить універсальний елемент котячого організму.

Будова і форма

Хвіст — це цілком природне продовження хребта кота. Хвіст тварини складається з таких трьох частин, як:

  • корінь — це від 4 до 6 цілісних хребців;
  • стебло — це не до кінця розвинені частини хребта, має циліндричну форму;
  • кінчик — це набагато тонші хребці, що мають гостру форму.

Хрящики і суглоби, що розміщуються між усіма хребцями, потрібні для чудової гнучкості та дуже високої рухливості тварини. Усереднена довжина хвоста може бути до 27 см, а ось у низки відомих і цінних порід, наприклад, мейн-кунів, він може стати більшим до 40 см. У бобтейлів хвіст, навпаки, дуже маленький, ледь помітний, всього 3-4 см. Хвіст самців дуже часто на 2-3 см довший, ніж у кішечки тієї ж породи.

Функції

Кішки дуже інтенсивно застосовують хвіст протягом усього власного життя. Іноді котячий хвіст може відігравати таке ж величезне значення для вашого котика, як і його головна гордість — вуса. Весь хвіст фактично пронизаний найтоншими нервовими завершеннями, що прямо пов’язані з ЦНС і дають змогу вашому улюбленцю краще себе почувати в зовнішньому середовищі. За допомогою такої складової частини тіла тварина нібито «обмацує» Все місце поруч із собою, що істотно покращує її красиві пересування, навіть у стані повної темряви.

Балансир

Дуже часто можна почути історії про те, що кішка впала з великої висоти, при цьому залишилася абсолютно неушкодженою. Одна з причин такої дивовижної здатності — балансування хвостом. Під час стрибка або під час падіння тіло вихованця повністю зберігає власну рівновагу, що якраз і дає можливість звірку спокійно приземлитися на всі чотири лапи.

Наявність балансира для тварини дає їй можливість без особливих зусиль підніматися на досить високі конструкції і дерева, а вже потім пробиратися досить тонкими гілками, що прогинаються, перестрибувати через них або обережно спускатися.

Під час полювання хвіст, фактично як кермо, дає можливість тварині виконувати різного роду повороти. Хвіст досить активно крутиться під час усіх рухів тіла тварини, задаючи її тілу певний напрямок.

Терморегуляція

Під час літньої спеки кішка застосовує хвіст, як опахало — про цей цікавий факт практично ніхто з жителів взагалі не знає. Таким чином, тварина знижує температуру свого тіла і рятує власний організм від передбачуваного перегріву. А якщо тепла тілу кішці буде не вистачати, то вихованець почне скручуватися в невеликий клубок, а хвостом він водночас буде закривати носик і очі — це робиться для зниження втрат тепла.

Залякування ворогів

Коли кішка буває серйозно налякана, її шерсть відразу ж стає дибки, а її максимально розпушений хвіст буде високо піднятий і смішно вигнутий у вигляді дуги. За допомогою цієї пози вихованець намагається здатися набагато більшим, ніж він є насправді. Дуже більшість представників тваринного світу вдаються до подібної хитрості (створити зорову ілюзію великого розміру тіла), щоб уникнути потенційного зіткнення і налякати ворогів.

У природі будь-який укус може в принципі стати смертельним, завдяки цьому навіть серед близьких родичів існують особливі ритуали, які дійсно дають можливість без бійки визначити, хто тут головний. Наприклад, багато котів виберуть довгий проміжок часу разюче моторошно вити і нахабно крутитися один біля одного, перед тим як дійсно зчепитися в бійці. Чудовий, великий розпушений хвіст у такій ситуації допоможе його господареві отримати таку потрібну перевагу в силах.

Засіб спілкування

Необхідно сказати, що обов’язково власну увагу звертати і на той момент, що коти використовують власний хвіст як один із пристроїв, що активно застосовуються для справжнього спілкування. Спробуйте пригадати, як ваш вихованець у хвилини серйозного роздратування раптом починає трясти власним хвостом або той смикається сильно на всі боки, як він розпушує власну гордість у вигляді хвоста і піднімає його, якщо щось невідоме лякає тварину.

У конфігурації з положенням вушок і виразом оченят улюбленця амплітуда руху його хвостика дає можливість зробити максимально правильні висновки про те, як він поводитиметься найближчим часом. Якщо, наприклад, хвіст улюбленця раптом різко починає кидатися на всі боки, а вуха щільно притискаються до голови, то це означає, що ваша улюблениця ретельно готується до атаки і ось-ось рвоне в бій.

Полювання

Під час власного полювання кіт якомога нижче опускає власний хвіст і намагається тримати його паралельно поверхні землі. У конкретних випадках можна навіть побачити легке посмикування кінчика хвоста — цим простим способом звірятко намагається стримати власне хвилювання, що посилюється.

Варто пояснити, як же без такого основного елемента як хвіст обходяться ті улюбленці, що з’являються на світ абсолютно без хвостів або ж залишаються без власного хвоста через нещастя чи через нерозумну волю власників. Ті, хто втратив власний хвіст ненавмисно, на тривалий час можуть втратити власну граційність при русі й упевненість у ході, і їм потрібно буде вчитися жити далі без такого зручного інструменту балансування.

Ті ж, хто згідно з власними природними даними від самого народження не мають такого роду частини тіла, як хвіст, здебільшого, мають видовжені й доволі м’язисті задні ноги — певною мірою це відшкодовує їм відсутність розкішного хвостика.

Індикатор здоров’я

За станом покриву шерсті на хвостику можна дізнатися про ті захворювання, що є у певного вихованця. Якщо у кішки випадає шерстка в області крижів біля самої основи хвостика, то у вихованки відверто не вистачає в організмі вітамінів і різних мікроелементів, що можна виправити вітамінізованим раціоном. Випадання шерсті на цій частині тіла свідчить і про присутність на тілі тварини лишаїв, грибка, волосоїдів або алергічної реакції.

Комфорт і розвага

Для комфорту та ігор кішкам також потрібен хвіст. Тварина, яка хоче розім’ятися і розважитися, в ті хвилини, коли ніщо в досяжних межах не здатне привернути її увагу, може повністю зосередитися на своєму хвості. Адже він увесь час активно рухається, а це чудово копіює потенційну жертву, за якою можна пополювати.

Коли кішка бігає за власним хвостом, а потім ловить його, вона починає розуміти, що це тільки частина її свого тіла, а не ворог чи жертва. Після усвідомлення цього факту, в основному, тварина починає активно доглядати за хвостом. Під час гри кішка сама собі нізащо не зашкодить, тому не варто заважати їй гратися з хвостом.

Чи можна без нього обійтися?

Досить часто безпритульні коти втрачають власні хвости внаслідок якоїсь травми, з домашніми улюбленцями такого роду події відбуваються набагато рідше, тим більше якщо вони зовсім не виходять на вулицю і не лазять завдяки цьому по деревах. У низки порід хвоста зовсім немає з самого народження або він такий маленький, що фактично невидимий. Дуже багато домовласників тварин ставлять перед собою цілком раціональне питання — а чи можна котам взагалі обійтися без цього органу.

Якщо хвіст відсутній у породистої тварини і вважається відмінною рисою її породи, то хвіст не має для цих вихованців особливого значення, як для улюбленців, що втратили хвостик через пошкодження або серйозну хворобу. В принципі, і без хвоста звичайна кішка може прожити аналогічне нормальне життя, як і з хвостом. Можливо, частина цього життя стане вже не дуже комфортною, але всі власні почуття вихованець зможе передати очима, нявканням, лапами.

Що означають рухи хвоста?

Значення великого або невеликого хвоста для вихованця переоцінити дуже важко. Якщо ви найретельнішим чином придивитеся до того, як рухається котячий хвіст, то дуже легко зможете зрозуміти, який настрій у вашого пухнастого друга, як він почувається, чи має ваш улюбленець бажання поговорити, чи, навпаки, хоче, щоб його залишили в повному спокої. Рухи хвостом можуть означати багато чого.

  • Комфорт . Коли тварині комфортно, її хвіст перебуває в положенні повного спокою — іншими словами, зовсім не рухається. Іноді вихованець може ліниво закручувати кінчик хвостика, якщо хвіст висить цілком звичайним чином. Якщо він максимально розслаблений — це теж свідчитиме про те, що ваше улюблене звірятко перебуває в стані спокою. Про чудовий настрій звірка говорить і той момент, що хвостик акуратно лежить навколо кота, який сидить або лежить.
  • Радість. Хвостик у цьому випадку буде доброзичливо підніматися вгору або злегка зігнеться дугою.
  • Цікавість. Створюється враження, немов кіт ретельно прислухається до чогось, при цьому не поспішаючи виляючи хвостом.
  • Грайливий настрій. Коли людина хоче погладити котика, а його хвіст, судячи з усього, напружується і трохи тремтить — вихованець уже готовий до агресивної гри, а це означає, може серйозно подряпати. Дуже часто грайливий настрій тварини може бути виражений у її сильному розгойдуванні.
  • Роздратування. По коту стан це видно одразу — він починає нервово метушитися, обходячи власного господаря.
  • лють . Шерсть тварини раптово стає дибки по всьому тулубу. Хвіст пересувається вбік і розпушується. Спина різко вигинається, чується люте нявкання і фиркання. У цьому випадку необхідно бути максимально обережним, оскільки настрій вашого пухнастого улюбленця дуже бойовий і агресивний.

Якщо ви бачите на спині та на хвості у власного кота скуйовджену шерсть — це означає, що ваш вихованець серйозно збуджений. Такого роду стан може з’явитися у нього від переляку або від занадто активної гри. Можна швидко заспокоїти кота легким погладжуванням. Якщо кішка тримає власний хвостик під кут 45 градусів — це 100% свідчить про те, що вона ставиться до оточуючих із недовірою.

Якщо кішка затиснула свій хвіст між лап, це означає, що вона перелякана і не противитиметься, це певний знак визнання поразки у тварин.

Часто так буває, що коли в домі перебуває дуже багато людей, то в кота підводиться і починає сіпатися хвіст. Це означає, що кіт радий, але лише присутності власних власників. Якщо кіт чимось надзвичайно зацікавлений або захоплений, то в нього активно смикатиметься кінчик хвоста. Якщо кіт сильно махає хвостом з боку в бік, значить, всередині вашого улюбленця мучить інцидент. Звірятко має зробити якийсь вибір, але не може швидко визначитися, як йому правильно вчинити.

Чому не можна смикати і тягнути?

Хвіст — це дуже важливий орган організму котика, оскільки в ньому знаходиться дуже багато закінчень нервів. Власне завдяки цьому його не можна дуже сильно смикати, оскільки подібне неакуратне поводження з вихованцем може призвести до втрати дієздатності цієї особливої частини тулуба. А його травма, як це не дивно прозвучить, здатна значно в негативному плані вплинути на роботу нирок і кишківника, статевої системи і навіть задніх лап.

Багато котів просто не люблять, коли їх навіть трохи чіпають за хвостик, і одразу ж стають в оборонну позицію.

Якщо ваша тварина раптом вкрай погано впала, то про вивих хвостика вам порекомендує його не природний вигляд. У такому разі вам буде слід звернутися до лікаря. Вдома і самим намагатися лікувати кота не варто. Крім рентгена, у ветклініці тварині накладуть на хвіст спеціалізовану шину або тугу пов’язку.

Стан організму вашого пухнастого друга теж відображатиметься на густоті його шерсті на хвостику. Дуже часто хвіст починає лисіти. Це може бути пов’язано з присутністю дерматиту або екземи, а ще скаже про проблеми зі шлунком і наявністю безлічі інших захворювань. Іноді мова може йти навіть про серйозний стрес. За будь-яких обставин необхідно якнайшвидше визначити причину, перед тим як починати лікування, тому доведеться все одно вирушити до ветеринара. Він ретельно огляне вашого улюбленця і призначить правильне лікування.

close