Абилхан Кастеєв: картини, біографія художника

Один із перших художників, який познайомив світ із життям і духовним світом казахського народу, — це Абилхан Кастеєв. Картини цього митця оспівують красу рідного краю і його народу, а він сам вірно служив Вітчизні. Дізнайтеся більше про життя і творчість знаменитого живописця, який прославив у своєму мистецтві Казахстан.

Абилхан Кастеєв: картини, опис

Унітарний характер панував у вітчизняному національному мистецтві до 1920-х років. Абилхан Кастеєв став творцем золотої колекції національного живопису, він сформував принципи та основи професійної школи в казахському образотворчому мистецтві.

Якими виразними рисами володів цей майстер? За зауваженнями критиків і мистецтвознавців, вони такі:

  • Полотна пронизує народний дух.
  • У картинах будь-якої тематики сюжетний центр у Кастеєва — це людина.
  • Більшість творів художника — сюжетні замальовки народного побуту і повсякденного життя казахів.
  • Особливо уважний художник до деталей, дуже виразно їх показує.
  • Духовну культуру казахів можна по крихтах реконструювати за його полотнами.

У Музеї мистецтв РК в Алмати можна на власні очі побачити всі найкращі картини майстра. Як віртуальну екскурсію пропонуємо познайомитися з описом таких полотен Абилхана Кастеєва:

«Збір бавовни» (1936)

У цьому творі автор дотримується всіх канонів соціалістичного реалізму, але передає і життєву правду:

  • Жінки, які прибирають бавовну, приковують усю увагу глядача.
  • Тут тонко показано пріоритетність праці людини над механізмами.

«Крадіжка нареченої» (1937) і «Куплена наречена» (1938)

Про традиції казахського народу щодо жінок можна дізнатися з полотен «Старий і новий побут» 1930-х рр. Трагічна й емоційна «Крадіжка нареченої», сумна і безвихідна «Куплена наречена» («Проводи нареченої») якнайкраще знайомлять із цим боком життя.

«Портрет Абая» (1945)

Багато художників Казахстану зображували Абая — знаменитого поета і видатного мислителя. Кастеєв понад 30 робіт присвятив цій легендарній особистості. Новаторським визнано портрет юного Абая 1945 року.

На цій картині йому немає ще й 17-ти років. Це учень із книжкою, у погляді якого горить сила і відчувається глибина. Цей образ запам’ятовується назавжди і нікого не залишає байдужим.

«Портрет Шокана Уаліханова» (1951)

Відоме полотно із зображенням видатного казахського просвітителя, гуманіста й етнографа Чокана Валіханова (Шокан Уаліханов). Його зв’язок із народом художник уміло підкреслив фоном, на якому бачимо казахське селище, гори та степ.

Чи подобається вам ця картина? Розкажіть у коментарях!

«Аксайський кар’єр» (1967)

Це індустріальний пейзаж, популярний у 1950-1960-х. Художник уміло поєднує статичність бурових установок, техніки з динамікою робітників. Картину наповнює особлива поетика, краса і грандіозність праці та звершення нової епохи.

«Турксиб» (1969)

Це полотно творець створив за своїми спогадами: 1927 року він був на будівництві залізничної магістралі Турксиб. Ця найважливіша дорога з’єднала Сибір і Середню Азію і поклала початок нової епохи в житті казахів.

Автор показує радість, пов’язану з першим паровозом, що пашить білою парою. Технічне диво захоплює вершників на конях і верблюдах, святково вбраних жінок, людей похилого віку і діточок. Навіть таку буденну подію казахи здатні перетворити на свято.

«Таласький край» (1970)

Природа рідного краю завжди надихала Кастеєва. Композиція цієї картини передає широту казахських просторів, степів і річок, а також показує людей, які перетворюють світ навколо. Час і простір сплітаються в чарівний візерунок, від якого складно відвести погляд.

«Військо Амангельди» (1970)

Ще під час Другої світової війни Кастеєв задумав створити картину про народного героя Амангельди Іманова. Він їздив на його батьківщину, спілкувався з місцевими жителями. За цими розповідями зробив начерки, які дуже точно відобразили реальність.

Полотна народного художника Кастєєва унікальні своєю чесністю і щирістю, добротою і захопленням. Ці акварелі допомагають відновлювати етнографію країни, доторкнутися до свого коріння.

Абилхан Кастеєв: біографія художника

Понад сотню років минуло від дня народження Абилхана Кастеєва. Його біографія стала частиною історії Казахстану. Найяскравішими в ній називають такі моменти:

Дитинство та юність

Мала батьківщина майбутнього аквареліста — аул Чижин (Джаркентського району, Талди-Курганської області). Тут численна сім’я скотаря-бідняка поповнилася в перший січневий день 1904 року сином Абилханом.

Батько пішов із життя, коли малюкові ледь виповнилося три роки. Мати за традицією стала дружиною брата покійного чоловіка. Абилхан змалку трудився: пас отари багатого бая.

У степу він почувався як удома, тут же знаходив натхнення. В аулі всім були відомі прикраси та вироби, які він виготовляв самостійно.

Творче становлення

Картини юнак почав писати з 15 років. У 1919 році сім’я перебралася до Жаркента. Абилхан отримав роботу двірника, а у вільні хвилини писав картини. Перші роботи стали самовираженням його внутрішнього світу, своєрідною музикою почуттів та емоцій.

Фотограф місцевої газети посприяв тому, щоб ці твори показали в Кизилорді. Надійшло запрошення навчатися в студії, але у юного художника не було на це грошей.

Тільки через десять років 25-річний Кастеєв вступив в учні до Миколи Хлудова. Формально спеціальної освіти він так і не здобув, і називав себе художником-самоучкою. Влада направила його до Москви, де художник багато працював і спілкувався зі знаменитими російськими живописцями.

Визнання

Повернувшись до Казахстану на початку 1930-х рр., Кастеєв одружився. Творчість він не полишав ніколи. У роки Другої світової організував першу персональну виставку робіт, а за портрет Амангельди Іманова отримав звання Народного художника Казахської РСР.

Ленінська премія чекала на творця в 1960-х рр. Але й тут не було єдиної думки. Всьому виною стала відсутність спеціальної освіти, хоча й видно було природний дар. Багато функціонерів і колег по цеху це підкреслювали.

Інтелігентна і м’яка людина Абилхан Кастєєв ніяк не коментував негативні відгуки, але переживав це дуже важко. Він переніс два інфаркти і пішов із життя у 69 років.

Абилхан Кастеєв: цікаві факти про життя і творчість

Найцікавіші факти біографії знаменитості залишаються поза енциклопедичними довідками. Про них знають ті, хто спеціально вивчає життя і творчість видатної людини.

Розповімо про деякі деталі життя Кастеєва, які дадуть змогу скласти яскравіший портрет художника:

Творчість і цензура

З юних років Кастеєв стикався з неприйняттям своєї творчості:

  • Аульний мулла заборонив йому і матері відвідувати мечеть, тому що хлопчик вирізав дерев’яні та кам’яні фігурки тварин і людей.
  • Пізніше на заваді творчій самореалізації художника стала радянська цензура. У 1935-му році художник ледь не став черговою жертвою репресивної машини: причиною тому був портрет хана Кенесари. На Кастеєва чекало заслання на 10 років, але він дивом уникнув цього.

Подружнє життя

До того як вирушити до Москви на навчання, Абилхан Кастеєв посватався до дівчини. Та відмовила йому. Повернувшись модно одягненим і знаменитим, він відвідав її, але взаємності так і не домігся.

Його дружиною стала м’яка і хазяйновита Сакиш. Дівчина була на десять років молодша за чоловіка. Одружитися вони змогли тільки завдяки премії, яку Кастеєву виписав раднарком Ораз Ісаєв. У шлюбі у живописця народилося дев’ятеро дітей — три дівчинки і шестеро хлопчиків.

Як Кастеєв вижив у голодні 1930-ті

Молодій родині художника доводилося несолодко в голодні часи. Людина мистецтва, Кастєєв змушений був нелегально переходити кордон, щоб у Китаї обміняти цінні речі на продукти.

Під час однієї з таких вилазок китайські правоохоронці заарештували Кастєєва і відправили його до трудового табору. Сакиш ледь упізнала чоловіка у виснаженому і змарнілому чоловікові, який з’явився в неї на порозі після цієї пригоди. Пізніше цей факт зробив художника невиїзним.

Новий будинок

Незважаючи на визнання, популярність, безліч звань, Абилхан Кастєєв з численною сім’єю тривалий час жив у двох орендованих кімнатах у старому будинку з саману. Американці 1959 року знімали фільм про Кастеєва.

Сім’ю художника переселили в красиву квартиру в Будинку «Казахфільму». Але після того як іноземна делегація виїхала, сім’ю повернули на колишнє місце проживання. Кастеєв обурився обману, і тільки після цього йому виділили окремий будинок.

До кінця своїх днів живописець із задоволенням облаштовував житло. Будинок, де жив Кастеєв, тепер музей, — одна з туристичних визначних пам’яток Алмати. Ім’я Абилхана Кастеєва носить найбільший музей РК, вулиці та проспекти, творчі об’єднання та художні коледжі. У Казахстані є пам’ятники видатному художнику, випущено марку і монету на його честь.

Видатні особистості Казахстану — це люди, які своїми досягненнями прославили Вітчизну, заклали фундамент розвитку національної культури і вивели її на новий рівень.

Кастеєв, як і інші казахстанські художники 1930-1940-х років, став літописцем епохи, життя народу. Його картини відкривають нащадкам минуле казахського народу, допомагають осягнути велич його історії та духовне багатство.

А як ви ставитеся до творчості Абилхана Кастеєва, картини якого тепер вам знайомі?

close