Енцефаліт у кішок

Енцефаліт-процес запалення, що розвивається в корі головного мозку, частіше супроводжується ураженням і області спинного мозку. Обов’язково потрібно згадати, що патологічний процес може зачіпати мозкові оболонки, а ще проходити абсолютно відокремлено.

Енцефаліт у кішок, також як і У інших домашніх чотириногих протікає складно, вражаючи нервову систему. Навіть при повному одужанні у вихованця тільки частково відновлюються втрачені робочі особливості.

Запалення мозку поділяють на первинне і вторинне. Так, енцефаліт первинного типу розвивається на тлі інших захворювань, у вигляді самостійного симптому (чума м’ясоїдних, лістеріоз, токсоплазмоз). Вторинний тип енцефаліту вважається ускладненням гнійного запалення внутрішнього вуха, при значних черепно-мозкових травмах, зараженні крові.

Поява відмінних ознак енцефаліту — тремор кінцівок, судомні скорочення лап, нудота і виверження шлункового вмісту у вихованця-привід негайно звернутися до майстра професіоналу. Несвоєчасна діагностика і лікування призводять до загибелі тварини.

Причина

У ветеринарії поділяють запалення мозку на кілька видів – первинне і вторинне. Первинний вид енцефаліту викликаний недугами, спровокованими патогенною бактеріальною мікрофлорою або ж вірусами. Також, дуже часто основою енцефаліту у кішок стають глистяні інвазії.

Кліщовий енцефаліт у кішок викликає первинне запалення мозку. Захворіти вірусною інфекцією можуть абсолютно всі тварини які живуть вдома. Відзначено, що кішки дуже рідко хворіють кліщовим енцефалітом, ніж собаки. Особливу небезпеку недуга представляє для кішок, що мають безкоштовний доступ на вулицю, а ще часто контактують з бездомними тваринами.

Причини запалення мозку первинного типу з’являються на тлі деяких хвороб:

  — паразитарне захворювання, що відрізняється проникненням збудника в усі тканинні структури організму тварини. У тому числі вражає токсоплазмоз і головний мозок, викликаючи запалення структур енцефалону при слабкому імунітеті і у старих тварин.

 1. Вірус енцефаліту . Кішки хворіють енцефалітом, що передається від кліщів. РНК — вірус кліщового енцефаліту вважається нейротропним мікроорганізмом, що володіє здатністю тривалий період нагромаджувати власні характеристики при невисоких показниках температури повітря. Схильні до захворювання не тільки домашні вихованці, а й дикі тварини, а ще Птахи.

Вторинними причинами розвитку енцефаліту є гнійні внутрішні отити, що характеризуються ураженням внутрішньої частини вуха, проникаючі в черепну коробку. Патогенна мікрофлора, яка проникла в область черепної коробки по висхідному шляху, здатна виявитися причиною розвитку менінгіту (запалення мозкових оболонок) і конкретно енцефаліту (запалення сірої речовини головного мозку).

До вторинних причин розвитку енцефаліту відносять також розвиток стрічкових гельмінтів, що проникають в тканинні структури мозку. Відбувається механічне роздратування мозку, а ще роздратування оболонок токсичними речовинами, що виділяються гельмінтами.

Провокуючим аргументом розвитку енцефаліту у кішок можуть бути черепно-мозкові травми. Так, при сильних травмах, з’являється набряк і здавлювання судин кровообігу головного мозку, що в результаті ставати основою процесу запалення.

У клінічній ветеринарній практиці дуже часто відзначені випадки діагностованого енцефаліту у кішок, спровокованого патологіями імунної системи. Механізм розвитку недуги пов’язаний з активізацією своїх захисних клітин організму, що вражають здорові клітинні структури, в тому числі і головний мозок.

Незалежно від причини, що спровокувала розвиток енцефаліту, перебіг захворювання завжди досить складне, що відрізняється небезпечними станами кішки.

Симптоми і діагностика

Статистика говорить, що смертність у кішок, які заразилися енцефалітом, становить близько 50%. При цьому шанси на одужання у тварин без раннього лікування дуже швидко зменшуються.

Незалежно від причини, що стала основоположною для розвитку запалення мозку, хворобливі симптоми особливо нічим не відрізняються. У тварини відзначаються ознаки інтоксикації організму і неврологічні напади. Основними симптомами енцефаліту вважаються:

 • раптове порушення координації рухів-кішці ставати складно ходити, кінцівки заплітаються і чіпляються, ХОДА ставати хиткою і невпевненою;
 • спостерігаються парези і паралічі передніх і задніх кінцівок;
 • порушення роботи органів зору і слуху; ;
 • невмотивована ворожість, летаргія або ж коматозний стан;
 • судоми кінцівок при порушенні роботи нейронів; ;
 • збільшення показників температури тіла до високих позначок;
 • відчуття болю по всьому тілу (тварина боїться, коли до нього торкаються);
 • регідність м’язів потилиці-відмітна ознака процесу запалення в головному мозку (вихованець закидає голову назад);
 • диспепсичні розлади.

Ознаки енцефаліту у кішок супроводжуються серйозними збоями в роботі головного мозку. В результаті у кішки порушується робота серцево-судинної і системи дихання, провокуючи порушення в роботі міокарда і викликаючи зупинку дихання.

У переважній безлічі випадків з’являється смерть тварини в результаті зупинки серця або ж асфіксії.

Актуальна діагностика дає можливість почати адекватне лікування і зберегти життя тварині. Самолікування при появі відмінних симптомів енцефаліту не допускається. Виключно в умовах стаціонару клініки після потрібних лабораторних досліджень, можливо встановити точний діагноз.

Спеціаліст на підставі отриманих результатів розписує індивідуальну схему лікування з урахуванням тяжкості патологічного процесу.

Для визначення патологічного процесу застосовують подібні прийоми діагностики:

 • аналіз крові-загальний і хімічний (дає можливість виявити вірусну або ж бактеріальну природу запалення);
 • забір на аналіз рідини спинномозкового простору-ліквору (корисний для посіву на нестандартних поживних середовищах, дає можливість визначити тип збудника бактеріального запалення);
 • серологія крові-необхідний аналіз при підозрі на вірусну природу енцефаліту (кліщовий енцефаліт, сказ, лептоспіроз, чума м’ясоїдних).

У ветеринарних сучасних лікарнях застосовується Розширена Діагностика, що включає в себе магнітно-резонансну томографію або ж КТ, а ще дослідження за допомогою ультразвуку. Ці методики дозволяють оцінити стан головного мозку і ступінь розвитку патології, для прийняття подальшого рішення щодо тактики лікування.

Лікування

Підтвердження підозри на енцефаліт передбачає приміщення хворої тварини в умови стаціонару клініки. Стан вихованця вимагає постійного невсипущого контролю з боку професійного лікаря.

В процесі розвитку патологічного стану, лікування полягає в купировании набряку мозку, таким чином запобігши вклинювання структур мозку в область потиличного отвори. В іншому випадку відбувається параліч зони мозку, що відповідає задихання і тварина гине. Для усунення набряку використовують діуретики-Верошпирон або ж Фуросемід. Дозування ліків повинен строго виправляти доктор.

Велике значення в терапії енцефаліту займає інфузійні вливання спеціалізованих розчинів, що дозволяють зменшити концентрацію отруйних речовин в організм, а ще підтримувати водно-електролітний баланс на достатньому рівні.

Симптоматичне лікування спрямоване на видалення судом, які супроводжують запалення мозку і його оболонок. Для усунення судомних явищ дуже часто використовують такі препарати як:

 • Фенобарбітал-кожні 8-10 годин;
 • Бромід калію-кожні 12 годин;
 • Діазепам-кожні 6-8 годин.

Видалити відчуття болю у тварини допоможуть нестероїдні протизапальні медикаментозні засоби. Також повсюдно використовуються седативні препарати, що дозволяють видалити у тварини агресію і приглушити страх.

При діагностованою бактеріальної природі енцефаліту, доктором призначається протимікробна терапія з вибором індивідуальної дозування і тривалістю курсу. Велику увагу звертають не тільки на можливість згубно впливати антибіотиком на патогенну мікрофлору, а й проходити через гематоенцефалітний бар’єр.

Для лікування бактеріального енцефаліту використовують:

 • Рифампіцин;
 • Циклоспорин;
 • Азтреона;
 • Ампіцилін.

На перших етапах леченіядля усунення запальної реакції використовують великі дози стероїдних протиалергічних препаратів – преднізолону і дексаметазону. Далі дозування зменшується аж до повного завершення комплексної терапії енцефаліту.

У лікуванні в комплексі енцефаліту обов’язкові ноотропні медикаментозні ліки, що поліпшують загальний кровообіг, а ще позитивно впливають на процес регенерації тканинних структур головного мозку – Церебролізин або Фенибут.

Загальнозміцнюючим засобом, що дає можливість простимулювати іммуннітет, вважається Гамавіт, застосовуваний у вигляді додаткового медикаменту на всьому протязі лікування енцефаліту у кішки.

Профілактика

Повністю вберегти тварину від енцефаліту неможливо. Але прийнявши своєчасні заходи попередження, існує висока можливість уникнути захворювання. Виконуючи ряд потрібних правил, володар тварини не тільки зможе захистити вихованця від небезпечної патології, але і підтримати на хорошому рівні стан організму тварини. Головними правилами попередження енцефаліту різного типу, вважаються:

 • оперативне проведення імунізації кішок від вірусних хвороб;
 • обробка тварини спеціалізованими протиакарицидними засобами, тим більше в сезон з травня по серпень;
 • проведення профілактичних протипаразитарних обробок від самих різних гельмінтів (особливо важливо для кішок, що мають безкоштовний доступ на вулицю);
 • проведення педантичного постійного огляду тварини, тим більше після прогулянок на природі.

Дуже важливим вважається часте відвідування ветлікаря з метою попередження розвитку небезпечних хвороб. При появі захворювань бактеріального або ж грибкового походження, слід звертатися до ветеринарного професіонала для консультації.Так, несвоєчасно вилікуваний отит середнього вуха провокує не тільки відчуття болю, але і серйозні ускладнення, наприклад енцефаліт.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close