Крипторхізм у котів

Серйозний володар домашнього вихованця, заводячи улюбленця, забезпечує йому належні умови утримання. Крім збалансованого раціону харчування, любові і ласки, доводиться стежити за станом організму тварини. Є ряд патологій, які непідконтрольні людині, наприклад як крипторхізм у котів.

Причини крипторхізму у котів

За власною сутністю крипторхізм не хвороба, а патологічний стан, що відрізняється неправильним розташуванням статевих придатків. Одне з яєчок, а іноді і відразу обидва, не опускаються в спеціалізований мішок – мошонку. Ненормальне розташування придатків може бути одностороннім або ж двостороннім.

Чи не опустилося яєчко може розташовуватися в області порожнини живота або ж в паховому каналі. Кот-крипторх за власним розвитком з фізіологічної точки зору не відрізняється від своїх родичів. Припускають факторами розвитку крипторхізму вважається породна схильність. Відзначається, що ненормальне розташування яєчок у безпородних котів діагностується дуже рідко, ніж у їх породистих побратимів.

У ветеринарній практиці розрізняють кілька типів крипторхізму-односторонній і двосторонній. Виходячи з цього при односторонньому правобічному або лівосторонньому крипторхізмі, не опускається в мошонку всього один з сім’яників. Діагностується односторонній вид аномалії частіше, ніж повний крипторхізм (двосторонній).

Місце розміщення прихованого сім’яника займає важливе місце в діагностиці та призначення подальшого лікування. Є кілька варіантів:

  • Абдомінальний тип крипторхізму-відрізняється розташуванням сім’яника в порожнині живота, глибоко в тканинах. Виявити його більш екстремальні, тому цей вид вважається важким. У більшості випадків, не опущене яєчко у кота, розміщується за внутрішніми органами.
  • Паховий тип патології-відрізняється розташуванням тестикула в паховій області під жировою клітковиною. Семенник неглибоко під покривом шкіри, в зв’язку з чим, його можна намацати пальпаторним методом.
  • Блукаючий тип патології іменований помилковим. Такий вид аномалії вимальовується тим, що насінники нормально розвинені, опущені в мішечок. Однак при стресових станах, при впливі холоду або ж сильному переляку, насінники втягуються назад.

Точних факторів розвитку аномалії в області статевих органів котів не виявлено. Є ряд припущень. Основними вважаються:

  • генетична спадковість — є породи кішок, у яких по жіночій або чоловічій лінії передається мутація, що провокує розвиток крипторхізму;
  • аномалії розвитку статевих придатків і їх частин-вузький паховий канал, що не дає можливість яєчку вийти в мошонку;
  • короткий насіннєвий канатик.

Спровокувати розвиток крипторхізму може природна схильність до спайкового процесу. Також впливають на аномалію травми, які отримані кошеням під час сімейного процесу, інфекційні ураження внутрішньоутробно або ж відразу ж після народження. Виявитися причиною крипторхізму орієнтовно можуть сильнодіючі медикаментозні засоби, одержувані матір’ю-кішкою в період вагітності, а ще гормональні дисбаланси.

Діагностика та лікування

На превеликий жаль, у новонароджених кошенят хлопчиків визначити наявність прихованого крипторхізму неможливо. Єдиним запобіжним заходом може бути аналіз потенційного батька кошеня. Якщо кіт, який осіменів кішку, вважається крипторхом, ймовірність розвитку патології у нащадків істотно збільшується.

Опущення сім’яників в мошонку у котів виконується після досягнення шестимісячного віку. Володар повинен стежити за термінами. Якщо візуально або пальпаторно в такому віці у кошеняти не опустився один або обидва насінники, слід звернутися за допомогою до ветлікаря. Залежно від типу крипторхізму, Діагностика змінюється. Так, паховий тип аномалії визначається просто шляхом пальпації. При абдомінальному типі патології, потрібно проведення діагностики ультразвуком.

Господарі котів, у яких діагностовано односторонній тип крипторхізму, хочуть, щоб вихованцеві залишили його чоловічу гідність. Але ветеринарні фахівці наполегливо рекомендують проводити своєчасне втручання з метою повної кастрації. Це пов’язують з певними моментами. Так, коти, у яких проведено вибіркове видалення яєчок – мають більш агресивним характером, тому кастрація дає можливість зробити більш поступливим улюбленця.

Породистих котів крипторхів завжди виключають з подальшого розведення через генетичне успадкування. Кошенята, отримані від кота з аномалією сім’яників, успадковують патологію в самому різному випадку. Тому користі від одного насінника не буде, крім самозаспокоєння власника. Також, вихованці, навіть з одним залишилися сім’яником, схильні до розмітки території і весняного гону (статева полювання).

Кастрація повинна проводитися виключно в умовах стаціонару клініки після педантичного діагностичного дослідження.

Проводять ехокардіографію, що дасть можливість прибрати наявність кардіоміопатій вродженого характеру у кота, а ще загальний клінічний аналіз крові. Це потрібно для того щоб оцінити небезпеки хірургічної дії проведеної під загальним наркозом. Тривалість операції близько 15-60 хвилин – залежить від тяжкості патології.

Придаток, що опустився в мошонку, прибирають стандартно, а невидимий, в залежності від місця розташування. При діагностованому паховому крипторхізмі, область в місці розташування насінника виголюється, проводитися розсічення тканин, витягується яєчко, відрізається скальпелем, насіннєвий канатик припікають за допомогою електрокоагулятора або ж накладають лігатуру.

Абдомінальний тип крипторхізму вимагає майстерності від ветлікаря. За білої лінії живота проводитися розсічення тканин, семенник витягується і відсікається. Після закінчення хірургічної дії, проводять накладення швів.

Подальший догляд

Після своєчасного втручання тварині потрібно організувати правильний догляд. Ветлікар призначає ряд медичних препаратів, які господар повинен давати улюбленцю. Наказують антибіотики, що дозволяють не допустити розвиток бактеріальних інфекцій. Потрібно в приміщенні для житла, де знаходитися тварина після того як проведена операція, створити умови. Важливо прибрати наявність протягів.

Важливим пунктом вважається наявність на шиї тварини спеціального иммобилизующего коміра. Якщо проводилася операція кастрації діагностованою абдомінальної патології, рекомендується носіння попони, що запобігає разлізиваніе післяопераційних швів. Сам шов необхідно ретельно обробляти розчинами на основі антисептиків.

Якщо кіт страждає від констіпаціі (запору), на тлі своєчасного втручання, експерти радять давати тварині м’які проносні препарати. За станом доводиться стежити перші 3 доби, відзначаючи будь-які зміни у здоров’ї.

Збільшення температури тіла, виділення ексудату з поверхні рани, пригнічений стан улюбленця – привід негайно звернутися до ветеринарної клініки за допомогою.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close