Яка стерилізація кішок краще-лапароскопічна або звичайна

Для усунення небажаної вагітності у кішок вибирають стерилізацію.

Є кілька методів стерилізації. Вибір стоїть за господарем і рекомендаціями лікаря.

Стерилізація кішок-як це відбувається

Коли кішка міститься в квартирі без вигулу, вона не здатний реалізувати власний інстинкт розмноження, при цьому стає неспокійною і агресивною. Тічки без майбутнього запліднення стають основою ендометриту і піометри. Тому кішку краще стерилізувати, якщо не намічаються в’язки.

Стерилізація-загальне поняття у ветеринарії. Але слід відрізняти :

 • Кастрація-повне видалення статевих органів. У кішки це матка і яєчники, у котів насінники. Проходить будь-якими способами. Традиційний-розріз по білій лінії живота, розріз збоку і прокол спеціальним обладнанням (лапароскопія).
 • Стерилізація-перев’язка труб матки у кішок, або сім’яних канатиків у котів. Робиться це з метою усунення вагітності шляхом перекриття ходів для статевих клітин. Після цієї процедури будуть збережені тічки, здатність спаровуватися і цілити.

Є ще спосіб-видалення тільки яєчників у кішок. Тоді гормони не виробляються, тічка закінчується. Але подібний варіант може привести до запальних процесів, тому його нечасто застосовують. Якщо з якоїсь причини стерилізація кішці шкідлива, можуть призначатися гормональні препарати для усунення статевої охоти. Але вони як правило викликають пухлини яєчників і матки, а ще кісти.

Статеве дозрівання у кішок відбувається в 5-8 місяців. Стерилізувати можна вже в 8-12 місяців, коли статева система повністю сформується. Вікові кішки гірше переносять операцію.

Під час тічки проводити стерилізацію можна лише в крайніх випадках. Наприклад, при довгому перебігу, якщо проміжки між еструс маленькі, кішка сильно турбується і погано їсть. Вихід з наркозу і загоєння швів відбувається навіть краще під час тічки, проте можуть збільшуватися небезпеки ускладнень після операцій.

Вагітних кішок можна каструвати, якщо є загроза здоров’ю і життю матері і кошенятам. В інших випадках не варто, оскільки відбувається сильне гормональне зміна, високий ризик розвитку внутрішньої кровотечі. Після пологів рекомендується почекати до операції 2-3 місяці, коли кішка перестане годувати і гормональний фон стабілізується.

Як відбувається стерилізація:

 1. Підготовка до операції — початковий етап. Необхідно здати загальні аналізи крові і сечі, пройти УЗД, зробити рентген і кардіограму. Також огляд ветеринара. Це необхідно для виявлення допустимих протипоказань. Кішка повинна бути щеплена і оброблена від паразитів.
 2. Рекомендується за 4 години до стерилізації не годувати тварину. А воду можна давати без кордонів. Це оберігає блювоту, як реакцію на наркоз.
 3. Далі кішку зважують і вводять наркоз. Засинає тварина протягом 7-10 хвилин. Місце операції збривають і знезаражують антисептиком.
 4. Потім роблять розріз і прибирають матку з яєчниками або перев’язують труби матки. При лапароскопії роблять кілька проколів.
 5. На кукси від статевих органів накладають лігатуру з саморассасивающіхся ниток, щоб уникнути кровотечі. Потім зашивають шкіру, обробляють. Якщо роблять проколи, шви не потрібні. А судини запаюються коагулятором.
 6. На кішку одягають спеціалізовану попону, щоб не мала можливості дістати до швів. Обов’язково у господаря повинна бути переноска, в яку поміщається тварина після того як проведена операція. Там кішка спокійніше відійде від наркозу.
 7. Зазвичай втручання триває 30-40 хвилин, залежить від методу. Відходять від наркозу тварини протягом пари годин. По подальшому догляду ветеринар дасть рекомендації. Також може призначити курс антибіотиків для попередження інфікування рани.

Попону необхідно буде носити 7-10 днів. Після семи днів знімають шви, якщо нитки були саморассасивающіміся. При лапароскопії попона може не знадобитися зовсім.

Мінуси і плюси лапароскопічної і звичайної стерилізації

Підбирати метод стерилізації необхідно той, який рекомендує ветеринарний лікар певної кішці.

Однаково важливо, яким варіантом доктор володіє в ідеалі. Традиційна або проста стерилізація-порожнинна операція. Робиться розріз на животі або на боці. Лапароскопія-кілька проколів шкіри і черевної стінки спеціальним інструментом з ендоскопом. Під контролем на моніторі забирається матка і яєчники. Шви як правило не накладають, ранка розміром не більше 1 см.

Плюси порожнинної операції:

 • Хороша видимість очеревини і можливість дістати матку;
 • Невеликий ризик пошкодити внутрішні органи;
 • Вартість менше, ніж лапароскопії;
 • Ускладнення рідко зустрічаються при дотриманні правил;
 • Популярна і добре відпрацьована.
 • Щодо велика ранка якщо порівнювати з лапароскопією (мінімальний розріз буде приблизно 2х сантиметрів);
 • Відновлення триває до 2-ох тижнів;
 • Необхідність носити попону, щоб кішка не лизала шви;
 • Необхідно знімати шви, якщо нитки не розсмоктуються;
 • Потрібно обробка швів, але при косметичному шві вона не буде потрібно.

Лапароскопія в нашій країні досить новий метод. Його плюси:

 • Немає необхідності накладати шви, проколи заклеюють шкірним клеєм;
 • Гарний огляд завдяки відеокамері на лапароскопі і монітора;
 • Відновлення швидше звичного способу;
 • Менше травмується шкіра і черевна стінка;
 • Не потрібно попона або комір;
 • Тривалість операції менше;
 • Мінімальний доступ в тулуб, а це означає операція більш стерильна.
 • Дорога процедура;
 • Метод практично не поширений в нашій країні, виходячи з цього техніка виконання операції відпрацьована у невеликої кількості лікарів;
 • Потрібне дороге обладнання та навички ветеринара.

Обидва методи позбавляють кішку від проявів інстинкту розмноження. Який підібрати, залежить від рекомендацій лікаря, його можливостей, наявності фінансів у власника.

Тварина після будь-якої операції стає спокійніше, ласкавіше. Також стерилізація попереджає небезпеки пухлин статевих органів.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close