Цестодози у тварин

Цестодозами називають великий ряд гельмінтозних хвороб, які викликаються стрічковими хробаками — цестодами ( Сestoda ). Специфічною особливістю таких паразитів вважається те, що вони можуть викликати захворювання, як личинкової стадією, так і статевозрілої формою.

Гельмінти, які відносяться до цестодозам, як правило викликають патологію у диких і домашніх чотириногих, а ще хворіє людина. При цьому один і той же представник в личинкової фазі паразитує в м’язах, наприклад ВРХ, а в імагінальної стадії в кишечнику людини (бичачий ціп’як).

Етіологія

Основою появи цестодозов вважається Стрічковий гельмінт. Його величина змінює від міліметра до декількох метрів.

Черв’як складається з головки (сколекса), шийки і члеників (проглотид). Одна особина може мати як кілька члеників, так і тисячі.

Сколекс має органи фіксації: м’язові присоски або присмоктуються щілини (ботрії). У певних хоботок оснащений хітиновими гаками і в даному випадку говорять про збройний сколекс.

Зоною зростання гельмінта вважається шийка. Членики, здебільшого, чотирикутної форми, різні по довжині і ширині.

Зовнішня частина покрита кутикулою яка за власною будовою вважається повним аналогом тканин кишечника вищих тварин. Під нею м’язовий шар, а простір всередині складається з паренхіми, в якій розміщені органи статевої системи.

У сколексі розміщені кілька центральних нервових вузлів, від якого відходять нервові струни. Вони йдуть уздовж тіла і з’єднуються поперечними гілками.

Як такої системи травлення немає, і всмоктування поживних речовин відбувається всім тілом паразита.

Статева система гермафродитного типу. Молоді членики, ті, які ПЕРШІ від шийки, безстатеві. Наступні вже мають чоловічий статевий апарат, який складається з сім’яників (від декількох штук до декількох тисяч), семяпроводів, каналу, що виносить насіння в статеву бурсу і цирруса.

Слідують за ними членики, у яких вже є крім чоловічих, і жіночі статеві органи: яєчник, желточнік, яйцепровід, оотип, Вагіна, матка. Яйця цестод круглої форми (у лентеца— овальної з кришечкою), практично прозорі, Зрілі містять онкосфери з ембріональними гаками.

Личинкові форми

Личинкова стадія має форму міхура від дрібної горошини до великого яйця. Внутрішня частина його заповнена рідиною і містить сколекс. Таку форму можна зустріти на серозних і м’язових тканинах всеїдних і рослиноїдних тварин, а ще людини, подібне захворювання називається фінноз або цистицеркоз.

Ехінокок-однокамерний, складний міхур з декількома (до 600) сколексами, що знаходяться в заповненому рідиною просторі. Місцем локалізації такий вид паразита вибирає паренхіматозні органи, іноді інші органи тварин.

Ценур-невеликий, тонкостінний, наповнений рідиною міхур, який містить багато сколексів. Зазвичай вражає ссавців (ценуроз овець).

Альвеококк-пухирчаста будова з поділом на осередки, дрібні, неправильні за формою з наявністю зародка в кожному з них. Паразитує у ссавців.

Плероциркоід-личинкова стадія досягає по довжині 1 м.розвивається в тілі додаткового господаря. Фіксується в порожнинах за допомогою присмоктувальних щілин. В основному, паразитує в порожнині живота риб.

Цикл розвитку

Розвиток паразита відбувається з невід’ємним участю проміжного і дефінітивного господаря.

З кормом або водою онкосфера або яйце, проникає в шлунково-кишковий тракт і мігрує з потоком крові в улюблене місце локалізації. Перетворившись в личинкову стадію, вона вважається джерелом зараження дефінітивного господаря, який инвазируется при поїданні подібних частин.

Далі відбувається перехресне запліднення або самозапліднення, і формуються яйця, які і виділяються в навколишнє середовище (лентеци). Ціп’яки виділяють зрілі членики.

Симптом

Цестодози не однаково з’являються у тварин.

Якщо цистицеркоз великої худоби протікає без симптомів, і у тварин виробляється імунітет, то у свиней цей же збудник може викликати нервові явища, сліпоту і смертельний результат.

Ехінококоз викликає схуднення, кашель, а ценуроз вимальовується вертячкой і нервовими явищами. Ценуроз тканини м’язів (Скрябіна) викликає гнійно-некротичні пухлиноподібні утворення в самих різних областях тіла.

Діагноз

Діагностика грунтується на клінічних ознаках, пат. анатомічній картині і лабораторних дослідженнях а ще алергіях.

Лікування

Терапевтичні заходи проводяться відповідно до встановленого діагнозу.

Профілактика

Створюючи заходи щодо недопущення захворювання, варто мати на увазі всі ланки біологічного ланцюга. Припинення черговості інфікування вважається основою попередження.

Для успішного виконання заходів потрібно не дозволити інфікування сільськогосподарських тварин ларвальними формами і попередити інфікування собак і диких хижих тварин стрічковими стадіями.

У вівчарських господарствах проходить щоквартальний клінічний огляд.

З метою виконання завдань необхідно вчасно проводити дегельмінтизації сторожових собак, не допускати на території господарств бродячих і диких звірів. При проведенні забою ретельно проводити ветеринарно-санітарну експертизу і не допускати до згодовування собакам уражених цестодозами органів.

Трупи полеглих тварин і уражені частини органів підлягають спалюванню.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Дегельмінтизація кішок проходить з метою позбавлення тварин від глистів, які зі свого боку…

Глисти у кішок вважаються популярною проблемою, незважаючи на те, що вихованець живе в чистоті…

close