Криптококкоз у собак

Грибкові інфекції відрізняються довгим лікуванням і здатністю викликати важкі ускладнення. До одним з небезпечних захворювань грибкового характеру, що вражають собак, відноситься криптококкоз.

Патологічний процес, спровокований грибковою флорою, відрізняється важким ураженням органів знаходяться всередині тварини і виведенням з ладу центральної нервової системи.

Небезпека криптококкоза полягає дуже часто в безсимптомному перебігу, тому актуальна Діагностика часто відкладається. При цьому цитологічне дослідження завжди легко дає можливість визначити збудника в організмі тварини.

Механізм зараження криптококозом собаки

Збудник грибкового захворювання у собак-грибок відноситься до роду Cryptococcus neoformans .

Переносниками збудника криптококозу у вихованців проживають в будинку є птахи, в тому числі і домашні кури. Патоген знаходиться в пташиному посліді, перегниває траві і вологому грунті. При хороших умовах, що включають в себе велику вологість повітря і відсутність прямих сонячних променів, спори грибка Cryptococcus neoformans здатні залишатися життєздатними протягом 2 років.

Основний шлях зараження собаки криптококозом-вдихання спор грибка. Патоген локалізується зверху респіраторного тракту, активізуючись і вражаючи протягом певного часу великі ділянки тканин організму. В організм собак збудник криптококозу потрапляє частіше при обнюхуванні грунту або екскрементів, заражених грибковою мікрофлорою.

Вперше про криптококової інфекції у собак заговорили більше століття тому. За цей період до сьогодні утворився список тварин, присутніх в групі ризику. Серед собак, найбільш чутливі до грибка Cryptococcus neoformans, такі породи як кокер-спанієлі, доберман-пінчери і лабрадори.

У переважній більшості клінічних випадків, криптококкоз у собак діагностується у віці від 2 до 8 років. Випадки інфікування криптококозом цуценят і старих собак діагностуються, але в набагато меншому ступені.

Криптококкоз відносять до глибоких мікозів. Своєрідний патоген відноситься до дріжджоподібних грибків, які мають нестандартну капсулу. Глибокий мікоз, спровокований патогеном Cryptococcus neoformans, відрізняється від ряду інших системних мікозів тим, що проникає в організм тварини тільки при вдиханні самого грибка.

Криптококкоз вражає переважно частину зверху респіраторного тракту, охоплюючи носові порожнини і пазухи. З появою патологічного процесу, включається ураження легеневих структур. У собак, що мають схильність або поганий імунітет, відбувається глибоке ураження не тільки шляхів дихання. Уражаються лімфовузли, покриви шкіри (тим більше в області голови), порушується робота зорових органів. Самим небезпечною формою криптококкоза у собак вважається нервова. Поразка охоплює центральну нервову систему і головний мозок.

Симптоми криптококозу у собак

Захворювання вражає роботу декількох систем організму тварини відразу. Діагностується ураження криптококозом насамперед дихального тракту. З плином патологічного процесу, відбувається пошкодження роботи центральної нервової системи, очей і шкіри.

Залежно від ступеня ураження тієї або іншої системи, почнуть з’являтися клінічні ознаки. Симптоми криптококкоза у собак при ураженні:

  • Дихальних органів. Відзначається постійні напади чхання, виділення гнійного, слизового або кров’янистого ексудату з носових ходів. З’являється припухлість в покривах шкіри в області спинки носа. Характерною ознакою криптококової інфекції вважається ураження порожнини рота і збільшення в розмірі лімфатичних вузлів.
  • Центральної нервової системи . Залежно від локалізації патологічного процесу, ураження супроводжується пригніченим станом собаки, порушенням координації рухів, судорожними явищами, частковим паралічем або сліпотою.
  • Поразка зорових органів . Грибкова хвороба, викликана патогеном Cryptococcus neoformans, вражає зорові нерви, а ще зачіпає сітківку і судинну оболонку ока. Ознаки ураження очей у собаки при криптококозі – розширення зіниць і відсутність реакції на світловий подразник, сліпота, ураження сітківки і розвиток переднього увеїту. Очна форма криптококової інфекції у собак добре піддається лікувальному лікуванню протигрибковими препаратами з групи триазолів. При пошкодженні сітківки, тварина може залишитися сліпим навіть після повного одужання.
  • Поразка покривів шкіри. Відзначається у 40-45% заражених криптококом собак. Нечасто з’являється самостійно і частіше супроводжує інші форми криптококкоза при ураженні органів знаходяться всередині. Рідкісними симптомами розвитку захворювання є руйнування кісткових структур, хронічна форма кашлю і недостатність нирок.

Криптококкоз у собак, на відміну від інших домашніх чотириногих, діагностується іноді. При цьому собаки переносять грибкову інфекцію важче. Причина тому-часте ураження не тільки респіраторного тракту, а й порушення роботи центральної нервової системи. Без своєчасного правильного призначеного лікування, собака може померти на тлі розвитку складнощів, що супроводжуються порушенням координації рухів, повної дезорієнтацією в просторі, паралічем або судомами.

Важлива вчасно проведена діагностика криптококкоза. Точний діагноз швидше за все поставить тільки фахівець на підставі отриманих даних з цитологічних досліджень мазків слизової носових ходів.

У більшості випадків, для отримання максимально точної картини розвитку захворювання, ветлікар призначає зішкріб з шкіри, рентгенографічне дослідження органів грудної клітини і КТ головного мозку.

Лікування криптококозу у собак

Терапія криптококової інфекції у собак-процес довгий і складний. Господареві тварини слід запастися терпінням на пару місяців.

Для лікування криптококкоза використовуються системні протигрибкові препарати, наприклад Флуконазол, ітраконазол, Кетоконазол, Триазол, Флуцитозин. Протягом усього лікувального курсу, розробленого ветлікарем, потрібно систематично проводити моніторинг загального стану організму улюбленця.

З метою попередження інфікування тварини криптококозом, слід уникати предпологаемого контакту тварини з хворими і бездомними родичами. Не допускати можливість вільного вигулу пса, особливо поруч з сільськими господарствами.

Через те що, що ефектною вакцини проти криптококкоза немає, необхідно ретельно підійти до питань організації профілактичних заходів для зміцнення імунітету.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close