9 несподіваних фактів про Вінні-Пуха, любителя меду та віршів

Їжа

robertss 08.09.2023 Article

У жовтні 1926 року лондонське видавництво випустило книжку Алана Мілна «Вінні-Пух». Ось уже майже 100 років миле ведмежатко улюблене дітьми та дорослими. Що ми знаємо про нього? Схоже, що небагато — особливо, якщо знайомі тільки з нашим Вінні-Пухом, героєм радянського мультфільму.

1. Вінні-Пух любить мед. Ведмеді справді люблять мед і їх приваблюють вулики. Але на відміну від Вінні-Пуха, ведмеді також їдять і личинок бджіл, які є хорошим джерелом білка.

2. У мультфільмі Діснея на багатьох горщиках є напис: Hunny . Це неправильне написання англомовного слова «мед» — honey. Ніхто претензій не пред’являє, оскільки «ханні» вважається чарівним жаргонним слівцем «100 акрів лісу», частиною вигаданої землі, де живуть Вінні-Пух і його друзі.

Радянська книжкова ілюстрація до пригод Вінні-Пуха, 1976 р. Вінні-Пух у гостях у Кролика

3. Ось кілька наших улюблених висловлювань Вінні-Пуха:

 • «Я не збирався їсти це, я просто збирався це спробувати»
 • «Я невисокого зросту, товстий і пишаюся цим»
 • «Веселіше розмовляти з кимось, хто не використовує довгі складні слова, а скоріше короткі, прості слова, наприклад: «А як щодо обіду?»
 • «День без друга подібний до горщика, в якому не залишилося ні краплі меду»
 • «Цікаво, скільки бажань може виконати одна зірка»
 • «Бур’яни — це теж квіти, якщо познайомитися з ними ближче»
 • «Любов робить кілька кроків назад, можливо, навіть більше, щоб поступитися місцем щастю людини, яку ви кохаєте».

4. За зізнанням Алана, герой його книги з’явився завдяки реальній ведмедиці, яка мешкає в Лондонському зоопарку. Вона потрапила туди з канадського міста Вінніпега, на честь якого її назвали Вінні. Але Вінні-Пух — ведмідь чоловічої статі. У книжках згадується як «він» і в мультфільмах (нашому та Діснея) його озвучували актори-чоловіки.

Радянська книжкова ілюстрація до пригод Вінні-Пуха, 1976 р. Вінні-Пух і Сова

6. Із Вінні ми розібралися, але чому Пух? Іграшкове ведмежатко купив письменник в універмазі Harrods у Лондоні як подарунок синові Крістоферу Робіну — у його перший день народження, 21 серпня 1921 р. І спочатку іграшку звали Ведмідь Едвард. А Пухом трохи пізніше ведмедика назвав сам Крістофер. Це було ім’я домашнього лебедя, який жив у знайомих родини Мілнів. Птах згадується у збірці дитячих віршів Алана «Коли ми були дуже молоді».

7. Зріст Вінні-Пуха — 22 дюйми (55,88 см). У мультфільмі Діснея він носить тільки стару червону футболку. Чому ведмежа не носить штанів?! Це питання — одне з найбільш спірних під час обговорення образу Вінні-Пуха. Його фанати висувають 5 версій такої «форми одягу»: комфорт, соціальні норми, мода, сентиментальність і самоідентифікація.

 • Комфорт . Вінні любить поїсти, а всім відомо, що штани заважають ситній і рясній трапезі.
 • Соціальні норми . Сотня акрів лісу не сприяє дотриманню соціальних норм.
 • Мода . Той, хто «одягнув» на ведмедика червону коротеньку футболку, створив позачасовий модний образ. Червоний — чудовий колір, а вільний кроп-топ універсальний для способу життя Вінні-Пуха. Весь образ — невимушений і милий — зроблений дуже професійно. Штани, брюки, шорти або щось подібне зіпсували б усю картину, вони просто б не вписалися в ретельно розроблений імідж.
 • Сентиментальність . Інтернет сповнений симпатичних фан-артів Вінні-Пуха. Є серед них і триптих про зустріч узимку «голого» ведмедика та Міккі Мауса, одягненого в червоний комбінезон (див. наприкінці матеріалу). Щедре мишеня ділиться з Вінні частиною свого одягу, залишаючись у штанцях.
 • Самоідентифікація . Це версія, яка нам подобається найбільше: ведмежа невисоке, товсте і цим пишається. Він практикує щоденне віршування і любов до себе, блаженно слідуючи своїм бажанням і мріям. Він рухається по життю зі спокійною упевненістю, тож пристрасть Вінні-Пуха до способу життя без штанів — це самовираження і повне прийняття самого себе.

Радянська книжкова ілюстрація до пригод Вінні-Пуха, 1976 р. Вінні-Пух і Крістоф Робін

8. Багато небайдужих читачів часто обговорюють, що кожен із легендарних персонажів Мілна являє собою певне психічне захворювання. «Наскільки багатшим могло б стати життя Вінні-Пуха, якби він спробував приймати малі дози стимуляторів» , — пишуть дослідники. Кролику приписують нарцисизм, Сові — дислексію (специфічний розлад здатності до навчання), а наймилішому П’ятачку — генералізований тривожний розлад, пов’язаний із загальною стійкою тривогою. Сам Вінні-Пух теж хворий. У нього синдром дефіциту уваги, гіперактивність (СДУГ) і обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) через його зацикленість на меді та повторювані підрахунки всього на світі.

9. Борис Заходер, перекладач книги Мілна, порівнює Вінні-Пуха з образами Дон-Кіхота і бравого солдата Швейка. Ще ведмедика порівнюють із містером Піквіком, героєм Діккенса, і Мудрим Страшилою з повісті «Чарівник із країни Оз» Лаймена Баума.

Ваша велич не в тому, що ви маєте, а в тому, що ви віддаєте.

close