Акваріумний мох: різновиди, вибір, догляд і розведення

Акваріумний мох: різновиди, вибір, догляд і розведення - Ветеринар

Для оформлення акваріумів у житлі, офісах або приміщеннях громадського значення одночасно з морськими та річковими жителями застосовуються різні рослини. Серед представленого різноманіття, використовуваного сьогодні, акваріумісти вважають за краще для оформлення власних резервуарів купувати мох, представлений всілякими видами.

Особливості

Серед флори, якою можуть бути оформлені сучасні акваріуми, важливе місце займають різні варіанти мохів.

Викликано це унікальними особливостями аналогічних культур виконувати мистецьку функцію за умови нескладності в догляді, а ще великої видової та зовнішньої різноманітності.

Такі особливості дають змогу без великих труднощів втілювати в життя будь-які, навіть найкреативніші концепції з оформлення ємностей з мешканцями моря або без них, створюючи унікальні композиції з симпатичної зелені.

Вважається, що перші різновиди мохів з’явилися понад 400 мільйонів років тому. На даний момент фахівцями такі рослини класифікуються на 3 ключові класи, а саме:

 • Печінкові;
 • Моховидні;
 • Антоцеротні.

Акваріумісти для створення композицій застосовують усі різновиди мохів. Від лишайників або водоростей їх відрізняють такі характеристики:

 • акваріумний мох має репродуктивну систему для розмноження;
 • у природному циклі у культур можуть розвиватися одночасно кілька морфологічних поколінь;
 • у них відсутня коренева система.

Невимоглива зелена культура володіє низкою безперечних переваг, завдяки яким вона популярна для прикраси відкритих штучних ставків і акваріумів.

 • Мох — рослина, яка дуже швидко проходить процес адаптації до різних умов, тому з його вирощуванням здатен впоратися навіть новачок. Крім того, основна частина видів дуже невимоглива в плані утримання.
 • Для мохів зовсім не обов’язково підтримувати цілорічне 12-годинне освітлення в резервуарі, вони не потребують обов’язкового застосування добрив. Завдяки цьому рослину можна садити навіть у затінених ділянках акваріума або ж за нестачі тепла. Культура здатна добувати всі важливі мікро- і макроелементи із зовнішнього середовища, причому процес поглинання відбувається всією поверхнею моху, а не тільки підземною або ж надземною частиною.
 • Зовнішня природна привабливість подібних культур дає можливість зробити ставок або резервуар наближеним за своїм виглядом до природних умов. Така особливість добре позначається не тільки на гармонійності та композиційній цілісності, а й на здоров’ї водних мешканців, які перебувають в акваріумах.
 • Процес оновлення мохів відбувається дуже швидко і самостійно, оскільки старі культури відмирають, завдяки спорам залишаючи замість себе нові рослини.
 • Різні варіанти мохів служать чудовим притулком для більшості маленьких порід риб або ж мальків. Крім цього, багато водних мешканців застосовують його для нересту.
 • Якщо знадобиться мох одночасно з матеріалом або предметом, на якому він закріплений, можна без проблем перенести в інше місце, що не завжди можливо з рослинністю, у яких є коренева система.

Не так давно для оформлення акваріумів застосовували не дуже багато видів моху, але, у світлі зростаючої популярності на подібний варіант декору, на цей момент застосовується все більше його різновидів. Серед них необхідно відзначити такі.

Мох ключовий

Фонталініс — ще одна назва культури, яка популярна фактично в усьому світі. У рослини є кучеряві стебла з високою кількістю маленьких листочків. Забарвлення декоративної культури може змінюватися, більшою мірою воно залежить від інтенсивності освітленості, а ще виду ґрунту в ємності. Можна зустріти варіанти насичено-зеленого і червоного моху. Його можна утримувати в акваріумах і відкритих водоймах створених штучним. Здебільшого, такий вид прийнято садити на передньому плані.

Плакучий

Назва викликана зовнішніми особливостями будови гілок, які ростуть вниз, повторюючи будову плакучої верби.

Мох має китайське коріння, виділяється власними малими розмірами, тому дуже і дуже рідко у висоту може досягати 50 мм. Його рекомендують садити на корчах, він добре фіксується до каміння.

Не вибагливий у плані температури для утримання, тому добре себе відчуває в діапазоні від +15 С до +28 С.

Новорічний

Власною назвою культура зобов’язана незвичайній формі листків, які формуються на стеблах моху — при розгляді вони нагадуватимуть голки від хвойного дерева. Різновид виділяється великим рівнем привабливості, тому доволі популярний для оформлення акваріумів і штучних ставків. Згідно з описом, рослина розвивається вкрай плавно, не вибаглива до умов утримання, якщо в резервуарі температура води виявиться меншою за +22 С, то мох призупиниться у власному зростанні та розвитку.

Лептодикціум береговий

Культура складається з великої кількості пагонів, які формуються на великій відстані один від одного. Стебла ростуть строго у вертикальному напрямку, завдяки чому в акваріумі вийде створити гарну живу композицію, що відрізняється власною легкістю. Цей різновид вдасться виростити в ґрунті, на камінні або деревині, він добре себе почуває в стоячій воді або ж у рідині з мінімальною течією.

Ломаріопсис лінеату

Мох за кольором буде світлим, у природі поширений у країнах Азії, в основному, акваріумісти вважають за краще закріпити його ниткою або сіткою до корча на дні, що дає можливість культурі дуже швидко адаптуватися і вкоренитися в ємності. Японський мох росте плавно, тому не попросить дуже частого коригування створеної композиції.

Яванський мох

Поширений варіант, який підходить для розміщення в акваріумі з більшістю порід декоративних рибок. За зовнішністю він виділяється власними тонкими стеблинками, покритими високою кількістю маленьких листочків, розміщених досить близько один до одного.

Кріплення моху може відбуватися конкретно до субстрату, при цьому стебла можуть розвиватися як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямі, що може створити образ деякої хаотичності розташування пагонів, імітуючи полум’я.

Річія

За формою такі мохи виділяються власними округлими формами, вони можуть мати різні розміри, при цьому забарвлення культур примітне власними насиченими тонами. Мох позбавлений кореневої системи, стебел і листя, товщина гілочок становить всього 10 мм. Щоб при розведенні зменшити інтенсивність розростання культури, акваріум рекомендується накривати прозорим склом. Виправляти колір моху можна рівнем освітленості, певні умови дадуть можливість зробити його білим.

Список застосовуваних мохів для розведення в акваріумних умовах не вичерпується перерахованими вище видами, на даний момент також застосовуються такі, не менш привабливі варіанти, як сфагнум. Також популярні:

Як підібрати?

Щоб створити красиву і зручну композицію з мохів в акваріумі, рекомендується дотримуватися таких рекомендацій.

 • Для штучного середовища води з річковими або жителями моря дозволяється застосування різних за власною структурою видів подібних корисних і красивих культур. Основна частина дуже добре і швидко адаптується до умов, що склалися, тому господареві акваріума або штучного ставка не знадобиться докладати великих зусиль для догляду за рослинами.
 • Мох не росте надто швидко, тому створена один раз композиція в резервуарі збереже власні початкові форми і зовнішній вигляд без частих корекцій досить тривалий час. Цей момент дасть можливість його застосовувати навіть новачкам. Завдяки цьому до створення декору всередині ємності необхідно підходити з усією серйозністю.
 • Подібну культуру можна віднести до універсальної, тому що вона може створювати гарне і природне оформлення, яке дуже добре поєднується з іншими акваріумними культурами і жителями. Завдяки цьому різновиди можна підбирати виходячи з власних уподобань смаку.

Як і де посадити?

Для реалізації поставленої мети, що стосується розведення моху вдома, потрібно брати до уваги, що схожі культури самостійно і в наймінімальніші терміни кріпляться до поверхні будь-якого типу. Господарю акваріума знадобиться лише додатково закріпити рослину на обраному місці, застосовуючи для цього капронову нитку або будь-який інший матеріал. Дозволяється застосування волосіні або ж медичного суперклею.

Місце для вирощування моху в резервуарі вибирається з розрахунку єдиної композиції. Загалом ця культура невимоглива до умов освітлення, тому її можна вирощувати навіть у кутах, куди освітлення проникає по мінімуму.

Мохи дуже добре комбінують з папоротями або водоростями. Практично всі різновиди мохів підійдуть для спільного утримання з рибами.

Кріпити мох можна конкретно до дна, щоб він створював живий килим. Крім того, допускається застосовувати культуру для розміщення на корчах, деревині та інших предметах, присутніх всередині акваріума.

Як утримувати?

Незважаючи на те що на даний момент є незліченна безліч видів подібної акваріумної культури, загальні умови, що стосуються вирощування, будуть схожими.

 • Комфортною температурою для розвитку і красивого зовнішнього вигляду моху буде діапазон від +18 С до 28 С. З огляду на специфіку утримання інших культур і мешканців акваріума ці показники можна виправляти.
 • Щоб рослини добре росли, слід велику увагу приділяти чистоті акваріума. Це стосується не тільки стану води, а й наявності різного сміття, продуктів діяльності риб тощо. Сміття підлягає швидкому видаленню.
 • Щоб композиція була гармонійною, нові пагони у мохів рекомендується вчасно видаляти, оскільки поява молодих гілок допомагатиме відмиранню старих.
 • Найбільш раціонально вирощувати мох в акваріумах, що містять ґрунт. Оскільки його наявність розцінюється культурами як природний фільтр, який замінити чим-небудь іншим буде неможливо. Однак його кількість у резервуарі має бути обдуманою, що дасть можливість уникнути зайвого скупчення нітритів і нітратів.

Як розмножувати?

Придбати нову культуру вдома вийде за допомогою поділу дорослої рослини, застосовуючи не тільки пагони, а й слань. Зазвичай мох, що занадто розрісся, розділяють надвоє, потім нову культуру кріплять будь-яким зручним способом на обраному місці, забезпечивши там непомітне освітлення. Через певний проміжок часу вона адаптується і пустить ризоїди. Також для отримання нової рослини застосовується натуральний споровий метод, який не потребує участі людини.

Спори проростають на новій поверхні, після цього там формується новий акваріумний кущик, який можна залишити на старому місці або вкоренити в іншому.

Проблеми, які можуть з’явиться

Деякі акваріумісти-початківці можуть зіткнутися з такими проблемами під час утримання.

close