Артрит у собак

У собак артрити діагностуються на порядок частіше в клінічній ветеринарній практиці, ніж у інших домашніх чотириногих – кішок. Артрити являють собою цілу групу процесів запалення, що охоплюють суглоби у всьому організмі.

Запалення хряща і бурси, відрізняються сильними непритянними відчуттями, що обмежують рухи собаки. В основному, під час розвитку артриту, уражається синовіальна оболонка безпосереднього суглоба.

Невчасно надане лікування при артриті, за собою тягне масу складнощів. З’являється запалення, що переміщається на навколишні хрящ, тканинні структури. Розвиваються набряки, і з’являється великий ризик інфікування.

Небезпека артритів полягає в тому, що вони довгий час не з’являються у тварини. Симптоматика патологічного процесу на дуже перших етапах хвороби фактично відсутня.

Виявити захворювання постійного типу можна тільки при проведенні профілактичної діагностики в умовах ветеринарної клініки. Важливо означати, що провокує артрит у собаки, і які методи попередження захворювання існують.

Причини артриту у собак

Артрит у собак прогресуючого типу в переважній безлічі випадків знаходять в літньому віці. Не виключено також розвиток патології у тварин в молодому віці.

Дегенеративні процеси в хрящових тканинах суглоба з’являються на тлі вроджених аномалій, спровокованих генетичною мутацією або ж на тлі небезпечних травм, отриманих собакою. Аномалії вродженого типу виявляються у певних порід собак з довгими або ж занадто укороченими лапами.

У собак великих порід і деяких дрібних, з’являється більше десяти видів процесів запального характеру, в області хряща. Дегенеративний процес може бути запального типу або ж дегенеративного. При артритах запального типу, ураження локалізується в області синовіальної мембрани. Знаходиться в області поверхні суглоба самого хряща.

Поділяють такі варіанти артритів:

 • Ревматоїдний-вид ураження, діагностується у собак в переважній безлічі випадків. Цей вид артриту обумовлений порушеннями в роботі аутоімунної системи. Збої в роботі імунної системи провокують порушення роботи сполучнотканинних структур. Можливою основою ревматоїдного артриту як правило виступає герпесвірусна хвороба і мікоплазмоз.
 • Інфекційний тип-запалення в суглобах, що розвивається в результаті проникнення патогенів бактеріального або ж грибкового типу. Інфекційний артрит може розвинутися при паразитарних захворюваннях. Патогени, які проникли в організм, проникають в системний кровотік і розносяться по всьому тілу, вражаючи, в тому числі, і суглоби. Супроводжується інфекційний артрит у собак болем, ознаками отруєння і гарячковими станами.
 • Реактивний тип-процес запалення в суглобі, з’являється як вторинне зараження.
 • Метаболічний тип-артрит, що розвивається в результаті проблем в ендокринній системі. Причинами розвитку метаболічного артриту виступають порушення процесів обмінного характеру. Провокує метаболічний артрит порушення в поживному раціоні, гостра нестача ключових елементів-кальцію і фосфору. Метаболічний тип запалення в суглобах, може розвивається на тлі гетерохроматозу.

Пошкодження хрящових тканин суглоба, може мати більше десяти видів-Травматичний, практичний і остеоартрит. Перший вид пошкодження, Травматичний, з’являється при механічних пошкодженнях.

Основою травматичного артриту стають удари, розтягування і геморагії з подальшим утворенням гематом. Запалення, що виникає при травматичному артриті, не рахується інфекційним.

Остеоартрит зустрічається у старих собак. Спровокований остеоартрит природним зношуванням самого суглоба. Найчастіше зустрічається в області суглоба коліна при високих навантаженнях. Протягом певного часу хрящ починає змінюватися, втрачається його природна пластичність і рухливість. При остеоартриті у собаки виникає відмітний звук, що нагадує хрускіт під час здійснення рухів.

Останній тип артриту-практичний. Вважається варіацією травматичного, так як з’являється в результаті дії механічних факторів. Тварина може отримати серйозну травму при стрибках з великої висоти. Ліктьовий і тазостегновий суглоби, спрацьовують як демпфери, приймаючи на собі всю ключову ударну хвилю.

При постійних травмах, одержуваних тваринам в області таких суглобів, розвивається процес запалення, з подальшим приєднанням патогенної мікрофлори. Відсутність лікування при практичному артриті, призводить до небезпечних наслідків.

Артрит у собак може протікати в декількох формах-гострої, підгострій і хронічної. Перша форма артриту відрізняється утворенням нестандартного ексудату, серозного типу. Ускладнення з’являється при запаленнях і випаданні фібрину в осад. В подальшому виникає гній, що проникає в поруч розміщені тканини і вражаючи не тільки суглоб, але і кісткові структури.

Хронічний тип напрямки запалення в суглобах у собаки, не має яскраво вираженої клінічної картини. При хронічному запаленні бурси суглоба і суглобової сумки, розростається вистилання поверхні хряща. Згодом відбувається грануляція хряща, що тягне за собою деформацію і контрактуру самих суглобів.

Базовими факторами, що провокують розвиток процесу запалення в суглобах у собак, вважаються:

 • Схильність за генетичним типом. Більшість домашніх собак страждає від артритів, що з’являються внаслідок порушень під час селекційних робіт.
 • Дуже висока маса тіла і з’явилося на цьому тлі ожиріння. Дуже високе навантаження на кістковий і м’язовий скелет провокує деформацію і запальні процеси.
 • Захворювання ендокринної системи. На тлі патологій, що виникли в ендокринній системі, порушуються процеси обміну. У разі дефіциту мінеральних і вітамінних речовин, а ще при вимиванні кальцію з кісток і надлишку фосфору в крові, суглоби стають тонкими і крихкими. Навіть невеликі навантаження, можуть привести до запалення суглоба і інвалідності.
 • Інфекції, що вражають внутрішні системи організму. При проникненні патогенної мікрофлори з головного вогнища запалення по кров’яному руслу в різні органи, з’являється запалення. Дуже часто артрит у собаки вважається другорядним захворюванням, що виникли на тлі основної інфекції.
 • Великі переохолодження та обмороження кінцівок. Даний момент зустрічається часто у собак в молодому віці, а ще у тварин, які містяться у вольєрах. Артрит в подібному випадку ставати хронічним, довгий час не дає про себе знати. Після якого, запалення переходить в гостру стадію, провокуючи виникнення сильних хворобливих почуттів.

Симптоми артриту у собак

Симптоми артриту у собак зобов’язаний знати будь-який господар. Це дасть можливість вчасно звернутися до фахівців і уникнути небезпечних складнощів. Характерними ознаками артриту вважаються:

 • порушення в ході собаки. Вихованець спускається і піднімається по сходах насилу, прагнучи підбирати місця для відпочинку на підлозі.
 • зміна активності вихованця, тим більше в молодому віці;
 • відмова ходити в туалет на великі відстані;
 • виникнення апатичних станів і млявості;
 • відмова від корму і анорексія;
 • відчуття болю в тазових кінцівках;
 • скутість коли будете йти, поява кульгавості на пізніх стадіях захворювання.

При відмові від корму, тварина починає швидко втрачати вагу. Воно стає виснаженим на вигляд, шерстний покрив виглядає тьмяним і не доглянутим.

Ревматоїдний артрит у собак з’являється в результаті збою в роботі імунної системи. Вимальовується цей вид артриту набряками і непритянними відчуттями у всіх суглобах організму, незалежно від їх практичного навантаження. Страждають не тільки тазостегнові, а й ліктьові суглоби.

При ревматоїдному артриті у тварини зустрічається гарячковий стан. В результаті запалення синовіальної мембрани, суглоби втрачають власну рухливість і стають набряклими.

При ревматоїдному типі артриту, що є хронічним захворюванням, потроху приходять в непридатність кінці кісткових структур і суглобові поверхні хряща, який їх прикриває. Страждають не тільки хрящі, а й зв’язки, що забезпечують міцність самого суглоба.

Гнійний артрит у собак, розвивається швидко на тлі проникнення і подальшого розмноження патогенної мікрофлори. З’являється біль в суглобі, набряклість і обмеженість в рухах. Вихованець може поскулівать від хворобливих почуттів, відмовляється від їжі, а іноді і від води. Ділянка який вражений опухає, а ще стає гарячим на дотик.

Помітивши у власного улюбленця такі ж ознаки, слід звернутися до ветлікаря за допомогою. Без правильного лікування навряд чи можна обійтися. Займаючись самолікуванням, володар може завдати шкоди вихованцеві і погіршити перебіг захворювання.

Лікування собаки з запаленими суглобами

Лікування артриту у собак полягає в правильному підході. При підозрі на артрит, собаці проводять загальний клінічний огляд, і призначається ряд потрібних досліджень.

Важливим діагностичним методом при постановці діагнозу вважається рентгенографічне дослідження. Рентген, проведений в області поразки, дає можливість візуалізувати і окреслити клінічну картину того, що відбувається.

Прибрати інфекційний артрит дає можливість спеціалізований бактеріальний посів. Зразок синовіальної рідини висівають на поживних середовищах. На підставі отриманих даних, проводитися вибір найбільш чутливого антибіотика для подальшої терапії. Дуже важливим вважається і проведення загального клінічного аналізу крові. Він необхідний для визначення ступеня процесу запалення.

У собак лікування ревматоїдного артриту передбачає комплексний підхід з використанням симптоматичної та паліативної терапії. Повного лікування від такого типу патології немає, оскільки він пов’язаний з імунними порушеннями. При простому артриті, не пов’язаному з аутоімунними процесами, лікування передбачає застосування не тільки медикаментозних препаратів, але і втручання хірургічним шляхом.

При розривах хрестоподібних зв’язок, потрібно проведення хірургічне дії. Операція показана також при діагностованою дисплазії тазостегнового суглоба.

У побутових умовах володар тварини повинен пред’явити вихованцеві хороший догляд. Важливо створити прекрасні умови для хворого. Собаці потрібно пред’явити спокійне місце в житло, а ще зменшити навантаження для походу в туалет.

Якщо собака великої породи, привчити її до лотка буде проблематично. А ось вихованця середньої або дрібної породи, можна привчити ходити в спеціалізований лоток. Таким чином, навантаження на суглоби буде мінімальною.

Підстилка для відпочинку, також повинна бути замінена з твердої на м’яку. Це дозволяє зменшити відчуття болю у улюбленця. Можна застосувати спеціалізовані лежаки з підігрівом.

При сильних болях, собаці прописують анальгезирующие засоби. Великої уваги заслуговує харчування при артриті. Спеціальна дієта передбачає зменшення числа жирів в раціоні з перевагою протеїнових елементів.

Важливо, щоб раціон тварини був багатий спеціалізованими добавками – глюкозаміном і хондроїтином, що дають можливість поліпшити роботу пошкодженого суглоба.

Профілактика артриту у собак

Як попередження розвитку артриту у вихованця, потрібно слідувати важливим правилам. Потрібно систематично проводити профогляд у ветлікаря, тим більше це стосується господарів тих порід собак, які мають генетичну схильність до розвитку самих різних деформувань суглобів. Важливо також, стежити за якістю обраного раціону харчування.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close