Герпесвірусна інфекція у кішок

Інфекційне захворювання верхньої частини респіраторного тракту. викликане ДНК-містить вірусом герпесу, називається вірусним ринотрахеїтом.

Герпесвірусна хвороба у кішок досить популярний недуга, що відрізняється ураженням слизової оболонки, що вистилає респіраторні шляхи, закінченнями з порожнини носа, запаленням трахеї і бронхіального дерева. У запущених випадках і при слабкому імунітеті у кішки, вірусний ринотрахеїт провокує запалення легенів, а ще більші пошкодження очей.

Інфікуватися інфекцією може будь-яка кішка, незалежно від віку і породи. Але відзначаються частіше зараження герпесвірусної інфекцією у кошенят. При скупченому утриманні кішок вірус ринотрахеїту поширюється швидко, вражаючи пристойну кількість тварин. Тим більше це примітно для розплідників.

Збудник

Численне сімейство герпесвірусів вражає не тільки ссавців, а й птахів, а ще рептилій, риб і амфібій. Особливість інфекційних хвороб, викликаних вірусами з даного сімейства-гостре протікання, що переходить в сплячу стадію і остутствие відмітних ознак знаходження в організмі до потрібного моменту.

Вірус ринотрахеїту кішок Feline viral rinotracheitis — 2 відмінно розмножується в слизових оболонках глотки і носових ходів, і ще в мигдалинах і трахеї. Діагностують розвиток ринотрахеїту і в кон’юнктивальних оболонках, що пов’язано з прекрасним середовищем для харчування і розмноження чужорідних мікроорганізмів.

Герпесвірусна хвороба має здатність зберігати власну вірулентність в кислих середовищах, але чутлива до великих температур.

Дезактивація мікроорганізмів відбувається при впливі на них ефіром, хлороформом, формаліном, фенолами і гідроокисом натрію. Дані кошти на хімічній основі часто застосовують для дезінфекції приміщень і предметів для догляду за вихованцем, який заразився інфекцією, і ще з метою попередження інфікування.

Доведено, що певні фактори побічно впливають на розвиток герпесвірусу в організмі кішок. Сюди можна віднести:

  ;

 • неналежні умови утримання;
 • порушення в поживному раціоні (відсутність потрібних поживних елементів).

Основним шляхом передачі вірусу ринотрахеїту кішок вважається повітряно-крапельний. Іншими словами інфікування відбувається при контактуванні хворої тварини зі здоровим. Є також аліментарний шлях, який передбачає інфікування за допомогою кормів. Але дане припущення не доведено.

Після перенесеного ринотрахеїту, кішка досить довго вважається розповсюджувачем інфекції. Несприятливі умови після інфікування і повного одужання кішки, як правило провокують рецидив захворювання. У клінічній практиці описані випадки, коли перехворіла тварина повністю звільняється від інфекції. Але дані випадки є скоріше винятком з правил.

Симптом

Проникнення ДНК-містить вірусу з сімейства герпесвірусів в організм тварини відбувається фактично без симптомів. Але після закінчення терміну інкубації захворювання починає виникати, характеризуючись вираженими ознаками. Клінічна картина вірусного ринотрахеїту має схожість з іншими інфекціями, що вражають респіраторний тракт.

Основними симптомами герпесвірусної інфекції вважаються:

  ;, що виникає несподівано

 • витікання з носових порожнин і очей (здебільшого серозні, однак при приєднанні бактеріальної патогенної мікрофлори стають гнійними);
 • збільшення показників температури тіла до 41С (при нормальних показниках від 37.8 до 39.1);
 • набряк і ознаки процесу запалення в області кон’юнктивального мішка;
 • звуження очної щілини через набряку (повіки у хворої тварини злипаються, утворюється гнійна скоринка, що заважає хорошому функціонуванню очі);
 • шерсть біля носа і очей відверто забруднена виділеннями.

Тривалість інфекції визначає характер проявів патологічних процесів в організмі кішки. Приєднання патогенної бактеріальної мікрофлори — не рахується рідкістю при перебігу герпесвірусної інфекції. В результаті масової атаки організму чужорідними організмами розвиваються запальні процеси в бронхіальному дереві, трахеї і легеневих структурах.

Розрізняють декілька видів вірусного ринотрахеїту кішок:

 1. Гостра форма-відрізняється тривалістю від 7 до 14 днів, закінчуючись абсолютним одужанням (при гострому перебігу нечасто приходить смертельний результат). Іноді у виснажених і ослаблених тварин з невисоким рівнем імунного захисту, недуга призводить до летального результату.
 2. Хронічна форма ринотрахеїту, відрізняється тривалістю напрямки (від декількох тижнів до 1.5 місяців). В результаті тривалої дії герпесвірусів на організм, розвиваються такі патології як кератит з виразковими ураженнями, гнійне запалення всіх тканинних структур ока, сліпота.

Діагностика

Точний діагноз на вірусний ринотрахеїт в силах поставити тільки професійний ветеринар на підставі клінічного огляду, збору анамнезу та лабораторних досліджень. При підозрі на герпесвірусну інфекцію тварині призначається ряд аналізів:

 • загальний аналіз крові;
 • аналіз сечі;
 • аналіз витікань з носа і очей.

В умовах лабораторії мазок проби витікань з порожнини носа проводять шляхом серологічних досліджень. Діагностування включень тілець вірусу вважається свідченням наявності ринотрахеїту.

При постановці діагнозу на вірусний ринотрахеїт потрібно проведення диференціальної діагностики, для відмінності від кальцівіроза (інфекційного захворювання верхніх шляхів дихання, викликане РНК-містить вірусом). Симптоматика має дуже багато подібностей, але лікування має відмінності.

Лікування

Терапія вірусного ринотрахеїту полягає в декількох ключових пунктах-видалення причини патологічних процесів в респіраторному тракті (противірусна терапія) і симптоматичне лікування.

Противірусне лікування ринотрахеїту базується на прийомі медикаментозного засобу Ацикловір. Дозування препарату і курс лікування призначає ветеринар, а після досягнення лікувального ефекту, прийом ліків скасовують. Це пов’язують з властивостями ацикловіру впливати на клітинні структури печінки тварини.

Для захисту очної рогівки від сильних уражень, застосовуються мазі на основі ацикловіру, що мають виражений противірусний ефект, а ще мазі, що мають в складі антибіотики. Це дає можливість не тільки спростити стан тварини, але і не допустити розвиток значних складнощів, наприклад як панофтальміт або ж виразковий кератит.

Велику увагу приділяють дієтичному харчуванню тварині. Рекомендується перевести вихованця на сухий корм прекрасної якості зі збалансованим по всім обов’язковим елементам, складом. Припинення вторинної мікрофлори купірується шляхом призначення антибіотиків тетрациклінового ряду.

Профілактика

Уберегти власного вихованця від зараження вірусним ринотрахеїтом можна виключно шляхом своєчасного вакцинації. На фармакологічному ринку є ряд полівалентних вакцин, що дозволяють створити необхідний імунітет до захворювання. Основними вважаються:

 • Мультифлекс;
 • Корифелин;
 • Квадрикет;
 • Нобівак Трикэк.

Крім своєчасної вакцинації, важливо вберегти тварину від контакту із заздалегідь інфікованими тваринами, а ще бездомними. Дуже важливо також забезпечити правильний правильний догляд за кішкою, частіше знезаражувати і прати котячі підстилки, годівниці і поїлки. Велику увагу приділяти імунітету, додаючи в корми вітамінні суміші і мінеральні компоненти.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close