Собор Паризької Богоматері: історія, опис пам’ятки Парижа

Париж сотні років залишається магнітом для гостей із різних країн. Тут розташована одна з найвідоміших визначних пам’яток Франції — Собор Паризької Богоматері. Цікава не тільки історія і значимість собору, а й його доля.

Історія та особливості собору Нотр-Дам

Коли було побудовано Собор Паризької Богоматері? Перший камінь католицького собору був закладений римським папою Олександром III 1163 року. Будівництво тривало понад 180 років, до 1345 року. За цей час змінювалися архітектори і майстри, але в цілому собор набув характеру нового для того часу готичного стилю.

На якій річці стоїть Собор Паризької Богоматері? Собор Нотр-Дам побудований у східній частині острова Сіте на річці Сені. Місце його зведення вже тоді було освячене попередніми культовими спорудами: ранньохристиянською церквою, яку почергово змінили храми перших династій французьких королів. Камені тих будівель стали фундаментом нового собору.

Собор Паризької Богоматері кілька століть залишався найвищою будівлею столиці. Його дзвіниці-вежі над центральним входом височіють на 69 м, шпиль — на 96 м. Сама будівля собору має довжину — 130 м, ширину — 48 м і висоту — 35 м.

Головний фасад розділений вертикально на 3 частини — глибокі портали, присвячені Страшному суду, Богоматері та св. Анні. Горизонтально фасад має 3 яруси, прикрашений знаменитим вітражем-трояндою.

На рубежі XVIII-XIX століть, у період Французької революції, собор оголосили Храмом Розуму, потім перетворили на склад. Споруда сильно постраждала, опинилася в жалюгідному стані, навіть передбачалося її знесення. Врятували святиню парижани і роман Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері» (1831), що викликав сплеск інтересу до пам’ятки.

Реставрація собору почалася 1841 року. Тоді було зведено новий шпиль, скульптури апостолів і євангелістів біля його основи. На головному фасаді біля веж встановлено знамениті химери. Були оновлені гаргульї — фантастичні фігури, що прикривають водостоки.

У соборі Нотр-Дам відбувалися значні історичні події: у XIV столітті тут почав працювати перший парламент Франції — Генеральні Штати, у XV столітті відкрився реабілітаційний суд Жанни Д’Арк, тут коронувалися та вінчалися королі, відбувалися національні похорони.

Як архітектурний шедевр Собор Паризької Богоматері в комплексі пам’яток на берегах Сени внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Франція урочисто відзначила 850-річчя собору в 2012-2013 роках.

У квітні 2019 року сталася трагедія: історична споруда постраждала від пожежі, з якою боролися 14 годин. Чому загорівся Собор Паризької Богоматері? Осередок загоряння знаходився біля основи шпиля, де проводилися реставраційні роботи. Експертиза не виключала, що сталося коротке замикання. Вогонь швидко охопив дерев’яну основу шпиля і дерев’яні риштування реставраторів. Унаслідок пожежі обвалився шпиль і унікальна покрівля XII століття, на якій розплавилися тонни свинцевих плит. Але основні конструкції не постраждали, було врятовано і головні скарби храму.

Пожежа викликала хвилювання і відгуки в усьому світі. Кандидатка філософських наук Ганна Кирзюк пише, що пожежі присвоїли драматичний статус, але багато хто почав шукати в цій події прихований конспірологічний або релігійний сенс.

На відновлення пам’ятки знадобиться близько €1 млрд. Передбачається, що реставрація триватиме близько 10 років.

Чим собор Нотр-Дам приваблює туристів

До пожежі собор відвідували до 14 млн туристів на рік. Чи можна зараз відвідати Нотр-Дам? Можна помилуватися стародавньою пам’яткою тільки зовні. Перед будівлею є велика площа, яка дає змогу її добре оглянути. Імовірно, Нотр-Дам буде відкритий для парафіян і туристів 2024 року після основних реставраційних робіт.

Мандрівників з усього світу приваблює унікальність Собору Паризької Богоматері:

  • Тут з 1239 року зберігаються священні християнські реліквії: терновий вінець Ісуса Христа, частка хреста, на якому він був розп’ятий, і один із цвяхів. На час реставрації реліквії перенесені в мерію Парижа.
  • Славиться Нотр-Дам вітражами в стрілчастих вікнах і декоративними елементами — трьома великими трояндами на фасадах. Ці унікальні творіння створені в XIII столітті, присвячені Богоматері та біблійним сюжетам. У них збереглося середньовічне скло з нерівностями та бульбашками повітря, які посилюють мерехтіння.
  • У соборі досі грає орган, встановлений 1402 року. Він неодноразово добудовувався і реконструювався, зараз повністю комп’ютеризований.
  • Дзвіницю собору було оновлено 2012 року, для цього відлили дзвони за старовинною технологією. Уцілілий 13-тонний дзвін «Еммануель» було заново підвішено 2017 року.
  • Особливий інтерес туристів викликають скульптури химер і гаргулій — міфологічних істот, характерних для готичного стилю. Кандидатка архітектури Лейла Рахімжанова проаналізувала ці закодовані образи і стверджує, що в готичному соборі вони виконували місію охорони від злих сил (химери) та очисну функцію (гаргульї).

Мільйони туристів зі збільшеним інтересом чекають закінчення реставрації пам’ятки. Собор Паризької Богоматері до пожежі був діючим католицьким храмом, вхід до нього був вільний. Платні екскурсії проводилися лише на оглядовий майданчик південної вежі, з якого відкривається вид на весь Париж. Під час відвідування храму потрібно залишити великі рюкзаки і сумки, скромно одягатися, поводитися тихо і шанобливо, не користуватися фотоспалахами.

Собор Паризької Богоматері має славу місця неймовірної сили. Вона сконцентрувалася завдяки молитвам тисяч християн за століття існування храму, а також завдяки реліквіям і скарбам, зібраним тут. Доторкнутися до такої культурної та духовної пам’ятки — мрія багатьох людей із різних країн.

close