Авітаміноз у собак

Авітамінози-захворювання, які пов’язані з нестачею в організмі тварини вітамінів. Це особливі речовини, які активно беруть участь в обміні речовин, синтезі гормонів та інших сполук, потрібних для правильної роботи організму. Вони надходять з їжею. Здоровій тварині, яка отримує справжнє харчування, цього достатньо. Втім в певних випадках з’являється дефіцит вітамінів.

Виражені авітамінози в клінічній практиці ветлікаря, що працює з домашніми вихованцями, зустрічаються рідко. У даних випадках важливо з’ясувати причину, по якій розвинулося подібний стан. До її ліквідації використовують замісну терапію-вводять штучні вітаміни в раціон тварини або наказують їх в ін’єкційній формі. При вираженому, що загрожує життю авітамінозі використовуються високі або дуже високі дози даних препаратів.

Причини появи авітамінозу у собак

Існує кілька груп причин дефіциту вітамінів у собак:

  • брак таких речовин в раціоні тварини;
  • руйнування вітамінів в організмі вихованця при надходженні туди отрут або медичних препаратів;
  • хвороби кишково-шлункового тракту;
  • грубе порушення правил утримання молодняка.

Найбільш небезпечні авітамінози у молодняка. Проблеми з нестачею вітамінів у цуценят раннього і підліткового періоду пов’язані з тим, що годують їх тим же, що і дорослих собак, але потреби зростаючого активного організму в поживних речовинах набагато вище. При цьому важливо не перегодувати цуценя. Та ж проблема підстерігає щенних і лактуючих сук: необхідний їм обсяг корму просто не містить всього що необхідно, а, як всі знають будь-якому грамотному заводчику, ожиріння в цей серйозний період шкідливо як і самій самці, так і її майбутньому потомству.

У промислових кормах для найрізноманітніших вікових груп вітаміни знаходяться в балансі. При натуральному типі годування важливо пам’ятати, що каротин (з’єднання, яке в організмі перетворюється в ретинол, вітамін А), як і інші жиророзчинні вітаміни, не засвоїться в чистому вигляді, і на потерту для собаки морква потрібно капнути трохи рослинного масла.

Хронічні авітамінози викликаються неправильним годуванням небезпечна для собак, наприклад, сира свинина. У ній міститься фермент тіаміназа, який руйнує вітамін В1. При термообробці ця речовина швидко втрачає власну активність, проте свинина не рахується повноцінним джерелом білка для собак: це занадто жирне м’ясо, бідне корисними речовинами.

Дуже затребувана причина гострого, що загрожує життю авітамінозу В6-отруєння собак ізоніазидом. Критичне для собак дію цього протитуберкульозного препарату, розробленого для людини, з тим пов’язано, що він вступає в реакцію з вітаміном В6, він відповідає за активність клітин нервової системи, регулюючи вміст в них запасів енергії. При різкому зниженні його кількості в організмі страждає проведення імпульсів в нервовій системі тварини. В результаті приходять судоми, виснаження нервової системи, яке дуже часто закінчується загибеллю собаки.

Є й інші речовини, що блокують або руйнують різні вітаміни. Наприклад, авітаміноз до викликають отруєння щурячою отрутою. При цьому блокується вироблення цього вітаміну, який в дійсності входить в число факторів згортання крові, і порушується утворення згустків. Будь-яке порушення цілісності капілярів викликає великі гематоми.

При захворюваннях шлунка і кишечника причин авітамінозів може бути кілька.

По-перше, це порушення всмоктування поживних речовин. Воно зазвичай пов’язане із запаленням кишечника, тому необхідно серйозно ставитися до будь-яких часто повторюваних розладів стільця.

Друге, це розмноження в кишечнику патогенної флори – дисбіоз. Деякі мікроорганізми виділяють в просвіт кишечника руйнують вітаміни речовини, і всмоктуватися стає просто нічому. Зазвичай аналогічні ситуації теж супроводжуються запаленням кишечника, і лікуються дуже легко.

Інші причини, які пов’язані з хворобами кишково-шлункового тракту, зустрічаються рідко.

З неправильним вмістом молодняка пов’язаний недолік вітаміну D, який призводить до рахіту. Хімічні його форми малостійкі і досить погано всмоктуються, зате цей вітамін відмінно утворюється в шкірі тварин під впливом УФ опромінення. Тому дуже важливий вигул цуценят, адже скла квартир затримують ультрафіолетове випромінювання, і вітамін D не може вироблятися.

Брак вітамінів може з’являтися при інфекційних і паразитарних хворобах, але в даному випадку для коригування порушень знадобиться тільки лікувати ключову хворобу, після цього баланс вітамінів швидко повернеться в норму сам.

Симптоми собачого авітамінозу

Надійною ознакою авітамінозу більшість власників вважають збочення апетиту: собака починає поїдати землю, фекалії, неїстівні предмети. Але ця ознака говорить про безліч інших захворювань кишково-шлункового тракту або нервової системи.

Зміна вовняного покриву теж пов’язують з авітамінозами, однак і ця ознака ненадійний: якість вовни залежить від занадто великої кількості самих різних факторів здоров’я вихованця. Тому дуже часто дача собаці вітамінів» для шерсті » в кращому випадку безрезультатна, а в гіршому призводить до погіршення ситуації.

Судоми серед господарів вважаються надійною ознакою нестачі вітамінів групи В.це правильно лише в разі, якщо собака отруїлася ізоніазидом, в інших варіантах це говорить про серйозні, часто – загрожують життю станах, особливо у щенних або не так давно ощенившихся сук.

Таким чином, на авітаміноз може вказувати будь-яке нездоров’я вашого улюбленця. А оскільки симптоми авітамінозів дуже схожі на симптоми всіляких захворювань, поставити точний діагноз може лише ветлікар. Самостійно вітамінні препарати краще не використовувати: у багатьох випадках симптоми нестачі і надлишку вітамінів дуже схожі, і це може закрутити голову лікаря.

Лікування авітамінозу у собак

Терапія авітамінозів складається з 2-ух елементів. Це заповнення нестачі вітамінів шляхом дачі відповідних препаратів і виключення причини, яка викликала подібний стан. Це може бути налагодження харчування, утримання, лікування запальних і паразитарних захворювань, і багато іншого.

Гострі авітамінози, викликані отруєннями, вимагають інтенсивної терапії в умовах стаціонару.

У самому різному випадку при появі найменших ознак авітамінозу у тварини потрібно відразу піти до лікаря, так як зволікання з лікуванням може викликати незворотні процеси в організмі.

Профілактика авітамінозу у собак

Харчування тварини зобов’язане відповідати його породі, віку і фізіологічного стану. Недарма корми для цуценят поділяють на категорії за віком, а ще за породами: у цуценят дрібних порід потреби у вітамінах і мінеральних речовинах сильно різняться від потреб великих цуценят. Щенним і лактуючим сукам потрібно давати корми або призначені саме для них, або харчування для цуценят до 3 місяців. Це дасть можливість зберегти вагу в нормі і дати тварині потрібну дозу вітамінів.

Всі добавки вітамінів можна давати виключно за погодженням з ветлікарем. Тим більше це гойдається тварин, які отримують натуральне годування: вельми важко і як правило неможливо скласти справжній раціон для собаки з людських продуктів.

Привчіть вихованця ніколи і нічого не підбирати на вулиці, це може бути смертельно небезпечно! При цьому вигул варто починати якомога раніше, навіщо необхідно вчасно вакцинувати тварин.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close