Пам’ятки Костаная: які місця відвідати в місті

Досуг

robertss 02.09.2023 Article

Область на північному заході Казахстану з центром у Костанаї — головна житниця країни. Освоєння цілинних земель тут стало однією з найяскравіших подій післявоєнного життя. Саме місто виросло, у ньому є десятки історико-культурних пам’яток.

Що подивитися в Костанаї? Про історію міста розкажуть експонати краєзнавчого та меморіального музеїв, монумент «Підкорювачам цілини». Центрами культурного і духовного життя стали обласний казахський театр драми, Ак-Мечеть, музей іграшки. Улюблене місце відпочинку городян і гостей міста — набережна річки Тобол.

Монумент «Підкорювачам цілини»

Чим славиться місто Костанай? У середині 1950-х років місто і область прославилися, приймаючи ешелони цілинників з усіх кінців СРСР. Пізніше на честь їхнього подвигу в місті спорудили пам’ятник. Костанай пишається найстарішим історико-краєзнавчим музеєм, а також тим, що тут працював Ібрай Алтинсарін.

Метою епопеї освоєння цілинних і перелогових земель Казахстану було прагнення нагодувати країну після війни і відновлення господарства. Кандидат історичних наук Валерій Вишниченко високо оцінює цю роботу як грандіозну в масштабах усієї країни.

Від ідеї створити пам’ятник до її втілення минуло десятиліття. Монумент було відкрито 1984 року. Це вражаюча композиція з бронзи та граніту, яку складають три постаті — дівчини-землевпорядника та двох хлопців-сіячів. За ними майорить бронзова стрічка, що відображає етапи освоєння цілини. Викладач Людмила Мусіна у статті про пам’ятники Костаная пише, що монумент «Підкорювачам цілини» нагадує про працьовитість, стійкість, героїзм тисяч цілинників, для яких Казахстан став другою батьківщиною.

Костанайський обласний історико-краєзнавчий музей

Один з найстаріших музеїв у країні був створений у 1915 році. Йому часто доводилося змінювати місця перебування, поки 1937 року музей не розташувався в центрі міста, в будівлі-пам’ятці архітектури XIX століття.

У фондах музею зібрано понад 131 тисячу експонатів, які представлені в 10 залах. У них відображена історія регіону від давнини до наших днів. Це унікальні предмети первісного мистецтва, колекції національного одягу та прикрас, тисячі творів живопису, графіки, скульптури.

До музейного комплексу входить історична пам’ятка «Стіна розстрілу» — місце страти учасників селянського повстання 1919 року. На амбарній стіні завдовжки понад 20 м залишилися сліди від куль.

Меморіальний музей Ібрая Алтинсаріна

Експозиції музею присвячені видатному земляку — просвітителю, філософу, педагогу, вченому-етнографу Ібраю Алтинсаріну. Музейний комплекс в історичній частині міста складається з будівлі музею, що формою нагадує юрту, копії школи, створеної просвітителем, пам’ятника і скверу його імені.

У музеї відкриті діорами «Ібрай Алтинсарін з учнями», «Мусульманська освіта», куточок ремісничої майстерні, композиція «Степовий дзвін». Уркія Рищанова у статті про музей пише, що він активно реалізує культурно-просвітницькі ідеї Ібрая Алтинсаріна.

Костанайський обласний казахський театр драми ім. І. Омарова

Це один із молодих театрів країни, створений 2000 року. Він носить ім’я уродженця області державного діяча Ільяса Омарова. У трупі працюють близько 100 акторів і відомі режисери. У репертуарі театру світова та національна класика. Колектив ставав лауреатом республіканських театральних фестивалів.

У 2010 році театр отримав нову будівлю, яка за пишністю оформлення та обладнання не має аналогів у країні. У ньому дві глядацькі зали — на 276 і 50 місць. Для акторів — гримерні, репетиційний зал. Театр оснащений сучасною професійною звуковою та освітлювальною системою.

Мечеть імені Марал-ішана

Споруда більше відома під назвою Ак-Мечеть. Це головна і найстаріша культова будівля в Костанаї, зведена 1893 року. У ХХ столітті їй довелося бути клубом, кінотеатром, концертним залом. У роки війни тут знайшли притулок евакуйовані ленінградці. У 1991 році мечеть повернули мусульманській громаді.

Будівля має площу понад 851 м², на якій одночасно можуть перебувати понад 1 тис. осіб. Висота купола мечеті 19 м, мінарету — близько 23 м.

Історична пам’ятка носить ім’я Марал-ішана — видатного проповідника ісламу у Великому степу, прихильника створення єдиної мусульманської держави в Середній Азії.

Музей іграшки

Єдиний у країні музей іграшки розташований у будівлі Казахсько-французького культурного центру. Фонд музею складають понад 2 тис. експонатів — від старовинних ляльок до сучасних радіокерованих іграшок. Захоплюють дітей і дорослих такі екземпляри:

  • Єгипетська фігурка жінки, датована II тисячоліттям до н. е.
  • Венеціанська карнавальна лялька.
  • Модельні європейські ляльки.
  • Казахські сувенірні ляльки в національних костюмах.

Є в музеї унікальна колекція транспорту XIX-XX століть. Вона викликає радість і здивування сучасних хлопчаків.

Набережна річки Тобол

Які є природні пам’ятки в Костанаї? Місто розташоване на березі степової річки Тобол — найбільш багатоводної притоки Іртиша. У літню спеку городяни і гості міста поспішають до річки, яка несе умиротворення і спокій шумом прибою, криком чайок, охолоджує свіжим бризом.

У 2013 році завершилося облаштування набережної, яка простяглася від Малого мосту до пляжу. Набережна стала зоною відпочинку з пішохідними доріжками, оглядовими майданчиками, фонтаном і декоративними архітектурними елементами.

У Костанаї налічується понад 170 історико-культурних пам’яток, є зелені парки для відпочинку. У місті мирно уживаються представники багатьох національностей і віросповідань. У місті є де погуляти і що подивитися.

  • Казахстан
  • Костанай

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

You may also like

Как правильно использовать пушер

Фільми, від яких не можна відірватися: кіноподорож

Лучшие топ 20 турецких сериалов — по мнению зрителей

Книги у відпустку: що почитати жінці на відпочинку

Коли краще їхати до Єгипту для пляжного та активного відпочинку

Конкурси на Геловін для дорослих: добірка прикольних і цікавих

close