Утримання аксолотля в домашніх умовах

Утримання аксолотля в домашніх умовах - Ветеринар

Уявити собі, що в домашньому акваріумі житиме невеликий монстр, сьогодні дуже легко: для цього не варто їхати далеко до Мексики по коштовного жителя — така перспектива красива для більшості акваріумістів.

Утримання аксолотля в домашніх умовах - Ветеринар

Аксолотля називають фантастичною твариною, і зовнішній вигляд його, дійсно, відповідає подібній характеристиці. Насправді це неотенічна личинка саламандри (статевозрілою істота стає, не перетворившись на дорослу форму).

Ця істота становить неабиякий інтерес для вчених, бо їй властиве відновлення хвоста, лапок і зябер. Тому так багато аксолотлів проживають у неволі: на щастя, це не стає перешкодою для їхнього розмноження.

Умови для утримання

У живій природі личинка амбістоми живе виключно в Мексиці, неотенічна її форма і вважається аксолотлем. У неволі можуть жити близько 10 років. Вдома в акваріумі водяного монстра нелегко утримувати, це досить вимогливий підводний житель.

Якщо личинка молода і невелика, то вона вміститься в маленький акваріум на 50 л, але дорослі вже не зможуть повністю існувати в настільки обмежених умовах. Мінімальний об’єм резервуара для одного або 2-ох подібних монстриків — 100 л.

Для власників акваріумів іноді проблемою вважається те, що ця симпатична саламандра вважається холодолюбним морським жителем. Параметри температури води не мають бути вищими за +20 градусів за Цельсієм. Якщо вона збільшилася до +24 і вище — це вже справжня загроза для аксолотля, що призводить до його недуг і подальшої загибелі. Чим вища температура, тим менше у воді кисню. Тому чим тепліша в ємності вода, тим важливіша аерація для життя аксолотля. Якщо з якихось причин ви не можете утримувати істоту в холодній воді, потрібно відмовитися від ідеї її придбання.

Дракончики (так теж називають аксолотлів) можуть існувати тільки в чистій воді. Тому ставок необхідно регулярно чистити, пам’ятаючи міняти воду. Фільтрація води в ємності буде відмінною від тієї, що використовується стосовно акваріумних рибок. Монстрики люблять повільну течію, тому потужний фільтр, що формує водний потік, вважається агресивним для аксолотлів.

Прекрасним вибором буде внутрішній фільтр з наявністю мочалки: він у міру сильний, але потужну течію не створює. І за ціною він теж повністю відповідний.

Ґрунт

Дно резервуара необхідно застелити чистим піском хоча б на 3 см завтовшки. По такому дну дракончику буде комфортно переставляти власні лапки. Черепашки і невеликі камінчики в будиночку аксолотля не допускаються — тварина часто ковтає їх, через що хворіє і навіть помирає. Галька, яку ви будете застосовувати для формування укриттів, має бути такою, щоб саламандра не змогла її проковтнути.

Активний монстрик вночі, тому в акваріумі не повинно бракувати темних закуточків, де вдень тварини ховалися б від нав’язливого світла. Це може бути гірка з великою галькою або шкаралупа кокоса, або навіть глиняний горщик з діркою для того, щоб аксолотль міг у горщику сховатися — ось постійні варіанти подібних укриттів.

Обов’язково слід завести в ємності рослинність, на листочках аксолотль знайде укриття для ікринок. Живі водорості зазвичай замінюють красивими штучними рослинами.

Будь-які предмети, які є в резервуарі, не передбачають кутів з гострими кінцями — інакше саламандра може порізатися, тільце у неї дуже ніжне. З рослин кращі сагіттарія, наяс, кладофора, людвигія.

Освітлення

Тип і яскравість цього параметра для водяного монстра не принципові, адже у дракончиків, можна сказати, нікудишній зір. Вони є нічними тваринами, яким власне в темряві подобається бути активними.

Харчування

Статевозрілу саламандру та її мальків годують по-різному. Спільне тільки те, що аксолотлі хижаки, в їхній порожнині рота є зубки. А хижакам, наскільки відомо ще зі шкільних уроків біології, для розвитку потрібен білок. У природних умовах водні монстри з радістю ласують інфузорією, ракоподібними і зоопланктоном — білок, дійсно, вважається основою їхнього харчування.

В акваріумі ж аксолотля годують:

 • мотилем і дощовими черв’яками;
 • пуголовками, циклопами, дафнією, артемією;
 • слимаками та равликами;
 • дуже дрібною рибкою;
 • покупним кормом для хижих риб.

А ось годувати аксолотля м’ясом ссавців не можна, організм саламандри не засвоїть такої їжі. Тварина невибаглива в їжі, їсть раз на 2 дні. Ба більше, процес перетравлення їжі у морських дракончиків такий повільний, що якщо два-три тижні ви залишите без їжі аксолотля, найімовірніше він виживе. Але все таки не проводьте суворих експериментів, але й не годуйте частіше ніж раз на 2 дні.

Мальки досить добре поїдають мікрочерв’ячків, не відмовляться від личинок комарів. Якщо користуєтеся гранулами корму для риб-хижаків, розмочуйте їх у воді. Коли монстрики підростуть, можна додавати в їхній раціон м’ясо мідій і креветок, давати їм рибне філе. Але живих рибок постарайтеся не згодовувати аксолотлю, вони, на жаль, дуже часто вважаються рознощиками захворювань.

Якщо навіть на тематичних форумах знайдете інформацію про акваріумістів, які годують аксолотля телятиною і нежирною яловичиною, не рекомендується брати з них такий непристойний приклад. З такою їжею шлунково-кишковий тракт амфібії справляється важко.

Харчові залишки прибирайте з акваріума відразу ж, адже монстрики воліють жити в чистій водоймі.

Як доглядати?

Пункти догляду за морським монстриком можна зосередити в одній докладній пам’ятці.

 1. Фахівці вирахували обсяг ідеального акваріума для одного аксолотля — 76 л. Його необхідно наповнити водою, що не перевищує +20 градусів за Цельсієм. Воду готують так само, як і рідину для прісноводних рибок. Якщо ігнорувати підготовку, хлор та інші водні хімікати здатні серйозно завдати шкоди амфібії. Кришку акваріума слід тримати закритою, оскільки в теорії саламандри можуть втекти.
 2. Далі слід встановити зовнішній каністровий фільтр. Це робиться для підтримування води в чистому стані, оскільки іншу рідину аксолотлі просто не приймуть. Влаштуйте монстрику повільний водний потік, швидкий стане сильним стресом для амфібій.
 3. Забезпечте підводному царству аксолотля правильний субстрат. Велика акваріумна галька, пісок дрібної фракції прекрасно підходять. Догляд не враховує застосування дрібних гранул або піску великої фракції, щоб тварина не проковтнула їх.
 4. Слід приглушити в акваріумі світло, оскільки і традиційний аксолотль, і альбінос не потребує того освітлення, до якого звикли рибки. Вмикати світильник необхідно рідше, оскільки тепло, що виходить від нього, здатне завдати шкоди амфібії.
 5. Постійно стежте за здоров’ям вихованця. Якщо Ви проживаєте в регіоні зі спекотним кліматом, налаштуйте температуру в кімнаті, в якій стоїть акваріум. Остерігайтеся збільшення температури, якщо вода нагріється до +23 градусів і вище, саламандру чекає тепловий удар.
 6. Годуйте вихованця здоровою їжею. Будь-який живий корм виключений, м’ясо ссавців виключається. Не перегодовуйте аксолотля, велику особину цілком достатньо годувати тричі протягом тижня. Йому необхідно давати стільки їжі, скільки він може з’їсти за 30 хвилин.
 7. Раз протягом тижня постарайтеся виливати з акваріума не менше половини всієї води, щоб її замінити свіжою.
 8. Слідкуйте за безпекою амфібії, не слід допускати утримання в одному резервуарі великих особин і мальків. Інші підводні мешканці в акваріумі з аксолотлем теж ні до чого.

Зрештою, не варто до нього торкатися, навіть у тому разі, якщо сильно хочеться погладити дракончика. Це тендітне створіння, якщо знадобиться його можна виловити сачком. Від контакту з людьми у саламандри з’являється сильний стрес, до того ж вона легко може хапнути власного годувальника.

З якими рибами можна тримати?

Личинок саламандри бажано утримувати в індивідуальній ємності, вони всі мають бути одного розміру. Рибки і равлики не уживуться поряд з монстриком, оскільки він вважає за краще власних сусідів з’їсти без різних сентиментів. Але й великі рибки, які не по зубах аксолотлю, теж не будуть хорошими сусідами амфібії — через його яскраве забарвлення він сам може стати жертвою. Чомусь нападати риби наважуються власне на зябра аксолотля. Якщо пошкодження невелике, організм його регенерує. Але от великі травми стають незворотними для саламандри.

Та й загалом не потрібні аксолотлю сусіди, крім собі аналогічних.

І тому існує кілька важливих причин:

 • амфібії ведуть нічний життєвий спосіб, і за власною хижою природою обов’язково нападуть на мирно сплячих рибок;
 • температура води, в якій живуть морські дракончики, абсолютно не підійде більшості видів акваріумних рибок;
 • дорослу саламандру не варто тримати в одному резервуарі з мальками, оскільки цим тваринам властивий канібалізм.

Великі особини, дійсно, можуть нападати на мальків, а саме якщо їм не вистачає протеїнової їжі.

Але цілком можна почути, що дружній характер сусідства знаходить аксолотль із сомом анциструсом і великими особинами даніо. З іншими акваріумними рибками дружби монстрик не заводить. Якщо захочете подружити аксолотля з креветками, йому такі приятелі сподобаються, а ось їм — ні, досить швидко він перетворить нових сусідів на свої ласощі.

Навіть не варто думати з’єднати на одній території аксолотля і шпорцевих жаб або черепах. Водні черепахи є хижаками, тому дракончик буде в короткі терміни ними вбитий. Жаби також не відстануть від амфібії, бігатимуть за нею в надії відкусити шматочок зябра, наприклад. Тритон теж не найкращий товариш для дракончика.

Висновок: найкращі сусіди — рівні за віком аксолотлі. Тільки не моріть їх голодом, інакше дружбі дракончиків кінець, вони почнуть кусати один одного, нападати на родича, і хтось у підсумку переможе.

Які можуть бути труднощі

Головна і явна складність — не давати влітку підвищуватися показникам температури в акваріумі. Але щоб зменшити градус у будиночку аксолотля, досить кинути в акваріум кубик-другий льоду.

Необхідно сказати і про укус амфібії. Як не кажуть акваріумістам не чіпати саламандру руками, вони все ж намагаються з нею контактувати. І тварина може вкусити. У багатьох випадках це безпечно для людини, скоріше, сам аксолотль зазнає стресу від такого контакту. Але не виключена й алергія, і ось тоді доводиться приймати антигістамінний препарат. До того ж діставання амфібії з води може завдати їй не тільки психологічної, а й цілком собі фізичної травми — це дуже тендітна тварина.

Можуть амфібії й захворіти. Серед популярних діагнозів, що стосуються аксолотлей — анорексія, асцит, гіповітаміноз, кишкова непрохідність. Однак якщо догляд правильний, умови відповідні, і саламандра не хворіє, вона проживе в акваріумі до п’ятнадцяти років. Здебільшого, так довго монстрик не буває безіменним, акваріумісти вигадують йому кличку. З частих імен аксів, підглянутих на форумах, можна підкреслити такі: Лотті, Аксон, Фібі, Проша, Дормидонт і Кузьма.

close