Екзотична короткошерста (Екзот)

Екзотична короткошерста (Екзот) - Ветеринар

На даний час однією з дуже популярних котячих порід вважається екзотична кішка. Ця порода завоювала серця любителів тварин, які живуть удома, завдяки власній дружелюбності та зворушливому зовнішньому вигляду — дуже великі очі, симпатична мордочка і красиве забарвлення. Необхідно підкреслити, що догляд за кішкою цієї породи не такий вже й простий, і тут потрібно брати до уваги деякі особливості.

Історія походження

Порода екзотичних кішок була виведена в Сполучених Штатах Америки на початку 60-х років минулого століття. Екзотичні кішки з’явилися в результаті схрещування 2-ух порід — перської та американської короткошерстої кішок. Інакше кажучи, цю породу було виведено штучно.

Метою експерименту американських заводчиків було поліпшення забарвлення стандартної короткошерстої кішки. Говорячи м’яко, результат експерименту зі схрещування вийшов украй несподіваним і непередбачуваним. Кошенята, виведені в результаті схрещування, виявилися надто милими і чудовими — з плюшевою шерстю, широкими очима і значними об’ємами тулуба.

Експерименти продовжилися, і в результаті отриманий гібридний вид кішок вирішили виділити в окрему породу, а не відносити до короткошерстих кішок, як було задумано спочатку.

Офіційна дата народження породи екзот — 1966 рік. Хоча спочатку вченими було дано назву «стерлінг», яка в подальшому не прижилася, породу стали називати екзот. І справді, для американців ця порода була чимось вкрай екзотичним і новим.

Потім стався ще один захід, який наблизив породу до того вигляду, який ми звикли бачити на даний час. А стався цей цікавий захід 1973 року, коли в результаті низки чергових експериментів з’явилася специфічна особливість екзотів, яка підкорила багатьох — кирпата мордочка. Ця кумедна риса зробила породу ще більш зворушливою. На цьому спроби схрещування не закінчилися, і виключно до 90-х років визначили стандарти вимог до породи екзотичних кішок. Після чого цей вид кішок було заборонено схрещувати з іншими породами.

Опис

Навіть в офіційних стандартах за вимогами до породи екзотів вони всі фактично збігаються з вимогами для породи перських кішок. Однак основна відмінність — це шерсть. Екзоти виділяються власною «плюшевістю», адже їхня шерсть сягає до 2-ух сантиметрів довжини, а ще є доволі насичене підшерстя. Ці чудові кішки мають повні щоки, коротку і надійну шию і той самий оригінальний ніс. Цей вид носа, як у екзотів, називається «ніс зі стопом». Більшість любителів домашніх пухнастих вихованців екзоти змогли завоювати власне власними виразними великими очима.

Ця порода котів вирізняється короткими, але дуже розвиненими і сильними лапами. Взагалі, тіло екзотів досить міцне і кремезне, не звертаючи уваги на милу плюшевість.

За прийнятими нормами, встановленими під час виведення цих кішок, існує кілька важливих правил, що стосуються їхнього зовнішнього вигляду.

Наприклад, голова кота екзота повинна мати кулясту форму зі щоками, що виділяються. Невід’ємним параметром вважається кирпатий ніс. Колір очей може бути будь-яким. Зазвичай він залежить від забарвлення шерсті кішки. Необхідно виділити, що іноді трапляються екзоти з очима різних кольорів. Буває, що одне око може бути жовтим, а інше — блакитним.

Явище це називається гетерохромія, і його в жодному разі не потрібно вважати якоюсь хворобою, тим паче вже серйозною.

Це лише маленька аномалія, що з’являється від великої кількості конкретного фарбувального сегмента ока. На зорі кішки явище це не позначається. Зате зовнішній вигляд і без цього милого кота екзота стає набагато красивішим.

В інтернеті зараз фото і відео з кішками, що мають гетерохромію, набули особливої популярності, не звертаючи уваги на те, що звичайні кішки вважаються лідерами інтернету досить давно. Тому не потрібно турбуватися, якщо у кошеняти простежується різноманітний колір очей. Не варто екстрено везти його до ветеринара, і тим більше намагатися проводити самостійне «лікування». Лікувати в цьому випадку нічого.

Шерсть і забарвлення. Про шерсть говорилося трохи вище. Красива, плюшева шерсть — одна з основних відмінностей екзотів. Зазвичай вона не може досягати подібної довжини, щоб власне лежати на тілі, хоча шерсть екзотів довша, ніж у звичайних котів. Забарвлення шерсті може бути абсолютно різним. Зустрічаються і досить темні екзоти, і світлі. Багато хто поєднує на власній шерсті одночасно кілька кольорів, які розподілені плямами різного розміру.

Варто також відрізняти короткошерстих і довгошерстих екзотів. Шерсть короткошерстих представників, як видно з назви, досить коротка, але дуже насичена. А довгошерсті коти екзоти мають довгу шерсть, а одночасно з нею негативний аспект, який так не люблять більшість власників — шерсть котів залишається всюди.

Розмір тулуба екзотів сягає до 30 см у холці. Звичайний показник — це 25-27 см.

А ще екзотів від інших порід виділяє їхній хвіст. Він недовгий, зазвичай коротший відносно тіла кота, але доволі пухнастий і закруглений на кінці.

Вага самців цієї породи сягає до семи кілограмів, а самок — до 4,5.

Характер

Від перської кішки екзоти змогли отримати у спадок одну з ключових власних рис, окрім зовнішності — звички.

Екзоти вкрай ніжні та ласкаві. Навряд чи серед подібних незалежних тварин, як кішки, можна знайти когось більш слухняного і ласкавого, ніж кіт екзот.

Представники цієї породи — вкрай тихі тварини. Голос вони подають іноді, та й то зовсім тихо. Тому майбутнім господарем такого кота не переживайте, що вночі їх будитиме гучне нявкання на вухо.

Більшість власників екзотів відзначають, що ця порода вкрай дружелюбно ставиться до маленьких дітей. Величезний плюс, якщо в сім’ї є дитина. Екзоти нізащо її не подряпають і не вкусять, гратимуть і разом пізнаватимуть світ.

Коти екзоти абсолютно ненав’язливі, але вкрай віддані. Кіт може терпляче чекати власного господаря, поки той зайнятий справами, сидіти тихо, не вимагати пестощів або частування, іншими словами нічим не привертати увагу. Зате варто власнику покликати власного улюбленця, як той дуже швидко прибіжить і стрибне йому на коліна, радіючи тому, що господар, зрештою, зміг приділяти йому час. У цьому плані екзоти вкрай розуміючі тварини.

Необхідно підкреслити, що ці коти абсолютно не мисливці, та й бойового настрою фактично ніколи не мають.

Нечасто коли екзот полізе в бійку з іншим котом або іншою твариною. У них практично відсутнє бажання полювати на мишей або птахів. Можна абсолютно чесно сказати, що це на 100% одомашнений кіт.

Розлуку з господарем коти цієї породи переносять вкрай гостро. Вони, дійсно, сумують, у них зникає апетит і стає меншою рухова діяльність. У принципі, вони можуть досить добре переносити подорожі, тому можна брати екзота з собою, якщо потрібно виїхати на тривалий час.

Екзоти, дійсно, соціально активні коти. Їм просто необхідно перебувати поруч із людиною регулярно. Вони дуже люблять ігри, проте навіть просто сидіти біля людини їм особливо приємно.

Необхідно підкреслити, що ця порода дуже добре піддається навчанню і дресируванню.

Життєву тривалість

Звичайно, основним аргументом, який впливає на життєву тривалість будь-якої домашньої тварини, вважаються умови утримання. Кота потрібно іноді приносити до ветеринара, стежити, як він харчується, дивитися на поведінку, іноді гуляти з ним. У нормальних умовах екзоти проживають у середньому 15-16 років. Деякі особини можуть прожити до 20-ти років.

Якщо говорити про кішок породи екзот, буде неправильним говорити, що ці кішки всі як одна схожі один на одного. Є у них власні різновиди. Інакше кажучи, кішки однієї породи розрізняються, проте зазвичай матимуть схожі зовнішні ознаки. Отже, для початку необхідно відзначити довгошерсту і короткошерсту кішку породи екзот. Про них уже говорили вище. Основна відмінність полягає в довжині їхньої шерсті. Довгошерсті представники набагато пухнастіші, мають довгу шерсть понад 2 см. Короткошерста кішка має високу густоту вовняного покриву, але довжина її шерсті не буде більшою за 2-ух сантиметрів.

В іншому коти цієї породи відрізняються за кольором. Необхідно виділити найпопулярніші відтінки.

 • Блакитний. Дуже привабливий колір шерсті, що віддає сіро-блакитними відтінками. У Російській Федерації навіть є схожа порода з подібним же відтінком — російська блакитна.
 • Чорний. У цьому випадку шерсть кішки яскраво-чорна, майже не має інших відтінків. Рідко зустрічається перехід від чорного до темно-сірого.
 • Черепаховий. Багато хто цікавиться, як власне виглядає черепаховий колір. Власне ніякого певного відтінку у нього немає. Черепаховим називають забарвлення шерсті, яке поєднує одночасно кілька кольорів. Наприклад, білий, сірий і рудий. Усі разом вони будуть називатися «черепаховий».
 • Білий. Такий відтінок шерсті вкрай чудовий. Чисто-біла шерсть нечасто має якісь інші відтінки. Білий вважається кольором, що дуже розслабляє, тому домашній улюбленець із подібною шерсткою чинитиме ще більшу релаксуючу дію.
 • Мармуровий . Це забарвлення шерсті зазвичай поєднує два відтінки. Практично завжди це чорно-сірий колір.
 • Червоний таббі. Іноді неправильно називають просто «рудим». Однак їхня відмінність у тому, що цей колір вважається найбільш яскравим на спині, а на животі та кінцівках стає дуже бляклим. А ось коти екзоти власне рудого кольору зазвичай мають ніжний кремовий відтінок. Іншими словами такий рудий колір, неяскраво виражений.

Особливості догляду

За зовнішнім виглядом будь-якої домашньої кішки необхідно ретельно стежити. Догляд за котами породи екзот має власні специфіки.

Якщо наприклад ми говоримо про купання кота, то екзотів бажано мити 1 раз на 3-4 місяці. Звісно, це залежить від ступеня забруднення шерсті, тому якщо знадобиться можна проводити купання частіше. Зазвичай це рекомендується, коли він починає линяти. Відпалу шерсть обов’язково необхідно змивати, інакше стара шерсть залишиться на коті. Це небезпечно і негарним зовнішнім виглядом тварини, і тим, що шерсть залишиться на меблях, підлозі та в інших місцях.

Краще ще раз викупати екзота, ніж потім розв’язувати проблеми з його шерстю і щоразу прибирати в будинку. Необхідно пам’ятати, що більшість котів вкрай погано сприймають воду і тим більше водні процедури. Для кота, який боїться води, купання може стати справжнім випробуванням і стресом.

Сама процедура купання екзота повинна проходити в деякому роді.

Необхідно пам’ятати, що шерсть у екзота вкрай щільна, і іноді шампунь, що експлуатується, просто не здатний потрапити вглиб, відмиваючи тільки верхню частину шерсті. Багато хто рекомендує перед самою процедурою купання трохи намилити кота знежирювальним засобом для миття посуду. Це не завдасть 6-ти котам ніякої шкоди, зате засіб знежирить поверхню шерсті, завдяки чому шампунь зможе потрапити всередину вовняного покриву. Після нанесення знежирювального засобу його слід уважно змити, а потім приступати до головної процедури купання.

Для екзотів рекомендуються шампуні, що містять якісь лікарські трави або концентрат морських водоростей. Це вкрай добре позначається на стані шерсті та підшерстя — зміцнює їхню структуру і надає здорового зовнішнього вигляду.

Особливо ретельно варто відмивати ті місця, які дуже часто схильні до забруднень — лапки, хвіст і підборіддя. Після змивання шампуню можна теж застосовувати кондиціонер для полоскання. Додатково можна застосовувати особливі засоби від шкірних шкідників і паразитів. У щільній шерсті є ймовірність їх виникнення. Не сказати, що екзоти часто схильні до такої проблеми, проте для попередження застосовувати такі засоби бажано.

Коли саму процедуру купання закінчено, а господар і кіт з полегшенням видихнули — потрібно приступити до сушіння шерсті. Цей момент теж має власні специфіки. Спроби висушити шерсть кота звичайним рушником — процедура довготривала, та й не дуже ефективна. Тут грає роль консистенція і щільність шерсті. Тому можна застосовувати традиційний фен. З цим приладом процес помітно прискориться і стане більш успішним.

Досвідчені господарі екзотів після сушіння іноді застосовують грумінг-пудру. Розглянемо, що це таке і для чого воно необхідне.

Грумінг-пудра — спеціальний засіб для чищення, який може прибрати забруднення без використання води. Це надзвичайно зручний спосіб, коли слід видалити будь-яке забруднення на певній ділянці шерсті, адже заради однієї плямочки повністю мити кота не правильно. Все таки грумінг-пудра може бути застосована, як додатковий засіб після купання. Вона повністю прибирає залишкову вологу, а шерсть від неї стає більш шовковистою і яскравою.

Наносити цей засіб необхідно проти шерстки тварини. Необхідно дивитися, щоб засіб не проникав у вуха, очі та рот кота. Власне, під час купання з шампунем цього теж варто уникати. Очі в екзотів великі, тому ймовірність потрапляння засобів для миття велика. Наразі в зоомагазинах є шампуні та засоби, що не чинять подразнювальної дії на очі.

Після нанесення пудри слід уважно вичесати шерсть за її ростом. І якраз вичісування шерсті вважається іншим етапом у догляді, який буде тут розглянуто.

Що стосується причісування екзотів, то тут необхідно виділити один прикольний факт — котиків цієї породи багато хто не всерйоз називає «перс для ледачих». А все тому, що він хоча і схожий на перського кота багато в чому, але не перейняв від нього проблем з шерстю, що вимагає уважного догляду. Короткошерсті екзоти залишають власну шерсть, тільки якщо починають линяти, та й то її не дуже то й багато. Все таки розчісування шерсті — важливий аспект у догляді за котом.

Боки екзота і його живіт потрібно розчісувати по росту шерсті, на інших частинах тіла рекомендується розчісувати проти шерсті.

Короткошерстого екзота можна розчісувати 1-2 рази протягом тижня звичайним гребінцем. Трохи частіше можна застосовувати масажну щіточку. З довгошерстою породою процедуру причісування варто проводити частіше. Власне в розчісуванні шерсті екзота нічого важкого й оригінального немає. Набір для догляду звичайний — гребінець, масажна щіточка. Можна теж застосовувати пуходерку, але використовувати її краще, тільки коли кіт линяє. Цей інструмент непогано впорається з видаленням шерсті, що відпадає.

Великі очі екзотів теж вимагають власної уваги з боку господаря домашнього вихованця. Потрібно іноді проводити профілактичні процедури, підтримуючи гігієнічність не тільки очей екзота, а й порожнини рота, вушних раковин, а ще виконувати косметичні процедури з підрізання кігтів і видалення жорсткої шерсті.

Очі екзотів — не тільки їхня найкрасивіша особливість, а й дуже вразливий орган, схильний до інфекцій, грибків і бактерій. Фахівці та ветеринари рекомендують виконувати профілактичні процедури кілька разів протягом місяця. Це стосується і попередження вушних раковин. Для більшості власників проблема попередження полягає у «фіксації» тварини. Жодній тварині не сподобається, коли її очі або вуха незрозуміло для чого протирають, та ще іноді й капають туди всяку «гидоту». Але процедура потрібна для її ж блага. Тому варто зафіксувати положення кота під пахвою, але акуратно, намагаючись не сильно тиснути.

Очі можна промакувати серветкою, вимоченою у звичайній кип’яченій воді. У набагато значніших випадках застосовують різні мазі, краплі, іноді з вмістом антибіотиків. Важливе зауваження з приводу антибіотиків — не можна в жодному разі їх застосовувати, якщо кіт здоровий.

Бактерії швидко виробляють звикання до антибіотиків, тому в набагато серйознішій ситуації такі засоби будуть просто марні.

Ще один важливий аспект у догляді за очима екзота — їх не потрібно терти. Це виключно лише подразнює очі тварини. Їх необхідно власне промакувати — акуратно і без різких рухів. Під час профілактики очей краще додатково витерти ніс екзота. На слизових оболонках часто скупчуються шкідливі речовини, які можуть перерости в набагато серйозніші хвороби.

З приводу догляду за вушними раковинами необхідно виділити, що це теж поширена проблема екзотів. Якщо довго не прибирати природні вушні виділення, то на них накопичується пил, що теж небезпечно появою різних паразитів, грибків і навіть вушних кліщів. Догляд за вухами можна виконувати звичайною паличкою з вати, прибираючи виділення. Робити це варто акуратно, щоб не пошкодити слухові органи.

Додатково можна застосовувати акарицидні вушні краплі, які якраз і запобігають появі вушних кліщів.

Крім попередніх процедур з профілактики хвороб котячого друга, ще однією вкрай невід’ємною частиною для догляду вважається підрізання кігтів. Процедура не така скромна, як на перший погляд здається. Для самого кота обрізання кігтів дуже неприємне, але приручати його необхідно до цього ще кошеням. У зоомагазинах або ветеринарних аптеках продаються спеціалізовані кігтерізки. Звичайними ножицями зрізати кігті вкрай не рекомендується. У кігтях котів є криваві жилки, за якими розрізати повністю заборонено:

 • тварині просто дико боляче, бо в них тут велика чутливість;
 • підрізавши кігті таким чином, існує ризик появи інфекцій, неправильного росту кігтя і так далі.

Тому необхідно застосовувати строго кігтерізки. Вони можуть нагадати щипчики, якими потрібно зрізати тільки самий кінчик кігтя. До речі, необхідно підкреслити, що екзотам особливо нехарактерне випускання кігтів і прагнення подряпати людину. Вони настільки доброзичливі, що фактично не можуть до виникнення агресії. Все таки «манікюр» проводити коту необхідно, тим більше якщо вихованець занадився дерти шпалери або меблеві предмети. У цьому разі навряд чи можна обійтися без купівлі кігтеточки, але й підрізати кігті також потрібно.

Практично ніхто свою увагу звертає на ще один аспект, властивий деяким екзотам — жорстке остьове волосся. У певних котів з їхньої красивої, плюшевої шерсті іноді проступає довге жорстке волосся. Це іноді відбувається у тварин, отриманих шляхом схрещування. Такі волоски добре помітні. Зазвичай вони довші за решту вовняного покриву і різні за кольором. Видалити такі волоски можна шляхом простого вищипування за допомогою пінцета. Після видалення подібних волосків шерстяний покрив кота буде красивим і чистим.

Догляд за порожниною рота пухнастого домашнього улюбленця також обов’язковий. Щоб прибрати повністю проблеми із зубками у кота, найкраще проводити профілактику 1-2 рази на два тижні. Багато хто поставиться до цього пункту насторожено або з іронією. Однак кішкам теж чистять зуби. У нас у країні якось не заведено приділяти увагу гігієні рота тварин, а все таки у них теж можуть боліти зуби. Тільки сказати нам про це вони не можуть і змушені просто терпіти біль.

У тих же ветеринарних аптеках і зоомагазинах є спеціалізовані щіточки для очищення зубів і зубні порошки. Спочатку можна чистити власному вихованцеві зубки просто щіточкою, намоченою в теплій воді. При зміцнілих зубах можна застосовувати вже зубні порошки. Звісно, процедура ця для вихованця вкрай екстремальна, тому він, найімовірніше, буде вивертатися і дряпатися. Кота потрібно зафіксувати, а напередодні провести процедуру обрізання кігтів.

Для облаштування побуту домашнього вихованця і для його догляду необхідно придбати кілька речей. Необхідно почати з того, що потрібно абсолютно будь-якій домашній тварині насамперед — туалет. Лоток із наповненням — це першочергова річ, яка вже має бути в домі під час появи нового волохатого мешканця. Для екзотів фахівці рекомендують застосовувати деревний наповнювач із пресованої тирси. Грудкуваті наповнювачі екзотам не подобаються.

Кігтеточки для екзотів також потрібні, інакше меблі та стінки в будинку можуть бути зіпсовані.

Кігтеточки можуть бути досить звичайними — плоскими, вони являють собою дошку з натягнутим на неї м’яким шнуром. А можна вибрати об’ємні кігтеточки, які можуть бути найрізноманітніших форм.

Якщо простір житлового приміщення дає можливість, то можна знайти конструкції великого розміру, які вважаються для котів цілим атракціоном. На них є кілька ярусів, іграшок на мотузочках, а самі вони оббиті шнурами, об які вихованець може точити кігті.

А ще для проведення веселішого відпочинку можна вибрати власному вихованцеві різні іграшки, їхній підбір у зоомагазинах наразі дуже широкий. Дуже популярні лазерні указки — екзоти дуже люблять побігати за яскравим вогником. Головне — не наводити указку на великі чутливі очі вихованця або на штори, скляне начиння та інші дорогі речі.

Це були важливі пункти, які слід передбачити при догляді за котом. Це не означає, що це все, що необхідно знати. Рекомендується приділяти увагу і харчуванню кішки, і її медоглядам у фахівця.

Харчування

Як не дивно, але в чому екзоти невибагливі, так це власне в їжі. Зрозуміло, давати абищо, а ще годувати виключно сухими кормами кота не слід. Давати екзотам можна дієтичне м’ясо, наприклад, яловичину. У такому м’ясі міститься таурин, який буде чинити вкрай позитивний вплив на серцево-судинну систему вихованця. Чималої популярності під час годування екзотів набули субпродукти, які заливаються окропом.

Екзоти, як і всі інші коти, дуже люблять рибку. Бажано не давати коту річкову рибу, оскільки в ній часто є паразити. І також бажано заздалегідь прибрати луску і кісточки з майбутнього частування, щоб екзот не пошкодив собі порожнину рота або шлунок.

В принципі м’ясні продукти можна перемішувати з різними кашами (гречка, рис) і злаками, які будуть вкрай поживними і корисними.

Основне, щоб раціон не був мізерним. Можна на додаток раз протягом тижня давати котику нежирну сметану або інші продукти з молока. Це заповнить запас білків екзота. Годувати вихованця кожен день одним і тим же не рекомендується. Це проявляється і на насиченні організму необхідними речовинами і вітамінами, і на травній системі домашньої тварини. Як ми вже говорили, екзоти невибагливі в плані їжі.

Дуже багато домовласників тварин, які живуть вдома з досвідом, кажуть, що годувати кота необхідно тим, що їси сам. У принципі твердження більшою мірою правильне.

Розведення

Цілком актуальне питання, якому варто відвести достатньо уваги — це розведення котів. Одна справа — доглядати за одним домашнім улюбленцем. Інша — займатися продажем кошенят та їхнім розведенням. Це досить складна справа, як може здатися тим, хто сподівається зайнятися розведенням котів з метою отримання шалених грошей.

Це дуже важливе заняття, адже від дій господаря залежить фізичний і психологічний стан кошенят, їхні звички, характер і зовнішній вигляд.

Для безвідповідальних людей це заняття не підходить. Такою справою варто займатися з повною віддачею, любити власних вихованців і приділяти їм значно багато часу. Вкажемо для початку важливі пункти, потрібні для правильного розведення котів породи екзот:

 1. вибір кішки і партнера для неї;
 2. очікування шлюбного періоду;
 3. в’язка;
 4. догляд за вагітною кішкою;
 5. пологи кішки;
 6. догляд за кішкою і новонародженими кошенятами;
 7. правильне виховання кошенят для подальшого продажу.

Тепер розберемо ці пункти більш детально.

Вибір партнера

Кішка для подальшого розведення кошенят повинна бути чистокровною, мати гарне забарвлення і міцне здоров’я. Під час вибору партнера потрібно брати до уваги, яке забарвлення і які фізичні параметри мали кошенята, що вийшли від нього.

І в кішки, і в самця мають бути суворо зроблені всі щеплення і вакцинації, які доведеться проводити щороку. Повна відсутність складнощів зі здоров’ям, гарна шерсть і доброзичливий характер будуть запорукою гарного потомства надалі.

Якщо існують якісь підозри, які пов’язані зі здоров’ям обох особин, то потрібно відкласти в’язку.

Шлюбний період

Багато хто вважає, що це дуже легко: привіз кішку, самця, почекав спарювання і чекаєш кошенят. Це не так. Кішці має бути від 16-17 місяців, щоб можна було почати допускати її до партнера. Вважається, що власне в такому віці котячий організм готовий до виношування і відтворення потомства. Шлюбний період — це серйозний процес, який триває кілька днів. Зазвичай до тижня, а іноді навіть більше.

Сама тічка у кішки триває близько 7-8 днів. Власне в цей період самка виявиться готовою до спарювання. Тут все, як у людей — знайомство, залицяння. Часто самки породи екзот можуть бути агресивними під час шлюбного періоду, особливо якщо не звикли до партнера. Тому обидві сторони потрібно спочатку звести, поспостерігати їхню реакцію. Зазвичай кішку везуть на територію самця. Не потрібно очікувати, що вони одразу ж кинуться одне до одного.

Спочатку між ними пануватиме висока напруга. Кішці потрібно буде вивчити нову територію, познайомитися з новими запахами, і лише потім переходити до знайомства з самцем. Іноді навіть були випадки, що на новій території у кішок закінчується тічка, і до спарювання вони вже не готові. Це відбувається через стрес і свіжі враження.

Рекомендується, щоб господар завжди перебував поруч. А ще можна очікувати на агресивну реакцію з двох сторін. Тому потрібен час, щоб тварини звикли одна до одної.

В’язка

Самець екзот хоча і готовий до спарювання дуже багато часу, проте це не означає, що він одразу ж кинеться на самку, щоб її запліднити. Самець підходить до цього процесу дуже обережно, не звертаючи уваги на бурхливі гормони. Зазвичай екзот довго обходить кішку, принюхується. Іноді може так і не зважитися на спарювання з відомих виключно йому одному причин. Кішка, коли готова до процесу, починає подавати нявкаючі звуки і припадає на передні лапи.

Якщо навіть спарювання сталося, то це не означає, що вистачить одного разу. Він може бути повністю безплідним. Тому потрібно дати самці і самцеві пару-трійку днів на подальше спарювання.

Але також кішка може бути в цей момент дуже агресивною, намагаючись накинутися на самця. Слід не допускати відкритої боротьби, і щоразу тримати парочку під наглядом.

По завершенні в’язки потрібно ретельно оглянути обох тварин. Під час спарювання самці мають звичку кусати шию кішки й іноді можуть її пошкодити, не розрахувавши силу. Якщо є наявність травм їх необхідно дуже уважно обробити. При більш значних наслідках навряд чи можна обійтися без допомоги фахівця ветеринара.

Вагітність

Якщо всі попередні пункти успішно виконані, а нова пара дозріла до створення котячої сім’ї, то приходить процес вагітності кішки. Процес нешвидкий, що вимагає терпіння і спеціального догляду вже не тільки за самкою, а й за її майбутнім потомством. Термін вагітності екзотів становить до 65 днів плюс-мінус 1-2 дні. Зазначається, що кошенята, які з’явилися на світ у період 50-58 днів, зазвичай помирають відразу.

Тому дуже і дуже важливо створити кішці всі умови, потрібні для повного і комфортабельного виношування всіх кошенят. Як визначити початок вагітності у кішки? Зазвичай самка екзота протягом 10 днів після спарювання має вкрай низьку активність. Може бути навіть нудота. У подальшому кішка може почати поводитися не так, як до цього часу.

Вагітність впливає і на характер. Самка екзота може почати висловлювати більше ласки, а може стати й агресивною. Як власне вона себе поведе — передбачити неможливо.

Головне — іноді показувати тварину ветеринару, тим паче в останні кілька тижнів вагітності. А ще потрібно завчасно потурбуватися про місце для майбутніх пологів. Можна застосовувати для цього велику коробку з картону, вистеливши дно газетами та шматками тканини.

Тривалість самого процесу може становити від 2 до 6 годин. Кошенята можуть з’являтися з різною періодичністю. Втручатися в цей процес людині не варто. Якщо пологи протікають нормально, то кішка здатна впоратися сама. Важливо стежити, щоб кішка не наступила ненавмисно на новонароджених кошенят, а ще щоб простимулювала їхнє дихання. Кішки виконують це просто за допомогою вилизування — вони облизують кошенятам ніс і рот, щоб очистити його від слизу, і кошеняті нічого не заважало дихати.

Догляд за кошенятами і кішкою

Перший час після пологів у кішки відбуваються виділення, які потрібно завжди вчасно прибирати, підтримуючи чистоту в тому місці, де вона звикла лежати. Головне — харчування. Годувати кішку після пологів потрібно більше в багато разів, адже її організм вкрай виснажений. Важливо також давати їй багате пиття.

Новонароджені кошенята є сліпими і спатимуть фактично весь час, тому не потрібно хвилюватися, якщо вони не дуже активні. Харчування кошенят кішка буде виконувати сама, основне, пам’ятати рясно годувати її.

Кошенята відкриють очі приблизно на 9-10 день після пологів. Відразу намагатися визначити їхній майбутній зовнішній вигляд марно. Практично у всіх кошенят очі блакитні, а пігментація починається з третього тижня діяльності. Незабаром кошенята навчаться ходити, але будуть харчуватися молоком самки близько трьох тижнів. Після цього періоду можна привчати кошенят їсти з мисочки. Раціон слід замінювати потроху, малюкам важко перейти від молока до важкої їжі. Для початку слід давати продукти з молока, потім каші. Відносно зміцнілим кошенятам можна буде почати давати трохи м’яса або рибки.

Виховання

Найчастіша фраза в оголошеннях про продаж кошенят про те, що вони привчені до лотка. І це правильно, тому що люди хочуть придбати кошеня, яке вже вміє ходити до туалету і не дере меблі зі стінками. Тому вже з появою початкової рухової активності необхідно почати привчати маленьких екзотів до лотка. Місце для їхнього лотка потрібно розташувати поруч, адже маленьким кошенятам складно буде знайти туалет, який стоїть в іншій кімнаті.

Якщо хто-небудь із кошенят занадився гадити на одне й те саме місце, але не в лоток, то можна переставити лоток власне на це місце. Спосіб вкрай простий, але дієвий.

Найімовірніше, кошеня почне ходити в лоток і з часом привчиться до нього. Варто купити кошенятам кігтеточки та іграшки. Уже в маленькому віці їм потрібно точити кігтики, і що-небудь гризти, оскільки у них ріжуться зубки. Тому іграшки необхідно купувати без загострених частин, які могли б пошкодити порожнину рота кошеняти або потрапити йому в шлунок. Іграшка має бути проста і надійна. Але також можна відвезти кошенят на огляд лікаря до ветеринара для попередження.

Здоров’я

Розглянемо, які складнощі зі здоров’ям найхарактерніші власне для екзотів.

Починаємо з питання, яке властиве не тільки котам породи екзот, а й іншим породам. Це кастрація або стерилізація. Не кожен знає, як правильно доглядати за котом після кастрації, а це принциповий момент, що стосується його майбутнього здоров’я.

Кастрацію і стерилізацію проводять особинам, які не призначаються для подальшого розведення. На операцію з кастрації вихованця потрібно віддавати у віці приблизно 8 місяців.

У цьому віці він уже встиг зміцніти, але статева та репродуктивна системи ще до кінця не сформовані. У перший день після того як проведено операцію екзоту потрібно забезпечити повний спокій. Можливо, перший час йому будуть потрібні засоби для знеболювання. Саме після того як проведено операцію для котів характерна сухість очей. А справа вся в тому, що операція проходить під наркозом, але під час наркозу очі не закриваються, тому сохнуть. Можна акуратно промакувати очі вологою тканиною, щоб вони швидше відновилися, або застосовувати очні краплі.

Часто для екзотів характерна проблема з пазухами носа. Важке дихання або інші недоліки зазвичай пов’язані з особливостями будови їхнього приплюснутого носа.

Говорилося вище про необхідність чищення зубів і профілактику захворювань порожнини рота екзотів. Найчастіша хвороба, що зачіпає їхні зуби — це утворення каменю на зубах.

Іноді зустрічаються хвороби, які пов’язані з серцево-судинними захворюваннями. У цьому разі потрібно вносити докорінні зміни в раціон тварини.

Для всіх котів також залишається актуальною проблема з нирками. В принципі, це захворювання теж пов’язане з особливостями харчування. Якщо годувати кота здоровою і різноманітною їжею, то проблеми вдасться уникнути.

За будь-яких обставин при підозрах на погане самопочуття котика категорично не потрібно займатися домашнім лікуванням, а необхідно спочатку показати улюбленця професіоналу. Ветеринар ретельно огляне кота, якщо знадобиться візьме потрібні аналізи, випише ліки і дасть рекомендації щодо раціону та утримання вихованця. Загалом екзоти мають гарне здоров’я і хороший імунітет.

Якщо якісно виконувати всі рекомендації для догляду за ними, то небезпеки виникнення якихось хвороб будуть зведені до мінімуму, а життєву тривалість кота буде занадто високою.

Отже, екзотичні кішки по праву завоювали світ та інтернет завдяки власному милому зовнішньому вигляду і вкрай доброзичливому характеру. Це ідеальний домашній вихованець, який не потребує великого догляду, невибагливий у їжі та швидко піддається навчанню. З ним не засумуєш, адже екзоти дуже люблять активні ігри з власними господарями, вони добре ставляться до дітей. Здебільшого, вони вкрай прив’язані і віддані одній людині, і вже точно ніколи її не забудуть. Наявність такого котика додає затишку в кожну оселю.

Подробиці про догляд та утримання екзотів вдома дивіться далі.

Синоніми назви Екзо Країна походження США Порода отримана шляхом схрещування Американська короткошерста x Перська кішка Рік зародження породи 1967 Аборигенна порода ні Якою фелінологічною організацією визнана? FIFe, WCF Життєву тривалість 12-15 років

Весь вигляд кремезна, витривала і водночас компактна кішка з великою круглою головою Розмір середній Вага, кг 3-6,5 Шерсть близько 2-ух сантиметрів завдовжки, дуже насичена і плюшева на дотик Довжина шерсті короткошерста Особливості шерсті плюшева Підшерсток розкішний Забарвлення може бути дуже різним, від білого до синьо-чорного Малюнок таббі, мармуровий, черепаховий Триколірна так Літера М на лобі так Морда (фільтр) приплюснута Розмір вух середні Форма вух округлий кінчик Пензлика на вухах немає Очі великі Хвіст (фільтр) середній Лапи короткі Пухнастий хвіст так

Загальний опис володіють винятково ніжним і спокійним характером Лагідність лагідна Доброзичливість доброзичливість доброзичлива Інтелект дуже розумна Активність спокійна Грайливість грайлива Ледача так Слухняна так Щуролов так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду нескладний догляд Догляд за шерстю слід двічі-тричі впродовж тижня вичісувати її за допомогою спеціального якісного металевого гребінця Ступінь линяння линяє не так сильно Гіпоалергенна ні Здоров’я хворіють нечасто

close