Найстрашніші звуки в історії кіно

Автор: Лаура Мартін17 лютого 2024 м.Драма Голокосту лякає глядачів через те, що вони чують, а не бачать. Звукорежисер Джонні Берн розповідає про відтворення звуків концентраційного табору. A

Фільм про Голокост, робота над яким тривала 10 років, «Зона інтересу» завоював визнання як одне з найжахливіших зображень людської жорстокості, коли-небудь створених. .

Це один із головних претендентів на премію цього року: дев’ять номінацій на премію Bafta цієї неділі і п’ять на премію «Оскар» цього року, де, якби він справді отримав головний приз, він, безумовно, став би найбільшим переможцем у номінації. “найкращий фільм” в історії. Однак багато в чому його сила полягає в тому, що ми почули, а не в тому, що побачили. Шанель і нацистах
–      Ціліснометалева оболонка та найкращі антивоєнні фільми
–      Ава Дюверней про «необхідність» насильства в Origin

Фільм відкривається із чорним екраном. Протягом пари хвилюючих хвилин зображення немає, тільки хвилі атонального гудіння, що переслідує, яке з часом затихає. Це перша ознака того, наскільки важливим є звук у цьому фільмі. Слухайте, здається, це підказує, і не будьте засліплені тим, що ви збираєтесь побачити. “Я хотів, щоб глядачі зрозуміли, що вони занурюються”, – розповів журналу Rolling Stone режисер Джонатан Глейзер про вступ. “Це був спосіб налаштувати ваші вуха, перш ніж ви налаштуєте свої очі на те, що збираєтеся побачити”. подивитися».

Дія фільму відбувається в багатому будинку командира Освенціма Рудольфа Хесса, чий сад примикає до табору (Фото: A24)

Дія фільму відбувається в багатому будинку командира Освенціма Рудольфа Хесса, чий сад примикає до табору (Фото: A24)

Зображення, які йдуть незабаром після цього, є веселими, невимушеними сценами молодої німецької родини, яка проводить день у сільській місцевості, і задають похмурий різкий тон решті фільму. Перше відкриття полягає в тому, що сім’я насправді є реальним нацистським командиром Рудольфом Хессом, його дружиною Гедвігом та їхніми п’ятьма дітьми, тоді як їхній величний будинок з його «райським садом» примикає до стіни табору смерті Освенцім. Хесс організує і спостерігає за будівництвом газових камер, в яких згодом буде вбито тисячі євреїв, всього за кілька метрів від будинку їхньої родини.

Саме в цей момент фільм розпадається на дві частини. Як пояснив Глейзер: “Є фільм, який ви бачите, і є фільм, який ви чуєте”. У той час як візуальний елемент, описаний Глейзером Guardian як «Великий брат у нацистському домі», стосується переважно банальної повсякденної діяльності в сімейному будинку, коли персонажі безсердечно ігнорують або жартують про звірства по сусідству. , звук розповідає страшно іншу історію.

Музику до фільму написав Міка Леві, яка також відповідає за останній фільм Глейзера «Під шкірою», але вона використовується рідко; швидше, найпомітнішим є немузичне звукове оформлення, що включає відтворені звуки Освенцима і створене тепер уже номінованим на Bafta та Оскар Джонні Берном, з мікшуванням Тарном Віллерсом. Звуки, які ми чуємо через стіну табору, коли Хесси займаються своїми справами, як і сюжет фільму, жахають. Чути несамовиті крики ув’язнених, образливі крики охоронців та постріли. Чутно тривожний механічний шум того, що, як ми знаємо, — це газові камери і крематорій, що постійно діє. На екрані не видно ні насильства, ні вбивств, залишаючи глядачеві можливість заповнити жахливі прогалини в тому, що відбувається насправді.

«[Зі звуком] ми навмисно двозначні», – розповів Берн BBC Culture. «Це крик чи гудок поїзда? Чи це дитина у домі? Залежно від того, в якому настрої ви можете чути його по-різному в різних випадках. Ваш розум відключається і починає створювати власні бачення». тому ми малюємо картинки в головах людей на основі колективних уявних образів і знань, які вже є».

План із самого початку

Коли Глейзер звернувся до Берна після того, як він також попрацював з ним над «Під шкірою», він був дуже твердо впевнений у тому, що не повинен бути фільм: «Джонатан сказав мені: «Для мене це обов’язково, я не хочу показувати зображення». це люди вже бачили. У цьому немає сенсу, тому ми представлятимемо [звірства] здорово», – говорить Берн. «Лише коли ми приступили до пост-продакшену, ми зрозуміли, що для того, щоб представляти галузь та масштаб місця, звук має бути всеосяжною, постійною силою».

Джонні Берн був номінований на премію

Джонні Берн був номінований на «Оскар» за звуковий дизайн фільму (Фото: Getty Images)

Тиск посилився з тих пір, як до нього приєднався Берн, який також працював над звуковим дизайном фільму «Ні та бідолахи». виробництво, каже він. “Я відчував величезну відповідальність, з одного боку, точно зображати жертв і тих, хто вижив у Голокості, а з іншого – бути абсолютно впевненим у тому, що фільм спрацює”.

Якщо частина фільму, присвячена сімейному життю Хессов, мала бути збоченою фантазією (як згадує Берн, знімальна група, яка знімала ці домашні сцени, запитала Глейзера: «Коли ви збираєтеся знімати погані речі? Це фільм про Голокост?») , звук розкриє правду історії. За цим пішли копіткі дослідження, спрямовані на реалізацію задумів Бернса та Глейзера щодо «двох» фільмів.

Відправною точкою були всі основи, наприклад, переконатися, що звуки мотоциклів відповідають на той час, а птахи та бджоли відповідають сезону та місцю. Потім Берн прочитав безліч свідчень, які вижили в Освенцимі, а також отримав доступ до неопублікованих заяв і документів у Державному музеї Освенцім-Біркенау на території табору в Польщі, де також було знято фільм. “Багато хто з них містив прямі посилання на звук”, – говорить він. «Люди згадували звук електричного паркану, гру музичних оркестрів, стукіт дерев’яних черевиків». Проте крім цього, за його словами, свідчення свідків містили безліч яскравих описів убивств і тортур, за якими Берн сам легко міг уявити звуки – крику охоронця, клацання батога або пістолета.

Ми виявили, що звук таборової техніки став справді добрим еквівалентом, який замінює безліч інших жахливих звуків, які ми чули – Джонні Берн

В рамках звукової бібліотеки, яку він створив для фільму, Берну потрібно було зробити суттєві польові записи, які могли б зійти за достовірні враження від жахів, які потрібно було передати. Однак він пояснює: «Якби я сказав комусь: «Поводься так, ніби ти вмираєш, або прикинься, що тебе застрелили», якби я додав якусь дерев’яну гру в такий документальний фільм, це було б [звучати ] дуже неправильно. Йшлося про спробу знайти в реальному світі події, які справді відбулися, записати їх та повторно привласнити.

Рудольф Хесс показаний на нараді, але жахливі наслідки його наказу чути тільки (Фото: A24)

Рудольф Хесс показаний на мітингу, але жахливі наслідки його наказу чутні тільки (Фото: A24)

“Так, наприклад, багато людей, які прибули в табір у той час, були французами, ось звідки йшли потяги, а півтора року тому в Парижі були протести і заворушення. Тому ми з командою поїхали і змішалися з прихованими мікрофонами в Парижі і записали крики людей .Щоб зобразити п’яних під час нічного розгулу охоронців ми вирушили на Репербан у Гамбурзі, щоб записати п’яні голоси, що кричать німецькі.”

Оцінка редагування

Берн працював над звуковим монтажем півтора року, зіставляючи звуки із зображеннями. Чи були моменти, коли він боявся зробити це надто жахливим? “Абсолютно”, – говорить він. «Було складно визначити, як далеко зайти [звук], і знадобилося близько трьох чи чотирьох місяців, щоб відкалібрувати його припливи та відливи. Але щоразу нам доводилося слухати фільм із самого початку, якщо ми хотіли оцінити щось за годину, щоб зрозуміти, як це на нас вплинуло. Були певні моменти, коли в нас було надто багато [звуку]. Ми представили постійний звук таборової техніки лише приблизно за два чи три місяці до кінця, але ми виявили, що це стало справді гарним скороченням, що заміняє величезну кількість інших жахливих звуків, які ми мали. Це дозволило нам прибрати будь-який [надто] сенсаційний матеріал».

Повна партитура, написана Леві, також була сильно скорочена, як і ідея використання абстрактніших звуків поверх натуралістичних, за винятком кількох сюрреалістичних, схожих на сон чорно-білих сцен, в яких молода дівчина ховає фрукти для ув’язнених. Це сталося тому, що зрештою з огляду на документальний характер фільму «ми відчували, що він каже, що цього насправді не було», — каже Берн.

Звук – це не те, що можна раціоналізувати так само легко, як зображення, і він проникає вам у душу – Джонні Берн

Здатність створювати по-справжньому хвилюючий годинник за допомогою звуку була очевидна протягом усієї історії кіно. Згадайте жахливе шипіння кисню та панічне дихання астронавта Боумена у заключних сценах фільму «Космічна одіссея 2001 року»; або жахлива сцена в закусочній на Малхолланд Драйв, де злякана таємнича фігура, що з’являється з-за стіни, здається, висмоктує весь звук у вакуум. Берн цитує інший фільм Девіда Лінча, «Голова-ластик», який має одне з найбільш вражаючих, але дискомфортних звукових оформлень, з постійним фуззом і дико мінливою і гучною висотою тону, що робить його справді збиваючим з пантелику і незручним переглядом.

А є фільми, в яких банальні, повсякденні звуки можуть стати лякаючими, наприклад, фільм братів Коен «Старим тут не місце», що запам’ятовується звуками, такими як повільний шарудіння черевиків по тротуару, і скрипучі двері, що повільно відкриваються перед небажаним відкриттям. . Так само «звичайні» звуки використовуються для жахливого ефекту в класичному лоу-файному фільмі «Проект Відьми з Блер». Почути поверхневе дихання і шелест листя під ногами у фільмі про бігуна, що біжить парком при денному світлі, не стане приводом для паніки, але в контексті сирого псевдодокументального фільму про історію про привиди, яка грає на глядачах, що знаходяться буквально в темряві. Від цього звуку уяву розігрується.

Як пояснює Берн, звук здатний по-справжньому збити нас з пантелику, і його ефект у певному сенсі інтуїтивніший, ніж те, що ми бачимо. “Звук малює картину, яка настільки особиста для вас, і робить це таким чином, щоб більше зв’язуватися з вашою підсвідомістю та вашою лімбічною системою”, – говорить він. “Це не те, що ви можете раціоналізувати так само легко, як картинку, і це зачіпає вас за душу, тому що ви можете обдурити чиїсь очі набагато легше, ніж обдурити їхні вуха”.

Він додає: «Очі реагують повільніше, ніж вуха. Те, як мозок обробляє звук, коли він надходить у стовбур мозку – ви можете миттєво відреагувати на звук задовго до того, як у вас з’явиться час раціонально його обробити, і це дійсно може налякати вас до чортиків.”

Вражені глядачі «Зони інтересу» написали в соціальних мережах про вплив звуку фільму, назвавши його «лякаючим», «кошмарним» і «несамовитим». Одна людина прокоментувала: «Я щиро вважаю, що вони могли б поставити попередження про спрацювання тригера у «Зоні інтересу через звукове оформлення». Фільм закінчується тим, що глядачі, зазвичай, перебувають у приголомшеному, контуженому мовчанні, поки розігрується заключний музичний трек – напад хорового воя у крещендо Леві. Це неймовірно важкий годинник, і робота над ним день у день протягом декількох років далася взнаки і на Берні. “Це було важко”, – говорить він. «Деякі з нас, хто працював над пост-продакшеном фільму, у тому місці, де ми збираємо воєдино всі похмурі речі, ми всі трохи страждали. Ми були досить низькі. Це жахливе місце, і це мені не подобається. Мені б дуже хотілося колись знову зайнятися цим».

Після перегляду фільму я задумався про те, як у міру його розвитку я підсвідомо почав втрачати чутливість до звуків чи частково блокував їх. Це звичайна реакція, каже Берн. «Я теж це випробував – саме з цієї причини звуки у фільмі насправді стають трохи голоснішими по ходу фільму, тому що ми їх відключаємо. Це справді дивно, коли ти, людина, думаєш: це просто ще один крик. я можу це набрати, добре».

Сам цей факт служить різкою та тривожною алегорією для фільму в цілому, додає Берн: «Саме це намагається сказати Джонатан: ми всі знаходимося на слизькому шляху [до десенсибілізації]. Фільм у тому, що роблять з іншими людьми». люди, то давайте спробуємо позбутися цього насильства».

Зараз «Зона інтересу» виходить у кінотеатрах США та Великобританії.

Якщо вам сподобалася ця історія, підпишіться на розсилку The Essential List – щоп’ятниці на вашу поштову скриньку буде доставлятися ретельно підібрана добірка функцій, відеороликів та новин, які не можна пропустити.

Позначки:, , , ,
close