Біографія Твардовського: життя і творчість письменника

Біографія Твардовського знає злети — від сина простого коваля до головного редактора одного з найстаріших літературних журналів СРСР. Знає і падіння — від усіма улюбленого поета до опального за Брежнєва письменника. Але народної любові і визнання не забереш: твори Твардовського надихали і підбадьорювали червоноармійців у перервах між боями.

Олександр Твардовський: біографія, факти з життя

Олександр Трифонович Твардовський — літератор, поет, військовий кореспондент, учасник Великої Вітчизняної війни у званні підполковника, головний редактор журналу «Новый мир». Його знають як автора поеми «Василь Теркин» і безлічі інших творів. Доля письменника стала відображенням епохи:

Коротка біографія Твардовського

Олександр Трифонович Твардовський народився 21 липня 1910 року на хуторі Загір’я (зараз — Смоленська область) у сім’ї коваля Трифона Гордійовича. Мати Олександра Трифоновича — Марія Митрофанівна з роду Плескачевських — воєнізованих землевласників, які несли службу в прикордонні.

Майбутнього літератора з дитинства привчав до читання і літератури його батько — Трифон Твардовський. Біографія Олександра як поета починається в дитячому віці. Літературознавці стверджують, що перший вірш Олександр не міг сам записати, бо ще не відвідував школи і не володів грамотою.

З 14 років він всерйоз взявся за поезію. Комсомолець Твардовський надсилає свої поетичні начерки в газети і журнали. Зрештою Олександр домагається того, що його публікують.

Дебютний вірш поета під назвою «Нова хата» 1925 року опублікувала місцева газета. У цей же час Твардовський заводить дружбу з Михайлом Васильовичем Ісаковським. У його особі юний Олександр знаходить хорошого наставника.

Майбутній поет вступає до Смоленського педінституту 1932-го, а після переїзду до Москви — до Московського інституту філософії, літератури та історії, який закінчує 1939-го.

У 1939-1940 рр. працює військовим кореспондентом, висвітлюючи перебіг подій Західного походу в Білорусії та Зимової війни. У цей час вступає до лав ВКП (б).

Твардовський на війні проти Німеччини дослужився до звання підполковника. Воєнкор не ховався в тилах, часто перебував у вирі бойових дій, перемогу зустрів у Східній Пруссії. Під час Другої світової війни поет написав свій найвідоміший твір — поему «Василь Теркін».

Після перемоги Твардовський продовжує займатися поезією. Двічі, з 1950 до 1954 рр. і з 1958 до 1970 рр., очолює один із найстаріших журналів Радянського Союзу «Новый мир». Обидва періоди супроводжувалися лібералізацією журналу і закінчувалися для Твардовського плачевно:

 1. У 1954-му Олександр Трифонович потрапив у немилість і був швидко звільнений за постановою ЦК КПРС. Приводом стали спроби публікації твору «Теркин на том свете», що мав антисталінський підтекст, а також спроби публікацій творів опальних у Радянському Союзі авторів.
 2. Під час хрущовської відлиги спостерігалася повторна лібералізація редакційної політики журналу, у ньому друкувався навіть Солженіцин. Однак після 1964-го на Твардовського почався тиск, що переріс у цькування. Доведений до відчаю, не отримавши відповіді на лист, адресований Брежнєву, Твардовський склав повноваження головного редактора 1970 року.

Ці випробування негативно позначилися на здоров’ї поета — його розбив інсульт, а пізніше в нього виявили онкологію. Усе це прискорило відхід письменника.

Дата смерті автора знаменитої військової поеми — 18 грудня 1971 року. Похований на Новодівичому кладовищі. У письменника була дружина Марія, у шлюбі з нею народжені двоє дітей — Валентина та Ольга.

Олександр Твардовський: цікаві факти з життя

Дід Твардовського служив артилеристом у царській Польщі, де й отримав прізвисько пан Твардовський. Життя і творчість Олександра Твардовського могли скластися інакше, якби він відчував, що походить із селянської сім’ї, а не з більш знатного стану.

У 1931 році сім’я Твардовських зазнала репресій — розкуркулили і заслали за Урал. Батька, матір, сестер і братів поета реабілітували тільки 1996-го. Незважаючи на це, сам Твардовський підтримував ідею колективізації і навіть барвисто описував її у своїх поемах.

Олександр Твардовський удостоювався Сталінської премії за поеми:

 • «Будинок біля дороги» (1947);
 • «Василь Теркін» (1946);
 • «Країна Муравія» (1936).

Водночас творчість Твардовського в ідеологічному плані помітно відрізнялася від творів його сучасників. У відомій поемі «Василь Теркин» партія і Сталін не згадуються зовсім, а деякі твори навіть мають явний антисталінський ухил.

Олександр Твардовський: книги, творчість письменника

За більш ніж 40 років творчості письменник створив велику кількість текстів. Деякі твори Твардовського удостоїлися почесних нагород:

Твардовський: поеми та вірші

Перша значуща робота Твардовського — поема «Страна Муравия» — про становлення соціалістичного селянства. Опублікована в «Советском писателе» 1936 року.

Інша відома поема Олександра Трифоновича «Дім у дороги» вийшла друком 1946-го. Основою для створення поеми став традиційний мотив, що описує трагедію повоєнних років, — мотив втрати через війну житла. За цю поему і «Василя Теркіна» Твардовського представили до ордена Вітчизняної війни.

Найбільш впізнаваний вірш Твардовського «Я вбитий під Ржевом. » написано 1946 року. Воєнкор неодноразово відвідував частини, що брали участь в одній із найбільш кровопролитних битв Другої світової війни — Ржевсько-В’яземській операції 1942-го.

Цей вірш увійшов до підручників літератури, а перші чотири рядки були увічнені на стелі Пам’яті в Ржеві:

Я вбитий під Ржевом,

У безіменному болоті,

У п’ятій роті, на лівому,

При жорстокому нальоті.

Твори Твардовського публікувалися переважно у збірках. Однак низку поем літератора було опубліковано окремими книжками:

 • «Будинок біля дороги»;
 • «Країна Муравія»;
 • «Василь Теркин»;
 • «Василь Теркін на тому світі».

«Василь Теркін» Твардовського

Головний твір Твардовського — поема «Василь Теркин» («Книга про бійця») створювалася під час важких боїв Великої Вітчизняної війни. Перші рядки побачили світ 1942 року в «Красноармійській правді», поему публікували частинами, її закінчили 1945-го.

Спочатку образ Васі Теркіна замислювався як сатиричний, як образ радянського бійця в Радянсько-фінській війні. Однак почалася Велика Вітчизняна війна, і образ Васі переріс в образ Василя Івановича Тьоркіна — рядового солдата, веселого і компанійського в моменти відпочинку, але досвідченого і винахідливого в бою.

На фронті й у тилу віршований твір завоював серця читачів. Поему було написано так, щоб за звучанням і ритмом бути схожою на народні частівки. Простий і яскравий склад припав до душі солдатам, ставши невід’ємною частиною фронтової культури Червоної Армії.

У поемі прямо не вказуються події війни, але вони вимальовуються або впізнаються із загального контексту:

 1. Невдачі Червоної Армії 1941 року.
 2. Сталінградська битва.
 3. Форсування Дніпра.
 4. Бої за Східну Пруссію.

«Книга про бійця» могла бути і незакінченою, оскільки Твардовський твердо не відступав від своєї позиції не згадувати партію в поемі. Незважаючи на критику політпрацівників і цензуру, «Василь Тьоркін» був закінчений і не втратив своїх найкращих якостей.

Після війни Твардовського неодноразово просили написати продовження поеми. Читачам хотілося побачити улюбленого героя в мирному житті та праці. Однак «Василю Теркіну 2» так і не судилося побачити світ.

Біографія Твардовського сповнена гіркоти воєнних років, опали і зради вчорашніх колег. Однак письменнику вдалося зберегти твердість характеру і не відступити від своїх життєвих принципів та ідеалів.

close