Гіпервітаміноз у собак

Важливість вітамінних речовин для нормальної діяльності організму тварини, також як і людини, надзвичайно велика. Але була доведена вченими практично недавно. Мікронутрієнти, навіть в невеликих дозах, що надходять в організм, визначають подальше здоров’я тварини.

Дефіцит або ж надлишок вітамінів, може стати великою перешкодою для хорошого функціонування важливих систем організму. Тому надзвичайно важливо ретельно контролювати баланс вітамінів, що надходять поряд з продуктами харчування. Надлишок мікронутрієнтів, буде причиною гіпервітамінозу, не менш небезпечного ніж недолік вітамінних речовин.

Що таке гіпервітаміноз і чим він небезпечний

Гіпервітамінозом іменується патологічний стан, що розвивається на тлі отруєння організму високою кількістю вітамінів. Розрізняють гострі і хронічні гіпервітамінози у домашніх собак. Гостра форма гіпервітамінозу, розвивається при одночасному надходженні в організм великої кількості вітамінних речовин. Виходячи з цього, хронічна форма гіпервітамінозу, розвивається на тлі постійного перегодовування вітамінами.

Власникам всіх собак, необхідно відразу визначитися, що без приводу давати власному вихованцеві вітаміни, не Необхідно. Адже Серйозний, іноді невиправний збиток для організму гарантований.

Раніше вважали, що гіпервітамінози не страшні і не здатні завдати шкоди організму. Чи не отруйними вважалися і самі вітаміни. Однак, як і у випадку з іншими речовинами, при дуже високому надходженні вітамінів в організм, відбуваються серйозні порушення, що характеризуються отруєнням.

Особливо небезпечні передозування жиророзчинними вітамінами, до яких відносяться вітамін А, Д і Е.ці мікронутрієнти найбільш токсичні, ніж водорозчинні. Жиророзчинні вітаміни але і Д, здатні збиратися в організмі, викликаючи серйозні порушення. Токоферол, має меншу токсичність. Самим отруйним з водорозчинних вітамінів, вважається вітамін В1, слідом за ним, йде фолієва кислота, тим більше якщо надходить в організм у великих дозах.

Гіпервітаміноз у собак вимальовується неправильним ростом кісток, облисінням, дисплазіями, лупою і розладом стільця. В основному, основою подібних симптомів вважається гіпервітаміноз вітамінами А Й К. порушення обміну магнію і вітаміну Д в організмі тварини, дуже часто призводить до розвитку сечокам’яної хвороби. Надлишок деяких вітамінів провокує ознаки інтоксикації у собаки.

Симптоми гіпервітамінозу у собаки

Жиророзчинні вітаміни здатні збиратися в організмі. Все залежить від виду вітаміну, якого надійшло і накопичилося дуже багато, почнуть з’являтися симптоми. Так, при надлишку вітаміну А, у вихованця як правило спостерігаються напади нудоти, свербіж, дуже висока слабкість і порушення структури вовняного покриву. У важких випадках діагностується збільшення в розмірі печінки тварини. Симптоми гіпервітамінозів у собак, все залежить від виду вітаміну:

 • Гіпервітаміноз вітаміном Д. дуже висока концентрація даної речовини в організмі, призводить до збільшення ризиків розвитку закупорки важливих судин серця, нирок і легеневих структур. Гіпервітаміноз вітаміном Д у собак відрізняється серцевою аритмією, нападами нудоти і блювоти, полідипсією. У тварини може з’являтися затримка в рості і розвитку кісток скелета і зубів. У більшості випадків з’являються камені в нирках.
 • Гіпервітаміноз А. при великому вмісті ретинолу в організмі спостерігаються ці симптоми, як малорухливість, втрата апетиту, млявість, сонливість і пригніченість. При великому одноразовому надходженні вітаміну А в організм собаки, може з’явитися порушення дихання, збільшення температури. Хронічний гіпервітаміноз ретинолом, відрізняється худорлявістю, ламкістю кісток, сухістю рогівкового шару, збільшенням розмірів селезінки і печінки. Спостерігається випадання шерсті, а на шкірі виникає висип, іноді приймається за алергію. У запущених випадках з’являються небезпеки внутрішніх кровотеч, відзначається набряклість кінцівок. Не виключено смертельний результат. Самки в період виношування плодів, які отримують великі дози вітаміну А, можуть проводити на світ потомство з вродженими вадами.
 • Гіпервітаміноз токоферолами І К. такі патологічні стани з’являються дуже рідко в організмі собак, ніж в обох варіантах, перерахованих вище. При надлишку вітаміну до, в організмі відбувається порушення процесу згортання крові, розвиваються судоми, блювота і проблеми з диханням. При інтоксикації організму собаки токоферолом, відбувається збільшення тиску в артеріях.
 • Гіпервітаміноз тіаміном. Вітамін В1 або тіамін, є одним з дуже отруйних з водорозчинних речовин. При дуже високому надходженні даної речовини в організм вихованця, відбуваються серйозні алергії, аж до розвитку анафілактичного шоку. Спостерігаються-тахікардія, набряки в області кінцівок, тремор і хвилювання. У більшості випадків діагностуються кишкові кровотечі, нудота, виверження шлункового вмісту і напади задухи.
 • Гіпервітаміноз рибофлавіном. Вітамін В2 ставитися до малотоксичних і нечасто провокує небезпечні зміни. Іноді, можливий розвиток реакцій алергії.
 • Гіпервітаміноз нікотиновою кислотою. При великому надходженні вітаміну В3 в організм вихованця, можуть розвиватися розлади в роботі печінки, а ще з’являється непереносимість глюкози.
 • Надлишок пантотенової кислоти. Вітамін В5, багато, дуже часто провокує запальні процеси і алергії на шкірному покриві. Отруєння цим видом вітамінного речовини, провокує затримку рідини в організмі, викликаючи набряки і розлади стільця. При накопиченні вітаміну, розвивається блювота, судомні явища, а ще ознаки жирової інфільтрації печінки.
 • Гіпервітаміноз вітаміну В6. Піродіксін, вважається малотоксичним, однак при передозуванні з’являються алергії, аж до шоку. При регулярному постійному надлишку вітаміну В6 в організмі, відбуваються проблеми у вуглеводному обміні, виснажується запах глікогену, на тлі чого змінюється і ліпідний обмін. Тривалий стан гіпервітамінозу піродиксином, провокує пригнічення протизгортаючої кров’яної системи.
 • Гіпервітаміноз В12. Ціанокобаламін, вітамін, який при надмірному надходженні, призводить до розвитку кропив’янки, запальним процесам в порожнині рота і набряку Квінке. У важких випадках з’являються проблеми в роботі щитовидки.
 • Гіпервітаміноз аскорбіновою кислотою. Довгий надходження в організм собаки великих кількостей вітаміну З, провокує виникнення цукру в сечі, що вказує на порушення вуглеводного обміну. У більшості випадків гіпервітаміноз супроводжується підвищенням систолічного верхнього регістру тиску артерій. Великі дози вітаміну з призводять до зменшення функцій згортання крові, провокуючи масову втрату червоних кров’яних тілець. На цьому тлі зменшується і проникність капілярних стінок, порушується живлення міокарда. Біль в животі, метеоризм, напади нудоти, блювоти, розлад шлунку – ось важливі ознаки передозування аскорбіновою кислотою.

З метою постановки точного діагнозу, слід звертатися за допомогою до ветлікаря. У побутових умовах виявити гіпервітаміноз у тварини не можливо.

Діагностика в себе включає не тільки загальноклінічний огляд і збір анамнезу, а й призначення ряду лабораторних досліджень. При підозрі на розвиток гіпервітамінозу у собаки, ветеринар може призначити:

 • загальноклінічний і хімічний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • гормональну панель аналізів;
 • проведення проби Сулковича;
 • рентгенографічне дослідження кісткових структур при підозрі на надлишок в організмі вітаміну Д.

Лікування гіпервітамінозу у собак

Основа лікування при діагностованому гіпервітамінозі у собаки-виняток надходження вітамінів в організм. З метою лікування призначаються імуномодулятор Гамавіт в кількості 1 краплі розведеною на 100 мл води. Можна додавати подібну воду в корм або ж додавати в мисочку з питною водою. Такі заходи дають можливість зробити швидше процес виведення зайвих вітамінних речовин з організму, не даючи їм акумулюватися. Крім цього, відбувається прискорення процесів відновлення порушеного мінерально-вітамінного балансу.

Важкі форми отраления лікуються тільки в клініці стаціонарно.

Через 2-3 тижні після початку лікування, потрібно провести контрольні лабораторні дослідження і повільно приступити до введення мінералів і вітамінів в організм, згідно з розробленими нормативами.

Профілактика гіпервітамінозу полягає в чіткому контролі за надходженням вітамінних комплексів в організм собаки.

Більшість комерційних кормів збагачені вітамінами і мінералами, тому давати паралельно спеціалізовані комплекси немає необхідності. У самих різних випадках, потрібно завжди радитися з ветлікарем.

Важливо розраховувати необхідність організму в додаткових вітамінах персонально, виходячи з Рівня енерговитрат тварини, пори року та інших моментів.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close